تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

پاسخ رسمي جمهوري‌اسلامي ايران به قطع‌نامه 598
 در تير ماه 1367 سلسله جلساتي در داخل كشور با هدف اتخاذ تصميم نهايي درباره جنگ تشكيل شد . در نشست مشترك رؤساي سه قوه ، مجلس خبرگان و شوراي نگهبان شرايط سياسي نظامي كشور مورد بررسي قرار گرفت . امام راحل نيز در روز پنج‌شنبه و جمعه ، 23 و 24 تيرماه مشورت‌هايي را به‌صورت جداگانه انجام دادند . ولي نشست اصلي بر اساس دستور امام و با حضور تني چند از شخصيت‌هاي مهم كشور در روز شنبه 25 تير 1367 ، تشكيل شد . امام در پيامي به اين جلسه كه مرحوم حاج‌سيداحمدخميني قرائت كرد ، ضمن بيان نظرات خود ، تصميم‌گيري در مورد آينده جنگ را به جلسه واگذار كردند . چند روز پس از آن آقاي هاشمي در اين باره گفت:
 " طی دو سه روزه گذشته ، جلسات متعددی با حضور سران كشور تشكیل شده و جمع‌بندی تمام این جلسات به حضور امام رسیده است . طی بحث‌هایی كه صورت گرفت ، مجموعه شرایط ، جمهوری‌اسلامی را به این نتیجه رساند كه برای مصلحت انقلاب قطع‌نامه 598 پذیرفته شود.
 بدین ترتیب ، در جلسه‌ای كه به ریاست رئیس‌جمهور وقت ، آیت‌الله‌خامنه‌ای و با حضور مسئولان عالی‌رتبه كشور در 26 تیر 1367 تشكیل شد ، پایان جنگ با پذیرش قطع‌نامه 598 به تصویب رسید و امام راحل بر آن صحه گذاشتند و پذیرفتند كه قبول قطع‌نامه به صلاح نظام و انقلاب است. درپی این تصمیم رئیس‌جمهور در نامه‌ای به دبیركل سازمان‌ملل نوشتند:
 ایران تصمیم گرفته است كه رسماً قطع‌نامه 598 شورای‌امنیت را به خاطر اهمیتی كه برای حفظ جان انسان‌ها ، برقراری عدالت و صلح و امنیت منطقه و بین‌المللی قائل است ، بپذیرد.
 خاویر پرزدكوئیار ، دبیركل سازمان‌ملل نیز روز دوشنبه اعلام كرد ، ایران قطع‌نامه 598 را رسماً و بدون قید و شرط پذیرفته است . وی بلافاصله از رئیس شورای‌امنیت درخواست كرد تا اعضای شورای‌امنیت را برای مشورت گرد هم آورد . وی همچنین ، اظهار امیدواری كرد كه یك هفته تا ده روز دیگر آتش‌بس برقرار شود.
 

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4346
 بازدید امروز : 351
 کل بازدید : 6736335
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 8.0157