تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

در دوران اشكانيان آثار غير دينى و افسانه‌ها سينه به سينه توسط قصه‌گويان و نقالان روايت مى‌شد . گروهى از آنان گوسان نام داشتند . گوسانها شاعران و موسيقى‌دانان دوره گرد و حافظ داستانهاى ملى ايران بودند كه آنها را به ويژه به شعر نقل مى‌كردند. از اين داستانها ، بعدها در گردآورى و تدوين خداى نامه پهلوى استفاده شد و در نهايت باز نمودن آن در شاهنامه ديده مى‌شود . ويس و رامين يكى از منظومه‌هاى عاشقانه فارسى است كه اصل پارتى داشته ، و حاوى اطلاعات جالبى درباره زندگى ، آداب و سنن پارتيهاست . احتمال دارد كه بعضى از داستانهاى شاهنامه ، مانند داستان بيژن و منيژه داراى اصل پارتى باشد.

از زبان پارتى (زبان رسمى حكومت اشكاني) نوشته‌هايى بر روى سنگ ، چرم ، سفال ، سكه ، مهر و جز آنها به خط پارتى بر جاى مانده است . برخى از اين كتيبه‌ها متعلق به دوره ساسانى ، و شمارى از آنها دو يا سه زبانه است. همچنين در ميان آثار فارسى ميانه (پهلوي) دو رساله به نامهاى درخت آسوريگ و يادگار زريران وجود دارد كه با توجه به سبك نگارش و مضامين شاعرانه و در برداشتن واژه‌هاى پارتى مى‌توان گفت كه منتهايى دست كارى شده از زبان پارتى باشند .

 

* منبع :زرشناس ، زهره . ” مدخل ايران “ . دايره المعارف بزرگ اسلامى . زيرنظر كاظم موسوى بجنوردى . تهران : مركز دايره المعارف بزرگ اسلامى ، 1367- ، جلد 10، ص 560 ـ 559

 
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4762
 بازدید امروز : 471
 کل بازدید : 6734466
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 7.2344