تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

اسفراين

درباره وجه تسميه اسفراين نظرات مختلفى‌ وجود دارد. برخى‌ معتقدند، اين شهر را اسفنديار بنا نهاده است و لذا به نام بانى‌ آن، آن را اسفراين خوانده‌اند. بيهقى‌ اصل اين اسم را « آسپر آئين» دانسته كه اسپر به معنى‌ پسر و آئين به معنى‌ راه و رسم است. اسفراين جزو اولين مراكز جمعيتى‌ است كه اقوام آريايى‌ پس از ورود به ايران در آن سكنى‌ گزيدند. اين ناحيه قسمتى‌ از پارت قديم بود. در زمان اشكانيان نيز اسفراين از روستاهاى مهم نيشابور بود. در اواخر دوران ساسانيان و مقارن ظهور و تسلط اعراب، خراسان چهار ولايت عمده داشت كه عبارت بودند از: نيشابور، مرو، هرات و بلخ. شهرهاى عمده ديگر آن عبارت بودند از : اسفراين و جوين. اسفراين پس از تسلط اعراب و حتى‌ در زمان حكومت آن‌ها بسيار آباد بود. در دوره‌هاى بعد از اسلام، اگر چه اسفراين بارها مورد حمله و تهاجم قرار گرفت و ويران شد، ولى‌ به كلى‌ از بين نرفت و دوباره بازسازى‌ شد. در اواخر قرن هشتم هجرى،‌‌ بار ديگر اين شهر در حمله تيموريان ويران شد و جمع انبوهى‌ در آن به هلاكت رسيدند.
در دوره صفويان، ازبك‌ها آباد‌ى‌ها و شهرهاى شرقى‌ ايران و از جمله اسفراين را مورد حمله قرار دادند تا اين‌ كه در سال 997 هجرى‌ شاه عباس براى دفع شر ازبك‌ها به مشهد عزيمت كرد و از راه اسفراين وارد مشهد شد. در زمان وى‌ با تمام تلاشى‌ كه براى سركوب ازبك‌ها صورت گرفت، توفيق چندانى‌ به دست نيامد و در نتيجه، تير‌ه‌روزى‌ اسفراين كه بر اثر حمله مغول‌ها و بعدها با حمله تيموريان آغاز شده‌ بود، در دوره بعد نيز ادامه يافت. در دوره حكومت سلسله افشار، شهر قديمى‌ اسفراين به كلى‌ ويران شد، قنات‌ها خشكيد و مردم به محل فعلى‌ شهر اسفراين كه « ميان‌آباد» نام داشت، كوچ كردند. شهر اسفراين با اين‌كه در طول تاريخ صدمات فراوانى‌ متحمل شده است، ليكن با تلاش و همت مردم به توسعه قابل توجهى‌ دست يافته است و در حال حاضر، يكى‌ از شهرهاى آباد استان خراسان به شمار مى‌آيد.

 
بجنورد
نام بجنورد در كتاب‌هاى قديمى‌ « بوزنجورد» آمده است. بوزنجورد معرب كلمه بيژن‌گرد است؛ ولى‌ به مرور با اندك تحريفى‌ به صورت « بجنورد » تلفظ مى‌شود. « گرد » به معناى شهر و آبادى‌ است و بجنورد به معنى‌ «شهر بيژن» است. در شمال‌غربى‌ بجنورد كنونى‌ تپه‌اى قديمى‌ وجود دارد كه آثار بسيار كهنى‌ از شهر تاريخى‌ بيژن‌گرد را در خود جاى داده است و به « بيژن‌يورت» معروف است. گفته مى‌شود كه بجنورد قديمى‌ در محل همان تپه قرار داشته است كه اكنون « ساربان محله » ناميده مى‌شود. اقوام خراسانى‌ قديم، كرد و ترك تركيب جمعيتى‌ اين شهرستان را تشكيل مى‌دهند. اين شهر يكى‌ از مراكز كشاورزى‌ و دامدارى‌ استان خراسان به شمار مى‌آيد
 
نام و نشانى‌ اماكن و ديدنى‌هاى مهم استان
شهرستان اسفراين
درختان تنومند قديمى‌ – اسفراين
منطقه حفاظت شده سارى‌ گل – شمال شرق اسفراين
قلعه كهنه حسن‌آباد – شمال شرق اسفراين
قلعه قيصر – حومه اسفراين، روستاى بيد
قلعه صعولك – ارتفاعات آلاداغ در غرب اسفراين
غار نوشيروان – روستاى نوشيروان
غار عبادتگاه – روستاى گوريان
شهر قديمى‌ بلقيس – 3 كيلومترى‌ اسفراين
فقت‌دژ ( زادگاه انوشيروان) – شمال‌شرق اسفراين
تپه باستانى‌ سارمان – غرب اسفراين
آرامگاه شيخ على‌ اسفراينى‌ – اسفراين
امام‌زاده احمدرضا – 40 كيلومترى‌ غرب اسفراين
امام‌زاده عبدالله كوران- 30 كيلومترى‌ غرب اسفراين
امام‌زاده شاه‌زاده زيد – غرب اسفراين
بقعه سيد محمد رشيد الدين – 32 كيلومترى‌ شمال‌شرق اسفراين
امام‌زاده شاه‌زاده جعفر – روستاى كوشكى‌ اسفراين

شهرستان بجنورد
منطقه حفاظت شده سالوگ – بجنورد
چشمه بش قارداش – 8 كيلومترى‌ جنوب بجنورد
چشمه باباامان – 11 كيلومترى‌ شرق بجنورد
غار كنه گرم – روستاى جسن‌زو، 50 كيلومترى‌ غرب بجنورد
غار گنج‌كوه – روستاى جندى‌ شهرستان بجنورد
غار سيد صادق – بجنورد
غار بيدگ – بجنورد
مقبره باباتوكل – شمال شرق بجنورد
آيينه خانه مفخم – شهر بجنورد
امام‌زاده سلطان سيد عباس – جنوب شهر بجنورد
 

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4165
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 6681038
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 7.4607