تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

نژاد و دودمان

 

 

پيش از ورود و استقرار آرياييها در ايران ، برخى‌ نژادهاى بومى‌ در اين سرزمين مى‌‌زيستند . از حدود هزاره  پنجم قبل از ميلاد اقوام غير آريايى‌ در ايران زندگى‌ مى‌‌كرده‌اند كه بعدها در احوال اجتماعى‌ ، فرهنگى‌ و حتى‌ تركيب نژادى‌ مهاجران آريايى‌ تأثير داشته‌اند . در اين باره مى‌‌توان از اقوام عيلاميان در جنوب غربى‌ ايران ، كاسيان در زاگرس ـ لرستان لولويى‌ در زاگرس ـ كرمانشاهان ، كادوسيان ، در گيلان كنونى‌ ، تپوريان در مازندران و سياه پوستان ساحل نشين جنوبى‌ را نام برد .

انتشار و گسترش آرياييان بر فلات ايران ، در حدود نيمه  هزاره  دوم قبل از ميلاد آغاز شد . آرياييان شاخه‌اى از اقوام سفيد پوست هند و اروپايى‌ هستند كه عده‌اى از آنها به سرزمين هند و گروهى‌ به فلات ايران روى‌ آوردند . ايرانيان جزو دسته  شرقى‌ نژاد هند و اروپايى‌ به شمار مى‌‌روند و اين نژاد را از آن رو چنين ناميده‌اند كه حوزه  پراكندگى‌ آنها از اسپانيا و پرتقال در اروپا گرفته تا ايران ، افغانستان ، پاكستان و هند در آسيا گسترده است . مهاجران ايرانى‌ از طايفه‌هاى مادى‌ ، پارسى‌ ، سكايى‌ ، پارتى‌ ، باخترى‌ و سغدى‌ تركيب يافته‌اند و ظاهراً هيچيك از اين طوايف قديم ، نژاد خالص ندارند و در آنها ، خصوصيات نژاد شمالى‌ و جنوبى‌ ـ يعنى‌ قامت بلند و مو و چشم روشن با قد كوتاه و مو و چشم تيره رنگ ـ در هم آميخته است . همچنين ترديدى‌ در تعدد و تنوع زبانها لهجه‌ها در قديم نمى‌‌توان داشت و اين جمله ، گواه اختلاط نژادى‌ از بدو تاريخ است .

درباره  منشأ نژادى‌ مردم و قوميتهاى متفاوت ايرانى‌ ، مى‌‌توان به تفكيك استانها سخن راند . در استانهاى آذربايجان غربى‌ و شرقى‌ ، اصفهان ، سمنان ، سيستان و بلوچستان ، فارس ، كردستان ، كرمان ، كهگيلويه و بوير احمد ، تهران ، چهار محال و بختيارى‌ ، خراسان ، لرستان ، مازندران ، مركزى‌ ، هرمزگان ، همدان و يزد مردم از نژاد آريايى‌ و ايرانى‌ الاصل هستند همچنين مردم استان ايلام از نژاد كرد ، لر و لك به شمار مى‌‌روند . ساكنان قديم استان گيلان را دو قوم گل يا گيل و آمارد تشكيل مى‌‌داده‌اند كه در جلگه‌هاى ساحلى‌ درياى مازندران و دامنه‌هاى جبال البرز مى‌‌زيسته‌اند . مردم استان كرمانشاه ، همانند كردها ، از شاخه  بزرگى‌ از مادها هستند ، كه دانشمندان آنان را نژاد آريا دانسته‌اند . در استان بوشهر نيز علاوه بر نژاد مديترانه‌اى ، نژادهاى ديگرى‌ مانند دراويدى‌ ، سياه پوست ، سامى‌ ، عيلامى‌ ، سومرى‌ ، نورديك ، كرد ، لر ، بهبانى‌ و عرب در اين سرزمين سكونت داشته يا به مرور به اين منطقه مهاجرت كرده‌اند . ساكنان اوليه  استان خوزستان نيز عيلاميها بوده‌اند كه از هزاره  4 قبل از ميلاد در فلات ايران مى‌‌زيسته‌اند ، ولى‌ ديولافوآ و دُمرگان بر اين عقيده‌اند كه پيش از عيلاميها ، مردمان ديگرى‌ از نژاد سياه در خوزستان زندگى‌ مى‌‌كرده‌اند . كشف تخته سنگ معروف « نرمسين » در حفاريهاى شوش نيز اين باور را تاييد مى‌‌كند ، زيرا نقوش برجسته  اين سنگ ، شكل پادشاه سامى‌ نژاد را نشان مى‌‌دهد كه فرماندهى‌ عده‌اى از سياه پوستان را به عهده داشته و به فتح و پيروزى‌ رسيده‌اند . در حال حاضر ساكنان خوزستان را لرها ، عربها ، تركها و بقاياى نژادهاى باستانى‌ تشكيل مى‌‌دهند .

 

* منبع : نامجو ، عباس . سيماى فرهنگى‌ ايران . تهران : عيلام ، 1378 . ص 177 ـ 176

 

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4628
 بازدید امروز : 546
 کل بازدید : 6676849
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.3750