تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

 

موسيقى‌ سمفونيك

 

 

در اين مقاله « موسيقى‌ سمفونيك ايران » را تنها از ديدگاه اركسترهاى بزرگ و فعال در ايران مورد توجه قرار مى‌دهيم :

اركسترهاى بزرگ فعال در ايران از نظر آمارى‌ ، به 4 اركستر تقسيم مى‌شوند :

1. اركستر سمفونيك تهران ؛ 2. اركستر سمفونيك فرهنگسراى بهمن ؛ 3. اركستر سمفونيك صدا و سيما ؛ 4. اركستر بزرگ ايرانى‌ موسيقى‌ نو .

صرف نظر از اين آمار ، هم اكنون تنها دو اركستر از اين مجموعه در حال فعاليت جدى‌ و اجراى برنامه‌هاى عمومى‌  فصلى‌ و موسمى‌ است : يكى‌ اركستر سمفونيك تهران و ديگرى‌ اركستر بزرگ ايرانى‌ موسيقى‌ نو .

 

اركستر سمفونيك تهران

اين اركستر كه تحت پوشش و مديريت مركز سرود و آهنگهاى انقلابى‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى‌ اداره مى‌شود ، در سال 1313 ش ، تأسيس شده است . تعداد نوازندگان اين اركستر 60 نفر و تعداد افراد گروه كُر نيز در اين اركستر 60 نفر است . تمرينهاى اين اركستر همه روزه به مدت 3 ساعت در محل استقرار دائمى‌ آن ـ تالار وحدت ـ برگزار مى‌شود . اين اركستر در سال ، 3 يا 4 نوبت و در هر نوبت حدود 3 شب به اجراى كنسرت مى‌پردازد .

از سال 1358 تا روزهاى پايان جنگ ( حدود سال 1367 ) به سبب وجود شرايط خاص سياسى‌ و اجتماعى‌ ، تأكيد اركستر بيشتر بر اجراى سرودهاى حماسى‌ و مرتبط با انقلاب و جنگ بوده است .

پس از پايان جنگ ، برنامه‌هاى اجرايى‌ اركستر و جنبه  هنرى‌ اجراهاى آن به تدريج تغيير كرده است .

 

اركستر بزرگ ايرانى‌ موسيقى‌ نو

هسته  اصلى‌ اين اركستر از حدود سال 1373 شكل گرفت . اين اركستر از يك مجموعه  70 نفرى‌ نوازندگان سازهاى ايرانى‌ تشكيل شده است و بر حسب مورد ، سازهايى‌ مانند پيانو ، ويولن و ويولن سل نيز به عنوان سوليست در اركستر به كار گرفته شده‌اند . اجراهاى اين اركستر ، از بهترين نمونه‌ها در ارائه  « قابليتهاى سازى‌ » بوده است .

موسيقى‌ ايران ، در اجراى موسيقى‌ نوين جهانى‌ و همچنين نمايش تواناييهاى بالقوه  موسيقى‌ ايران در پذيرش تكنيكهاى پيچيده  « چند صدايى‌ » موسيقى‌ امروز دنيا است.

آثار اجرايى‌ اين اركستر ، تا كنون در محدوده  موسيقى‌ نو و مدرن بوده و از نظر شكل اجراء و نوع كار نيز از ارزش فنى‌ و هنرى‌ بسيار برخوردار است . اجراهاى اين اركستر تا كنون از سوى‌ كارشناسان ايرانى‌ و غير ايرانى‌ موسيقى‌ و همچنين مردم مورد استقبال قرار گرفته است . اركستر بزرگ ايرانى‌ موسيقى‌ نو ، از سوى‌ مركز سرود و آهنگهاى انقلاب حمايت شده است ، اما تشكيلات آن به صورت مستقل اداره مى‌شود .

 

* منبع :نامجو ، عباس . سيماى فرهنگى‌ ايران . تهران : عيلام ، 1378 . ص 346 ـ 345

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4027
 بازدید امروز : 581
 کل بازدید : 6676884
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 8.2656