تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

گسترش صنايع دستى‌ طى‌ دو دهه  اخير

 

 

طى‌ دو دهه  اخير ، گسترش صنايع دستى‌ ، براستى‌ مورد توجه مسؤولان و برنامه ريزان بوده است و على‌ رغم دشواريهاى بسيار ، تلاشهاى بسيار مؤثرى‌ در اين زمينه به انجام رسيده است ؛ از آن جمله :

1. ايجاد دوره‌هاى كاردانى‌ و كارشناسى‌ صنايع دستى‌ در بيش از 20 دانشگاه و مؤسسه  آموزش عالى‌ كشور ، اين مهم از سال 1362 و در پى‌ تصويب دوره  كارشناسى‌ صنايع دستى‌ و ايجاد آن در دو دانشگاه بزرگ كشور يعنى‌ دانشگاههاى هنر و الزهراء (س) آغاز و تا به امروز همچنان گسترش و تعميق يافته است .

2. ايجاد دوره‌هاى كاردانى‌ و كارشناسى‌ فرش در بيش از 10 دانشگاه و مؤسسه  آموزش عالى‌ كشور كه اين اقدام اساسى‌ نيز در پى‌ تصويب دوره  كارشناسى‌ فرش در اسفند ماه 1374 بوده است . نخستين دوره  آن در دانشكده  معمارى‌ و هنر دانشگاه كاشان ، از سال تحصيلى‌ 1375 آغاز و تا به امروز تداوم و گسترش يافته است .

3. ايجاد چندين گنجينه  هنرى‌ در تهران و مراكز استانها از آن جمله گنجينه  دوران اسلامى‌ ، گنجينه  آبگينه و سفالينه ، مجموعه  كاخ موزه‌هاى سعد آباد ، گنجينه  هنرهاى سنتى‌ در اصفهان ، نمايشگاه آثار موزه‌اى صنايع دستى‌ معاصر كشور در تهران و غيره كه بى‌ترديد در معرفى‌ و شناساندن هر چه بيشتر صنايع دستى‌ و هنرهاى سنتى‌ كشور و گرايش نسل جوان به آموزش و توليد صنايع دستى‌ بسيار مؤثر و مفيد بوده است .

4. پيش بينى‌ رشته  صنايع دستى‌ در دوره  كار و دانش و بررسى‌ براى ايجاد دوره  مديريت خانواده ، كه در آن عنايت ويژه‌اى به صنايع دستى‌ هست ، در مقطع آموزش متوسطه ، براى تربيت نيروى‌ انسانى‌ در راه تداوم توليد صنايع دستى‌ در آينده .

5. ايجاد مراكز صنايع دستى‌ در برخى‌ از مراكز استانها و نيز ايجاد آموزشگاهها و هنرستانهاى متعدد براى آموزش اصول صنايع دستى‌ به متقاضيان .

6. اختصاص اعتبارات عمرانى‌ سالانه براى اجراى پروژه‌هاى آموزش ، تهيه و توزيع مواد اوليه و ابزار كار ، نظارت بر توليد و خريد محصولات توليدى‌ از صنعتگران دستى‌ ، به ويژه در سطح روستاها و مناطق عشايرى‌ كشور كه اين برنامه‌ موجبات احياء و گسترش صنايع دستى‌ ، به ويژه زيراندازهاى سنتى‌ را در بسيارى‌ از مناطق به ويژه در روستاها و در ميان عشاير فراهم آورده است .

7. شركت فعال جمهورى‌ اسلامى‌ ايران در مجامع آسيايى‌ و بين‌المللى‌ « شوراى جهانى‌ صنايع دستى‌ » كه اين امر موجب توجه لازم به جنبه‌ها و ابعاد اقتصادى‌ و اجتماعى‌ و نيز جنبه‌هاى مردمى‌ صنايع دستى‌ در دنيا شده است . ضمن آنكه پس از پيروزى‌ انقلاب اسلامى‌ ايران ، چهاردهمين و هفدهمين مجمع آسيايى‌ صنايع دستى‌ در شهرهاى اصفهان و تهران برگزار شده است .

8. برگزارى‌ 5 نمايشگاه بزرگ صنايع دستى‌ در شهرهاى اصفهان ، شيراز ، تبريز ، تهران و همدان و عرضه و نمايش آثار برگزيده  صنعتگران دستى‌ سراسر كشور . از نمايشگاههاى مذكور كه با نمايش شيوه  توليد صنايع دستى‌ توأم و همراه بوده است ، ميليونها نفر بازديد كرده‌اند .

9. ايجاد زمينه‌هاى مناسب و برقرارى‌ تسهيلات مالى‌ براى چاپ و انتشار دهها كتاب و نشريه  تخصصى‌ در زمينه‌هاى مختلف صنايع دستى‌ .

10. معافيت صنعتگران دستى‌ كشور از پرداخت ماليات و تمهيد مقدمات لازم براى تحت پوشش بيمه درآوردن قالى‌ بافان پس از از كار افتادگى‌ .

11. انجام اقدامات لازم در زمينه  احياء هنر مخمل بافى‌ و توسعه  بيشتر هنر زرى‌ بافى‌ از طريق سازمان ميراث فرهنگى‌ كشور ، در شهرهاى كاشان ، تهران و اصفهان .

12. ترويج رنگرزى‌ با رنگهاى طبيعى‌ ، از سوى‌ سازمان صنايع دستى‌ ايران ، شركت سهامى‌ فرش ايران و معاونت صنايع روستايى‌ وزارت جهاد سازندگى‌ ، در شهرهاى مختلف ، براى بالا بردن كيفيت مواد اوليه  مصرفى‌ در فرش و گليمهاى دستباف و نيز حفظ برترى‌ نسبى‌ فرش ايران در زمينه  رنگ .

 

* منبع : نامجو ، عباس . سيماى فرهنگى‌ ايران . تهران : عيلام ، 1378 . ص 238 ـ 237

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4239
 بازدید امروز : 509
 کل بازدید : 6676812
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 8.1094