تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

مقدمه

 

 

تحت چنين شرايط تاريخى‌ ، اجتماعى‌ ، فرهنگى‌ و طبيعى‌ است كه مى‌توان جاذبه‌هاى جهانگردى‌ ايران را طبقه‌بندى‌ و معرفى‌ كرد. بى‌ ترديد، در ايران براى هر نوع سليقه‌اى از تماشا و گشت و گذار و استراحت و فراغت جاذبه‌اى لذتبخش وجود دارد. دوستداران توريسم باستانى‌ و تاريخى‌ در ايران موزه‌اى به وسعت كشور را در اختيار دارند كه در هر نقطه‌اى از آن آثار باستانى‌ و تاريخى‌ ارزشمندى‌ وجود دارد. علاقه‌مندان توريسم طبيعى‌ ، مجموعه‌اى از پديده‌هاى طبيعى‌ منحصر به فرد مانند كويرها ، درياچه‌هاى نمكى‌ ، درياچه‌هاى كوهستانى‌ آب شيرين ، غارهاى طبيعى‌ ، آبشارها و سراب‌ها ، رودخانه‌هاى بزرگ و كوچك ، جزاير زيبا و ديدنى‌ ، سواحل دريايى‌ وسيع ، كوهستان‌ها و قلل مرتفع ، جنگل‌هاى سرسبز و انبوه ، دشت‌هاى وسيع ، چشمه‌هاى آب معدنى‌ ، و حتى‌ يخچال‌هاى طبيعى‌ را در برابر دارند كه مى‌توانند متناسب با ذوق و سليقه خود از آن بهره گيرند.

تنوع معيشت و جوامع نيز از ديگر جذابيت‌هاى ايران است . در اوايل اين قرن تنها حدود 21% از جمعيت كشور در شهرها زندگى‌ مى‌كردند و 79% بقيه را روستانشينان و يا جوامع كوچنده تشكيل مى‌دادند. زندگى‌ شهرى‌ و بنيانهاى اجتماعى‌ ايران ، آثار و بناهاى با عظمتى‌ را در شهرهاى باستانى‌ و تاريخى‌ برجاى گذاشته و علايق دينى‌ و مذهبى‌ برخاسته از اين بنيان‌هاى اجتماعى‌ مراكز زيارتى‌ و عبادتى‌ فراوانى‌ را در شهرها و روستاها به وجود آورده است . زيگورات چغازنبيل در خوزستان ، معبد آناهيتا در كنگاور ، آتشكده‌هاى فراوان در شهرهاى قديمى‌ از جمله يادمان‌هاى دينى‌ و فرهنگى‌ دوران پيش از اسلام هستند . مجموعه‌اى از زيارتگاه‌هاى مهم اسلامى‌ مانند بارگاه حضرت امام رضا(ع) در مشهد ، بارگاه حضرت معصومه (ع) در قم ، بارگاه حضرت شاهچراغ(ع) در شيراز و هزاران زيارتگاه و بناى مذهبى‌ ديگر ، طيف بسيار وسيع و متنوعى‌ از بناهاى زيارتى‌ را تشكيل مى‌دهند كه همه ساله ميليون‌ها نفر از علاقه‌مندان را به سوى‌ خود جذب مى‌كنند.شهرها و قلعه‌هاى باقى‌ مانده از دوران پيش از تاريخ مانند : تپه سيلكِ كاشان ، تپه يحيى‌ كرمان ، تپه حسنلو آذربايجان غربى،‌‌ شهر سوخته  زابل و بسيارى‌ ديگر از جمله يادمانهاى با ارزش دوران قديم در ايران هستند. آثار و بناهاى باقيمانده در تخت جمشيد ، هگمتانه ، صد دروازه ، رى‌ ، شوش ، بيشابور ، ماداكتو در دره شهر ، مجموعه  تخت سليمان ، طاق بستان ، بيستون ، گنج نامه  همدان و آثار دوران اسلامى‌ در شهرهاى اصفهان ، يزد ، تبريز ، قزوين ، اردبيل ، نايين ، نيشابور ، كرمان ، مشهد ، شيراز ، بم ، طبس ، رى‌ ، كاشان ، و بسيارى‌ از شهرهاى ديگر كشور ، جملگى‌ از جاذبه‌هاى بسيار غنى‌ فرهنگى‌ و تاريخى‌ اين سرزمين هستند.

بقاياى كاروانسراهاى قديمى‌ كه بسيارى‌ از آنها هنوز پابرجا مانده‌اند يا بقاياى راه‌هاى قديمى‌ و پلها كه عامل ارتباط ميان شرق و غرب و جنوب و شمال كشور بوده‌اند ، هنوز در گوشه و كنار كشور خودنمايى‌ مى‌كنند.جوامع روستايى‌ كشور را حدود 65 هزار روستاى بزرگ و كوچك تشكيل مى‌دهند كه قدمت برخى‌ از آنها به هزاران سال مى‌رسد. برخى‌ از اين روستاها كه هنوز نمادهاى سنتى‌ معمارى‌ و ساخت و ساز را در خود حفظ كرده‌اند ، نظير ماسوله ، ابيانه ، كندوان ، مجن از جمله منابع توريستى‌ كشور بشمار مى‌روند و همه ساله هزاران نفر براى ديدن آنها به اين مناطق سفر مى‌كنند.

جوامع كوچ نشين كه هنوز به تعداد 1/1 ميليون نفر از اين طريق در كشور زندگى‌ مى‌كنند، از ديگر جاذبه‌هاى توريستى‌ ايران است. الگوى‌ زيست و معيشت كوچ نشينان ، نظام اجتماعى‌ و اقتصادى‌ آنها ، ابزار زيست و كار و توليد آنها، فرهنگ و ارزش‌هاى اخلاقى‌ و اجتماعى‌ حاكم بر اين جوامع و حتى‌ پوشاك و روابط خانوادگى‌ از جمله ويژگى‌هاى برجسته  اين گروه‌هاى اجتماعى‌ محسوب مى‌شود و به همين سبب ، براى ساكنان كشورهاى صنعتى‌ دنيا كه شيوه  زيست و معيشت را تنها از طريق رسانه‌هاى گروهى‌ مى‌شناسند، جاذبه‌اى بس با ارزش ببه شمار مى‌رود.مى‌توان گفت كه ايران به تنهايى‌ جهانى‌ است در قلمرو سياسى‌ يك كشور: در ايران تنوع جاذبه‌هاى جهانگردى‌ به قدرى‌ است كه مسافرتى‌ لذت بخش و سرشار از خاطره را براى جهانگردان فراهم مى‌آورد.

 

* منبع : نامجو ، عباس . سيماى فرهنگى‌ ايران . تهران : عيلام ، 1378 . ص 387 ـ 384

 

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4231
 بازدید امروز : 149
 کل بازدید : 6733947
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 4.5313