تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

آموزش موسيقى‌ در ايران

 

 

آموزش موسيقى‌ در ايران را مى‌توان به سه بخش تقسيم كرد :

 

آموزش عالى‌

در تيرماه سال 1367 برنامه  درسى‌ موسيقى‌ در دوره  كارشناسى‌ ( ليسانس ) از سوى‌ شوراى عالى‌ برنامه ريزى‌ وزارت فرهنگ و آموزش عالى‌ مجدداً به تصويب رسيد و براى اجرا به دانشگاهها ارائه شد . نام اين دوره يا رشته  درسى‌ را « موسيقى‌ » گذارده و برنامه  درسى‌ آن بيشتر بر مبناى موسيقى‌ سنتى‌ ايران تعيين شده است .

دانشجويان اين رشته با مطالعه  گوشه‌ها و دستگاههاى موسيقى‌ سنتى‌ ايران ، با ظرائف و دقايق اجرايى‌ آن به صورت عملى‌ آشنا مى‌شوند . بيشترين حجم درسى‌ دانشجويان اين رشته به درس « رديف موسيقى‌ ايرانى‌ » اختصاص دارد . اين درس در نظام دانشگاهى‌ رشته  « موسيقى‌ » به تنهايى‌ يك سوم كلّ مباحث مربوط به دروس اصلى‌ و تخصصى‌ را به خود اختصاص مى‌دهد .

در حال حاضر بجز رشته  « موسيقى‌ » ، رشته  ديگرى‌ با عنوان « موسيقى‌ نظامى‌ » نيز در مقطع كارشناسى‌ ، وجود دارد . دانشجويان محدود اين رشته ، پس از فراغت از تحصيل ، در اركسترهاى نظامى‌ مشغول به كار خواهند شد .

رشته‌هاى « موسيقى‌ كودك » در مقطع كارشناسى‌ و « آهنگسازى‌ » در مقطع كارشناسى‌ ارشد نيز از رشته‌هايى‌ است كه به زودى‌ در دانشكده  موسيقى‌ دانشگاه هنر افتتاح خواهد شد .

 

هنرستان

در حال حاضر سه هنرستان موسيقى‌ در ايران فعاليت مى‌كنند : دو هنرستان دختران و پسران در تهران و هنرستان پسران در اصفهان .

هنر جويان اين هنرستانها در مقطع راهنمايى‌ ( در تهران ) و در مقطع دبيرستان ( در اصفهان ) پذيرفته مى‌شوند و تا اخذ مدرك ديپلم متوسطه به تحصيل مى‌ پردازند . بنابرانى‌ طول مدت دوره  آموزش هنرستانها با توجه به وجود دو نظام آموزشى‌ جديد و قديم ، در تهران 6 تا 7 سال و در اصفهان 3 تا 4 سال است .

طى‌ چند دهه  گذشته ، هنرستانهاى موسيقى‌ ، اصلى‌ترين تأمين كننده  نيازهاى موسيقى‌ كشور از قبيل نوازنده براى اركسترهاى بزرگ و كوچك و آموزگارى‌ موسيقى‌ بوده‌اند . هنرجويان هنرستانها در طى‌ دوره  خود ، ضمن كسب تبحر لازم در نوازندگى‌ يكى‌ از سازهاى ايرانى‌ يا جهانى‌ ، اطلاعات جامع و خوبى‌ نيز از ديگر درسهاى موسيقى‌ مانند هارمونى‌ ، تاريخ و غيره به دست مى‌آورند .

 

كلاسهاى خصوصى‌ استادان موسيقى‌

صرف نظر از آموزش در مقاطع هنرستان و دانشگاهها ، بى‌گمان اين بخش از آموزش موسيقى‌ در ايران ، به عنوان مجموعه‌اى غير رسمى‌ ، داراى بيشترين نقش و سهم در حفظ و اعتلاى موسيقى‌ ايران بوده است . هم اكنون بسيارى‌ از نوازندگان ، آهنگسازان و پژوهشگران موسيقى‌ ، در اين نظام آموزشى‌ تربيت شده‌اند .  

 

* منبع : نامجو ، عباس . سيماى فرهنگى‌ ايران . تهران : عيلام ، 1378 . ص 346

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4327
 بازدید امروز : 254
 کل بازدید : 6737829
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 10.3125