تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

ايلام

 

 

ايلام كه در عهد باستان به « اريوچان» معروف بود ولى‌ ايلام كنونى‌ در سال 1308 شمسى‌ در منطقه‌اى كه حسين آباد ناميده‌ مى‌شد از نو احداث گرديده و يك سال بعد با توجه به سابقه تاريخى‌ وتصويب فرهنگستان ايران به نام « ايلام» نام گزارى‌ شده است. شهر ايلام در حصارى‌ از كوه‌ها وارتفاعات جنگلى‌ استقرار يافته و آب و هواى معتدل كوهستانى‌ و بهارى‌ دلپذير دارد.
از سه قرن پيش حكومت خود مختار واليان در منطقه ايلام و پشتكوه برقرار بوده است. از معروف‌ترين اين واليان مى‌توان از حسين خان، غلامرضا خان و حسين قلى‌ خان ابوقداره نام برد. اين افراد با يك سلسله روابط خاص به حكومت مركزى‌ ايران وابسته بودند و سالانه به ميزان معينى‌ ماليات و تعداد تفتگچى‌ در اختيار حكومت مركزى‌ قرار مى‌دادند. آنان بدين وسيله از شاهان قاجار حكم واليگرى‌ منطقه را دريافت مى‌كردند وبه صورت خود مختار بر عشاير منطقه حكومت مى‌راندند. مركز حكمفرمايى‌ واليان تحت تأثير حيات اجتماعى‌ منطقه مكان ثابتى‌ نداشت. بنابراين قشلاق عشاير در زمستان‌ها در باغشاهى‌ عراق و يا در حسينيه بين النهرين واقع بود و تابستان ها براى ييلاق در هليلان و يا حسين آباد ( ايلام امروزى‌ ) به سر مى‌برند. شهر كوچ نشين والى‌ مركب از 1500 چادر بود كه همگى‌ به خدمه و سربازان ايلات پشتكوه متعلق بودند و در ركاب والى‌ حركت مى‌كردند. هزينه نگهدارى‌ و امور اين افراد از ماليات‌ها و باج‌هاى متعددى‌ فراهم مى‌گشت كه به بهانه هاى مختلف از مردم منطقه اخذ مى‌شد. آخرين والى‌ منطقه در سال 1309 شمسى‌ توسط رضاشاه سركوب و به عراق پناهنده شد. از آن پس حسين آباد با نام جديد ايلام در تقسيمات كشورى‌ جاى گرفت. در حال حاضر شهر ايلام به عنوان مركز سياسي- ادارى‌ استان ايلام از شهرهاى توسعه يافته غرب كشور است و به لحاظ دارا بودن تفرجگاه‌هاى جنگلى‌ و آثار تاريخى‌ و باستانى‌ متعدد از زيبا ترين شهرهاى استان نيز محسوب مى‌شود.

 

دره شهر

 

 

شهر تاريخى‌ و باستانى‌ دره شهر در ادوار مختلف بارها و يران و آباد گشته است. از جمله عوامل ويرانى‌ آن تاخت و تاز سپاهيان آشور و عرب‌ها بوده است. بنا بر نظرى،‌‌ دره شهر محل شهر باستانى‌ « ماداكتو» پايتخت عيلامى‌ است. عيلاميان كه در دوره عهد باستان فرمانرواى كوه‌هاى لرستان بودند؛ دره رودخانه و راه بزرگ ارتباطى‌ منطقه ومرز شمالى‌ را متصرف شدند و اماكن مستحكمى‌ تأسيس نمودند كه ماداكتو پايتخت دوم آنان از آن جمله است. ظاهراً دره شهر اولين شهر عيلامى‌ بوده است كه در حمله آشور بانى‌ پال ويران و مردم آن قتل عام شده‌اند. در دره سيمره بقاياى خرابه‌هاى عهد ساسانى‌ به جا مانده‌اند. ظاهراً دره شهر در دوره اعتلاى هخامنشيان هنوز هم ويران بوده و يا اهميت گذشته را نداشته است، ولى‌ عهد اشكانيان دوره تجديد حيات آن بوده است كه در عهد ساسانى‌ نيز مجدداً رونق يافته و آباد گرديده است. در خرابه‌هاى دره شهر كه بازمانده يك شهر از زمان ساسانيان است، آثار چهارراه‌ها، كوچه‌ها و معابر با نظم ويژه‌اى كه در شهرسازى‌ آن دوره معمول بود، باقى‌ مانده است. سكه‌هايى‌ كه در خرابه‌هاى دره شهر پيدا شده‌اند به خسرو سوم و جانشينان او تعلق دارند. گفته مى‌شود كه دره شهر در هنگام آبادانى‌ متجاوز از 5000 خانه داشته است. در ميان خرابه‌هاى آن اثرى‌ از ساختمانى‌ كه شايد روزى‌ مسجد و يا عبادتگاه دوره اسلامى‌ بوده باشد، يافت نشده است.
درحال حاضر شهر دره شهر كه در دامنه كبير كوه و در كنار خرابه‌هاى شهر باستانى‌ دوره ساسانى‌ و رودخانه خروشان سيمره قرار دارد، با استعداد كشاورزى‌ وافر، منابع آب غنى،‌‌ مراتع سبز و جنگل‌هاى انبوه يكى‌ از شهرهاى باستانى‌ و مهم استان ايلام محسوب مى‌شود.

 

دهلران

 

 

اين شهر كه در دامنه جنوب و جنوب غربى‌ دينار كوه قرار دارد، از قديم الايام به «ده لُران“ مشهور بوده است.بقاياى آثار تاريخى‌ و باستانى‌ و مجموعه اشياء باستانى‌ كشف شده، نشانگر اين حقيقت است كه قدمت اين منطقه با دوره قبل از تاريخ و بعد از آن، به ويژه با دوره ساسانيان مرتبط است. بقاياى شهرهاى باستانى‌ و وجود ده‌ها ناحيه و تپه باستانى‌ هريك بيانگر بخشى‌ از سرگذشت ديرينه اين سرزمين است.دهلران به لحاظ موقعيت جغرافيايى‌ از مناطق مهم استان ايلام است. و همين موقعيت جغرافيايى‌ نيز باعث آسيب آن در طول تاريخ شده است. اين اهميت و موقعيت در ادوار بعدى‌ نيز حفظ شده است. در جريان جنگ تحميلى‌ عراق عليه ايران اين منطقه آسيب فراوانى‌ ديد، طورى‌ كه بازسازى‌ و مرمت آن اعتبارات قابل توجهى‌ را ضرورى‌ ساخت. اين شهر بعد از خاتمه جنگ بازسازى‌ شد و به عنوان يك شهر توريستى‌ مورد توجه ويژه قرار گرفت.شهر دهلران در حال حاضر نيز علاوه بر موقعيت توريستى‌ داراى منابع عظيم نفت و اراضى‌ مستعد كشاورزى‌ است كه اهميت اقتصادى‌ و جغرافيايى‌ آن را دو چندان ساخته است.

 

شيروان و چرداول

 

 

اين شهرستان ازكانون‌هاى تاريخى‌ استان ايلام است كه قدمت تاريخى‌ آن به دوره ساسانيان مى‌رسد. بقاياى آثار تاريخى‌ و باستانى‌ مانند آثار شهر سراب كلان، قلعه تاريخى‌ و آتشكده سام، تل توبره ريز معروف به للر يا تل سه پا، تعداد 160 تپه و آثار تمدن باستانى‌ در بخش هليلان و ... مبين اين پيشينه تاريخى‌ و قدمت است. از شيروان قديم كه شهرى‌ در طرف شمال رودخانه سيمره بود، آثار و ويرانه‌هاى زيادى‌ باقى‌ مانده است. در بقاياى اين ويرانه‌هاى سنگى‌ و گچى،‌‌ آثار متعلّق به دوره ساسانيان نيز مشاهده شده است.

 

مهران

 

 

شهر مهران در ساحل رودخانه كُنجان چم واقع شده و با مرز عراق بيش از چند كيلومتر فاصله ندارد. محل كنونى‌ مهران درگذشته، منصور آباد نام داشت كه در سال 1309 هجرى‌ شمسى‌ با تصويب فرهنگستان ايران، مهران ناميده شد.اين شهر همانند شهرهاى مرزى‌ ديگر كشورمان در ابتداى جنگ تحميلى‌ به دست عراقى‌ ها افتاد و ويران شد، ولى‌ آخرين بار در سال 1365 به دست نيروهاى رزمنده ايران به آغوش ميهن بازگشت و در جريان بازسازى‌هاى پس از جنگ دوباره آباد شد، در سال‌هاى اخير اين شهر « نگين سبز ايران» نام گرفته است.

 

آبدانان

 

 

اين شهرستان در دامنه جنوبى‌ كبير كوه قرار دارد. اين شهر منابع كانى‌ فراوان از جمله نفت و گوگرد دارد و به دليل آب و زمين فروان، جنگل‌ها و مراتع از نواحى‌ مستعد كشاورزى‌ و دامدارى‌ استان ايلام است. تاريخ تمدن باستان اين منطقه قدمتى‌ ديرينه دارد و آثار ارزنده تاريخى‌ سراسر آن را فرا گرفته است. آثار « گورگبران» و« قلعه كروديت» از جمله اين آثار مى‌باشند واهميت تاريخى‌ و قدمت آن را نشان مى‌دهند. اين شهرستان تفرجگاه‌هاى معتددى‌ دارد.

 

ايوان

 

 

شهرستان ايون از شهرستان‌هاى جديد استان ايلام است كه استعداد بالقوه كشاورزى‌ ودامدارى‌ فراوان دارد. اين شهرستان در حد فاصل بين ايلام به اسلام آباد و گيلان غرب قرار گرفته است. زيبايى‌ هاى طبيعت اين منطقه بسيار چشمگير است و آثار باستانى‌ آن نيز حاكى‌ از تمدن و تاريخى‌ ديرينه است. مردم اين منطقه از ايل كلهر هستند، و به زبان كلهرى‌ تكلم مى‌نمايند.

 

نام و نشانى‌ اماكن و ديدنى‌هاى مهم استان

 

 

شهرستان ايلام
آبشار چم آو- 18 كيلومترى‌ جاده ايلام، صالح آباد
آبشار سرطاف- نزديك شهرايلام
پارك جنگلى‌ چقاسبز- شهرايلام
دره ييلاقى‌ هفتاو- 30 كيلو مترى‌ ايلام، روستاى جعفر آباد
تفريحگاه ششدار- 5 كيلومترى‌ شهر ايلام
تفريحگاه تنگ دالاو- 25 كيلومترى‌ شهر ايلام
تفريحكاه تجريان- 20 كيلومترى‌ شهرايلام
كاخ فلاحتي- خيابان آيت الله حيدرى‌ شهر ايلام
قلعه والي- خيابان پاسداران ايلام
قلعه قيران- مجاورت شهر ايلام
قلعه اسماعيل خان- ارتفاعات سيوان كوه
گورستان كان گنبد- 30 كيلومترى‌ جنوب شرق ايلام
گورستان چنار- ناحيه چنار باش
گورستان چوار – بخش چوار
سنگ نوشته تنگ قوچعلي- مسير تونل آزادى‌
سنگ نوشته تخت خان- 34 كيلومترى‌ جاده ايلام، مهران
سنگ نوشته قلعه والي- شهر ايلام
مسجد جامع- جنب پارك كودك ايلام
مسجد ( زيارتگاه ) صاحب الزمان- شهر ايلام


شهرستان دهلران
آبشار آبتاف- مسير ميمه به پهله زرين آباد
چشمه آب گرم- 3 كيلومترى‌ دهلران
غار خفاش- 3 كيلومترى‌ شمال شرق دهلران
قلعه شياق- تنگ وويله
قلعه پاقفله- صالح آباد
قلعه كره چكا- صالح آباد
قلعه انجير – زرين آباد
شهر تاريخى‌ سامرا- كنار رود چم زنگى،‌‌ روستاى بردي
آتشكده ميمه- ميمه زرين آباد
سنگ نوشته ميمه – ميدان اصلى‌ شهر
مسجد جامع صالح آباد- روبروى‌ بخشداري
مسجد جامع دهلران- دهلران
امام زاده سيد اكبر- 10 كيلومترى‌ دهلران
زيارتگاه امام زاده عباس- مسير دهلران به انديمشك
زيارتگاه سيد فخرالدين – مسير ميمه به زرين آباد
امام زاده سيد ابراهيم – 7 كيلومترى‌ پهله زرين آباد


شهرستان شيروان و چرداول
پل كروئيت- روستاى چم بور
قلعه سام- روستاى چم بور
شهر تاريخى‌ ماسبندان- روستاى سراب كلان شيروان
گورستان پلكه كان- هليلان
آتشكده دو طبقه- نزديك سرآبگه چرداول
زيارتگاه عباس- شيروان
زيارتگاه باقر- روستاى سفيد خانى‌ سفلى‌ شيروان
زيارتگاه شاه قلندر – شيروان
زيارتگاه پير حسن- روستاى زنجير علياى شيروان و چرداول


شهرستان مهران
غاز زنيه گان- 5 كيلومترى‌ جنوب شرقى‌ صالح آباد
غار تايه گه – 15 كيلومترى‌ ملكشاهى،‌‌ روستاى ورى‌
تفريحگاه گلم زرد و گره چگا- مسير جاده صالح آباد، سرني
تنگ وويله- شمال شرقى‌ زرين آباد
قلعه امير آباد- جاده مهران- صالح آباد
قلعه زمستانى‌ والي-17 كيلومترى‌ شهر مهران
آتشكده و كوشك قينقر- ارتفاعات كوه پشمين ملكشاهي
سنگ نوشته آشوري- گل گل ملكشاهي
مسجد جامع مهران- بلوار جانبازان
مسجد قمر بنى‌ هاشم – بلوار امام زاده سيد حسن مهران
زيارتگاه امام زاده على‌ صالح- صالح آباد مهران
امام زاده سيد محمد عابد ( پير محمد ) – 36 كيلومترى‌ جاده ملكشاهى،‌‌ مهران
امام زاده سيد حسن- 3 كيلومترى‌ جاده مهران


شهرستان آبدانان
درياچه دوگانه سياه گاو – 8 كيلومترى‌ سراب باغ آبدانان
قلعه هزاراني- روستاى هزاراني
قلعه پشت قلعه- آبدانان
زيارتگاه سيد صلاح الدين محمد- آبدانان


شهرستان ايوان
غار طلسم خان- پاى كوه مانشت، دهستان سراب ايوان
غار انفجاري- بالا دست روستاى كله جو
تفريحگاه خوران- 5 كيلومترى‌ شهر ايوان غرب
آتشكده سه پا – زرنه ايوان
مسجد جامع ايوان- شهر ايوان غرب
زيارتگاه حاجى‌ حاضر – ايوان
زيارتگاه سيد عبدالله – نزديكى‌ سراب ايوان


شهرستان دره شهر
تنگ بهرام چوبين- ضلع غربى‌ جاده دره شهر- پلدختر
تنگ ماژين – دهستان ماژين
تفريحگاه كلم بدره- حد فاصل ايلام، بلدره
پل چم نمشت – 4 كيلومترى‌ شمال دره شهر
پل ساساني- انتهاى جنوبى‌ دره شهر
غار كناتاريكه- ارتفاعات سيوان كوه
پل گاوميشان- مسير رود سيمره
قلعه شيخ مكان- 6 كيلومترى‌ جنوب شرقى‌ دره شهر
قلعه‌هاى ساسانى‌ – روستاى كلم بدره
شهر باستانى‌ دره شهر – حد واسط دره شهر و بهمن آباد
شهر باستانى‌ ماژين- تنگ ماژين دره شهر
شهر باستانى‌ مهرجانقدق- دره شهر
آتشكده – دره شهر
آتشكده سيكان- روستاى سيكان
آتشكده مهدى‌ آباد – روستاى مهدى‌ آباد
آرامگاه بابا سيف الدين – شمال شرقى‌ دره شهر
بقعه امام زاده صالح – كورستان ماژين از توابع دره شهر
بقعه جابر- دره شهر
زيارتگاه جابر انصاري- روستاى جابر كلم دره شهر

 

زنده دل ، حسن . مجموعه راهنماى جامع ايرانگردى‌ : استان ايلام ، تهران : نشر ايرانگردان – جهانگردان ، 1379 . ص 30-34 ،117-122.

* منبع :

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5165
 بازدید امروز : 89
 کل بازدید : 6737009
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.6250