تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

مقدمه

 
 

ظهور و رشد علوم فلسفى‌ به معناى عام در ايران ، از آن جمله برخى‌ شاخه‌هاى علوم رياضى‌ و طبيعى،‌‌ به دير زمانى‌ پيش از اسلام باز مى‌‌گردد، و در عصر اسلامى‌ نيز بخش اعظم آنچه زيرعنوان فرهنگ و تمدن اسلام قرار مى‌‌گيرد، در حوزه فرهنگى‌ ايران پديد آمده ، و محصول انديشه‌هاى دانشمندان ايرانى‌ است. در اين مقاله سير تاريخى‌ ظهور و رشد و شكوفايى‌ علوم طبيعى‌ و رياضى‌ در قلمرو ايران فرهنگى‌ در پهنه‌ى‌ اسلام، با نگاهى‌ به پيشينه‌ى‌ آن به اختصار بررسى‌ مى‌‌گردد. قطع نظر از احاديثى‌ كه از پيامبر (ص) در فضيلت ايرانيان در تمسك به دانش روايت شده و دانشمندان جامع نگرى‌ چون ابن خلدون بدان تصريح كرده‌اند، گزارشهاى تاريخى‌ نويسندگان سده‌هاى نخستين اسلامى،‌‌ و آنچه از كتابخانه‌هاى بزرگ ايران پيش از اسلام و خطوط هفتگانه كتابت علوم مى‌‌دانيم، نيز به وضوح حاكى‌ از اهتمام ايرانيان به انواع دانشهاى فلسفى‌ و حفظ منابع علمى‌ است.

مهم‌ترين يا يكى‌ از مهم‌ترين مراكز بزرگ و معتبر علمى‌ ايران پيش از اسلام، بيمارستان و دانشگاه جندى‌ شاپور است كه گويا در آغاز در همه رشته‌هاى علمى‌ فعاليت مى‌‌كرد و به تدريج پزشكى‌ آن شكوفايى‌ بيشترى‌ يافت و بيمارستان آن نامبردار گرديد. در اين مركز علمى،‌‌ كتابخانه معتبرى‌ نيز وجود داشته، و همايشهاى علمى‌ در آن برگزار مى‌‌شده است. جندى‌ شاپور به ويژه در دوره‌ى‌ اسلامى‌ به ويژه عصر اول عباسى‌ شكوفايى‌ خود را حفظ كرد و پزشكان و رؤساى نامدار آن به تاسيس مكتب پزشكى‌ بغدادپرداختند. ايرانيان در سده‌هاى 4 و 5م نيز مدارس بزرگ و معتبرى‌ در رها (ادسا) و نصيبين و بعضى‌ شهرهاى داخلى‌ ايران تاسيس كردند.  

 

* منبع : كرامتى‌ ، يونس . ” مدخل ايران “ . دايره المعارف بزرگ اسلامى‌ . زيرنظر كاظم موسوى‌ بجنوردى‌ . تهران : مركز دايره المعارف بزرگ اسلامى‌ ، 1367- ، جلد 10، ص 663 ـ 662

 
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4041
 بازدید امروز : 43
 کل بازدید : 6598016
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 11.5136