تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

 

زنجان
 تاريخ بناى شهر زنجان را هم زمان با سلطنت اردشير بابكان دانسته‌اند و در آن زمان، آن را «شهين»؛ يعنى‌ منسوب به شاه مى‌ناميده‌اند. گفته مى‌شود كه اين نام طى‌ قرون و اعصار به زنگان و سپس به زنجان تبديل شده است. فتح زنجان به وسيله اعراب در زمان خلافت عثمان و توسط سردار عرب – براءبن عازب- صورت گرفت. در اين دوره، اين شهر، شهرى‌ آباد و پرنعمت بوده است.
در قرن چهارم و پنجم هجرى‌ قمرى،‌‌ زنجان به علت داشتن چراگاه‌هاى وسيع، در مورد توجه قبيله‌هاى ترك‌نژاد قرار گرفت. و قبيله‌هاى گوناگون ترك در زنجان و نواحى‌ مختلف آن، به ويژه در چمن سلطانيه‌، مسكن گزيدند.
در حمله مغول،‌ شهر زنجان و آبادى‌هاى آن آسيب فراوان ديد. سپس ايلخانان مغول به اين شهر توجه فروان نشان دادند؛ مخصوصاً سلطان محمد خدابنده، از زمانى‌ كه مذهب تشيع را پذيرفت، در توسعه اين ناحيه كوشيد و زمينه تبديل آن به يك مركز اسلامى‌ را فراهم كرد تا پس از آن، در اندك زمانى‌ به يكى‌ از مراكز مهم سياست و تجارت تبديل گردد.
تاريخ زنجان در سده‌هاى بعدى‌ نيز گزارشگر حوادث مختلف سياسى‌ است. اين شهر‌ شاهد رويدادهاى سياسى،‌‌ اجتماعى‌ و مذهبى‌ نظير شورش على‌ محمد باب، مبارزات ملوك الطوايفى،‌‌ نهضت مشروطيت،‌ تاخت و تاز فئودال‌ها، درگيرى‌هاى دموكرات‌ها آذربايجان و .... بوده است. هر چند برخى‌ از اين رويدادها، رهاوردى‌ جز ناملايمات فرهنگى،‌‌ اقتصادى‌ و اجتماعى‌ براى مردم اين شهر نداشته‌اند؛ اما هرگز فرهنگ و مدنيت استعمارى‌ در اين شهر نفوذ نكرده است و اكثر قريب به اتفاق مردم، هم‌چنان در حفظ زادگاه بزرگانى‌ چون شيخ شهاب‌الدين سهروردى‌ و علماى نامى‌ ديگرى‌ بوده است كه مايه فخر فرهنگ ايرانى‌ و اسلامى‌ هستند.
 
ابهر
 منطقه ابهر و مناطق ابهررود، كه به زبان محلى‌ «ابهر چى» ناميده مى‌شود، از نخستين زيستگاه‌هاى انسانى‌ در ايران است و از پيشينه تاريخى‌ طولانى‌ برخوردار است. بررسى‌ اين مناطق نشان مى‌دهد كه دره ابهررود در هزاره دوم پيش از ميلاد از رونق قابل توجهى‌ برخوردار بوده است. در قرن نهم پيش از ميلاد، مادها در اين منطقه اتحاديه‌اى از قبيله‌هاى گوناگون را به وجود آوردند كه مقر آن در ابهرچاى بوده است. به استناد شواهد تاريخى‌ در سال 821 پيش از ميلاد، در دره ابهرچاى ميان مادها و آشورى‌ها نبردى‌ در گرفته است.
در زمان روى‌ كار آمدن حكومت ايلخانيان و انتخاب سلطانيه به عنوان پايتخت،‌ اين منطقه به علت برخوردار شدن از شبكه‌هاى جاده‌اى اهميت ارتباطى‌ قابل توجهى‌ به دست آورد كه هنوز هم محفوظ مانده است.
وجه تسميه اين شهر از واژه پهلوى‌ «اوهر» گرفته شده است. نويسنده كتاب جغرافيايى‌ حدودالعالم، «ابهر» را «اوهر» ثبت كرده است. بخش اول واژه منسوب به آب به عنوان نماد زندگى‌ در مذهب زرتشت است و واژه «وهر» به معنى‌ دشوار كردن كار و محدود نمودن آمده است. بنابراين، اين واژه به معناى محل بستن آب‌هاست.
جايگاه نخستين خانه‌هاى اين شهر تپه‌اى باستانى‌ به نام تپه قلعه است و در كناره راست ابهررود جاى دارد. اين محل يكى‌ از نخستين زيستگاه‌هاى انسانى‌ منطقه زنجان به شمار مى‌رود و حداقل از اوايل هزاره چهارم پيش از ميلاد مورد استفاده و محل سكونت جماعت‌هاى آغازين بوده است. از آثار به دست آمده در اين محل مى‌توان به سفال‌هاى قرمز رنگ نقش‌دار اشاره كرد.
 
خدابنده

شهرستان خدابنده در جنوب شرقى‌ زنجان واقع شده است. در اين منطقه، ايلات خدابنده‌لو و افشار، با اقوام بومى‌ در هم آميخته و نژادى‌ را پديد آورده‌اند كه ازنظر تيپولوژى‌ (بررسى‌ ويژگى‌هاى ظاهرى) به نژاد موسوم به زنجانى‌ معروف شده است.
شهرستان خدابنده، دو شهر تاريخى‌ «سهروردى‌ » و «سجاس» را در خود جاى داده و مردان بزرگى‌ همانند شهاب‌الدين سهروردى‌ را در خود پرورده است. جى‌گيرى‌ جماعت‌هاى انسانى‌ و يكجانشينى‌ آنان را در اين مناطق، به اواخر هزاره چهارم و اوايل هزاره پنجم پيش از ميلاد مربوط است. از نمونه‌هاى آثار اين دوره،‌ سفال‌هاى گوجه‌اى رنگى‌ است كه با آثار سفالى‌ شناخته شده قزوين قابل مقايسه است.

 
نام و نشانى‌ اماكن مو ديدنى‌هاى مهم استان
شهرستان زنجان
چشمه معدنى‌ و ننق - 21 كيلومترى‌ جاده زنجان - ميانه
چشمه آب گرم آبدال - جنوب غربى‌ جاده زنجان – ميانه
چشمه آب گرم آركوين- بخش ايجرود، جاده بيجار
چشمه انگوران- دهستان انگوران
چشمه آب معدنى‌ الله بلاغى‌ - روستاهاى ماهان، بخش طارم
چشمه آب معدنى‌ نيگجه - بخش ماه‌نشان
منطقه حفاظت شده انگوران - بخش انگوران
عمارت ذوالفقارى‌ - مركز شهر زنجان
حصار شهر زنجان- زنجان
قلعه شميران - طارم علياى زنجان
قلعه سانسيز - طارم علياى زنجان
ستى‌ قلعه - ماه‌نشان
بازار قديمى‌ - زنجان
كاروان سراى گلشن - بازار قديمى‌ زنجان
كاروان سراى ملك - بازار قديمى‌ زنجان
حمام قديمى‌ قيصريه - بازار زنجان
حمام قديمى‌ حاجى‌ داداش- بازار ميوه‌ فروش‌هاى زنجان
حمام قديمى‌ ميربها- راسته بازار پايين
بناى تاريخى‌ رختشوى‌ خانه - مركز شهر زنجان
پل ميربهاء‌الدين - رودخانه زنجان رود
پل سردار- جنوب شهر زنجان
پل حاج سيد محمد - جنوب شرقى‌ زنجان
غار تاريخى‌ گلجيگ- 35 كيلومترى‌ جنوب غربى‌ زنجان
غار خرمنه سر - روستاى شاه‌نشين طارم عليا
مسجد جامع (سيد) - زنجان
مسجد ميرزايى‌ - بازار پايين زنجان
مسجد تاريخى‌ قلاير - 25 كيلومترى‌ جنوب زنجان
امام‌زاده سيد ابراهيم - زنجان

شهرستان ابهر
ارگ سلطنتى‌ سلطانيه - بخش سلطانيه
علمدارتپه- شمال شرقى‌ امام‌زاده زايدالكبير
تپه‌هاى سعيد آباد، كرسف - جنوب غربى‌ سلطانيه
غارهاى داش كسن - 10 كيلومترى‌ جنوب شرقى‌ سلطانيه
مسجد جامع ابهر- ابهر
مسجد جامع قروه - 16 كيلومترى‌ شرق ابهر
بقعه پير احمد زهرنوش - جنوب ابهر
امام زاده زيدالكبير- ابهر
امام زاده محمد - ابهر
امام‌زاده ابراهيم - جنوب ابهر
امام‌زاده اسماعيل - جاده ابهر، تاكستان
مجموعه تاريخى‌ چلبى‌ اوغلي- جاده سلطانيه،خدابنده
بقعه ملاحسن كاشى‌ - جنوب شهر سلطانيه
گنبد سلطانيه- سلطانيه

شهرستان خدابنده
چشمه آب گرم گرماب - جنوب شرقى‌ قيدار
غار كتله‌خور گرماب - جنوب روستاى گرماب، بخش افشار
مسجد جامع سجاس - 12 كيلومترى‌ شمال غربى‌ خدابنده
بقعه قيدار نبى‌ - خدابنده
 

* منبع :  زنده دل ، حسن . مجموعه راهنماى جامع ايرانگردى‌ : استان زنجان ، تهران : نشر ايرانگردان – جهانگردان ، 1379 . ص27-29 ،113-116.

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5037
 بازدید امروز : 101
 کل بازدید : 6674895
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.2969