تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

 

جشنواره‌ها

 

 

هم اكنون در ايران تشكلهاى متعددى‌ وجود دارند كه به صورت مستقيم و غير مستقيم در زمينه  موسيقى‌ فعاليت مى‌كنند . صرف نظر از صدا و سيما كه بخش عمده‌اى از فعاليتهايش به موسيقى‌ ارتباط دارد ، وزارتخانه‌ها و سازمانهايى‌ نيز بخشهايى‌ از فعاليتشان را به موسيقى‌ اختصاص داده‌اند .

در صدا و سيما ، واحدى‌ با عنوان « مركز موسيقى‌ » وجود دارد كه وظيفه  آن توليد و ساخت موسيقى‌ براى پخش از شبكه‌هاى راديوئى‌ و تلويزيونى‌ است . در اين مركز تعداد بسيارى‌ آهنگساز ، شاعر ، نوازنده ، خواننده، يك اركستر سمفونيك و يك گروه كُر مشغول فعاليت هستند . عمده  توليدات اين مركز بر اساس تقسيم بنديهاى موسيقى‌ كه پيشتر ياد كرديم ، در محدوده  « موسيقى‌ تركيبى‌ » است . بيشترين درصد آثار پخش شده از صدا و سيما ، محصول توليدات اين مركز است . ديگر انواع موسيقى‌ كه از صدا و سيما پخش مى‌شود ، توليدات موسيقى‌ ديگر بخشهاى كشور است ، مانند نوارهاى كاست توليد شده در بخش خصوصى‌ ، و انواع موسيقى‌ غير ايرانى‌ مانند پاپ ، لايت ، كلاسيك و غيره .

در كنار انتشار آثار مربوط به موسيقى‌ و توليد نوارهاى كاست كه از حجم قابل توجهى‌ نيز برخوردار است ، يكى‌ از مهم‌ترين فعاليتهاى پس از انقلاب و از سال 1364 بدين سو ، برگزارى‌ جشنواره‌هاى بزرگ موسيقى‌ است . همه ساله ، جشنواره‌ها و همايشهاى موسيقى‌ در كشور برگزار مى‌شود كه مهم‌ترين آنها « جشنواره  دانشجويى‌ » و « جشنواره  موسيقى‌ فجر » است .

 

جشنواره  موسيقى‌ دانشجويى‌

اين جشنواره با هدف ايجاد فضايى‌ مناسب براى ارائه خلاقيتهاى موسيقى‌ دانشجويان ، و ارتقاء بينش هنرى‌ و موسيقيايى‌ آنان و همچنين شناخت هر چه بيشتر موسيقى‌ سنتى‌ رديف ايران برگزار مى‌شود .

در آخرين نوبت برگزارى‌ اين جشنواره كه در سال ( 1377 ) برگزار شد ، تعداد 250 دانشجو در سه بخش : مسابقه  نوازندگى‌ ، مسابقه  حفظ رديف و اجراى كنسرت در بخش جنبى‌ ، فعاليت مى‌كردند . بخشى‌ از جشنواره  موسيقى‌ دانشجويى‌ كه معمولاً با استقبال خوبى‌ از سوى‌ جوانان رو به رو مى‌ شود، به سخنرانيهاى علمى‌ استادان دانشگاه و ارائه  آخرين دستاوردهاى هنرى‌ آنان براى دانشجويان اختصاص دارد .

 

جشنواره  موسيقى‌ فجر

مقدمه

اين جشنواره بزرگترين رويداد موسيقى‌ سال در ايران است و به مناسبت برگزارى‌ جشنهاى پيروزى‌ انقلاب در بهمن ماه ، هر سال برگزار مى‌شود .

از نخستين دوره  اين همايش بزرگ موسيقى‌ در سال 1364 ، تا سال 1376 تا كنون 13 دوره  اين جشنواره در تهران برگزار شده است .

نكته  حائز اهميت در اين 13 دوره ، بى‌گمان روند رو به رشد كمّى‌ و كيفى‌ آن است . به طورى‌ كه تعداد گروهها از 8 گروه شركت كننده در سال 1364 به 137 گروه در سال 1375 و از حدود 234 هنرمند شركت كننده در سال 1365 ، به 1300 هنرمند در سال 1376 افزايش يافته است .

دو بخش از مهم‌ترين بخشهاى جشنواره  موسيقى‌ فجر عباتند از :

 

بخش مسابقه  موسيقى‌ بومى‌ و محلى‌

جشنواره  موسيقى‌ فجر همايشى‌ بزرگ و منحصر بفرد از انواع موسيقى‌ زيبا و ناب بومى‌ و محلى‌ ايران است . براى كسانى‌ كه به تحقيق و شناسايى‌ موسيقى‌ مناطق مختلف ايران علاقه‌مندند ، اين جشنواره بهترين فرصت ممكن براى تحقيق است . گروههاى مختلف موسيقى‌ محلى‌ در بخشهاى نوازندگى‌ ، خوانندگى‌ و رقصهاى محلى‌ ، ضمن رقابت با يكديگر ، آلبوم بسيار زيبا و خوش نقشى‌ از موسيقى‌ بومى‌ مناطق مختلف ايران به نمايش مى‌گذارند .

 

موسيقى‌ بانوان

بخش موسيقى‌ بانوان از جشنواره  سيزدهم به برنامه‌هاى جشنواره افزوده شده است . در اين بخش تعدادى‌ گروه موسيقى‌ سنتى‌ كه همگى‌ نوازندگان و خواننده  آن از بانوان هستند ، به اجراى كنسرت مى‌پردازند . بخش موسيقى‌ بانوان با استقبال چشمگير بانوان رو به رو شده است . ديگر بخشهاى جشنواره فجر عبارتند از : بخش جوان ، معرفى‌ ملل مسلمان ، بخش جنبى‌ و بحثهاى آزاد .

 
* منبع : نامجو ، عباس . سيماى فرهنگى‌ ايران . تهران : عيلام ، 1378 . ص 348 ـ 347
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4006
 بازدید امروز : 217
 کل بازدید : 6739335
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 7.8119