تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

مقدمه

 
 

با وقوع انقلاب اسلامى‌ ، احساس همگانى‌ در توجه به ريشه‌هاى فرهنگى‌ جان تازه‌اى گرفت ، همچنين براى مدتى‌ هر چند كوتاه ، انواع موسيقى‌ كه در مراكز غير فرهنگى‌ رواج يافته بود ، خاموش شد و توجه جوانان و نسل پس از انقلاب به هنر موسيقى‌ اصيل ايران ، به جهشى‌ دوباره دست يافت . در سايه  اين نگرش دوباره‌، موسيقى‌ اصيل ايران ( = رديف دستگاهى‌ ) بيش از پيش جوانان علاقه‌مند را به خود جلب كرده است ؛ اما انواع موسيقى‌ همچنان رواج دارد و به هر حال و در همه زمانها ، آنچه تعيين كننده  سرنوشت اين هنر است ، كيفيت و ماهيت هنر موسيقى‌ است .

از سوى‌ ديگرتوجه به اين نكته لازم است كه ، حوادث سالهاى پس از 1357 ش . و تنشهاى سياسى‌ و اجتماعى‌ وسيع در سطح كشور ، به ويژه جنگ ، بر موسيقى‌ نيز در سطحى‌ گسترده ، تأثير داشت . تقسيم بندى‌ انواع موسيقى‌ كنونى‌ ايران ، بى‌گمان ريشه در آن دوران پر التهاب دارد .

ريشه يابى‌ چگونگى‌ شكل گيرى‌ اين گونه‌هاى مختلف موسيقى‌ امروز ايران ، به دليل رعايت اختصار ، از گنجايش اين مقاله  مختصر بيرون است . ما در اين نوشتار ، تنها مى‌كوشيم تصويرى‌ كلى‌ از موسيقى‌ كنونى‌ ايرانى‌ ارائه كنيم .  

 

* منبع : نامجو ، عباس . سيماى فرهنگى‌ ايران . تهران : عيلام ، 1378 . ص 340 ـ 337

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4267
 بازدید امروز : 295
 کل بازدید : 6737870
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 5.8906