تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

به جرأت می توان گفت رژیم عراق پیمان شكن ترین رژیم جهان می باشد و هیچ مقررات و ضابطه بین المللی در زمینه جنگ باقی نمانده است كه از سوی این رژیم نقض نشده باشد . موارد نقض مقررات بین المللی از سوی رژیم عراق بسیار زیاد است كه در اینجا به اهم آنها اشارت می رود .
 1- لغو یك جانبه قرارداد مرزی 1975 ایران و عراق در آستانه حمله گسترده ی نظامی به خاك جمهوری اسلامی ایران .
 2- نقض بند یك ماده 33 منشور ملل متحد در مورد مراجعه به روش های مسالمت آمیز برای حل اختلافات و عدم تمسك به قوه قهریه .
 3- نقض مقررات انسانی قوانین بین المللی حقوق بشر و كنوانسیون 1949 ژنو در زمینه عدم حمله ی نظامی به مناطق مسكونی و غیر نظامی .
 4- نقض توافق 12 ژوئن 1984 با دبیر كل سازمان ملل متحد در مورد عدم حمله به مناطق مسكونی .
 5- نقض كنوانسیون های 4 گانه ژنو در مورد رفتار با غیر نظامیان ، اسرای زخمی و بیمار ، امدادگران و پزشكان ، بصورت قتل اسرای مجروح ، اعدام افراد اسیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، به اسارت در آوردن شهروندان و غیر نظامیان ، به اسارت گرفتن پزشكان و امدادگران ،‌ اعمال شكنجه و انواع بد رفتاری جسمی و روحی نسبت به اسرای ایرانی .
 6- نقض پروتكل 1925 ژنو و كنوانسیون 1972 ژنو در مورد عدم استفاده از سلاح های شیمیایی در جنگ .
 رژیم عراق نه تنها در جبهه های جنگ بارها اقدام به كاربرد سلاح شیمیایی كرده است ، بلكه از این سلاح علیه مناطق مسكونی نیز استفاده نموده است . بكارگیری این سلاح توسط رژیم عراق از سوی كمیته بین المللی صلیب سرخ ، دبیر كل سازمان ملل ، شورای امنیت ، دبیر كل كنفرانس اسلامی مورد تأیید و تقبیح قرار گرفته است .
 7- نقض كنوانسیون حقوق دریاها و قطعنامه ها و توافق نامه های مربوط به آزادی كشتیرانی در آب های بین المللی بصورت حمله به كشتی ها تجاری و مین گذاری آبراههای بین المللی در خلیج فارس ، بنحویكه به ادعای خود این رژیم تا صدها فروند كشتی تجاری در خلیج فارس هدف آتش عراق قرار گرفته است .
 8- نقض كنوانسیون كویت در مورد حفاظت محیط زیست خلیج فارس به صورت حمله به چاه های نفتی دریایی كه منجر به نشت هزاران هزار بشكه نفتی از چاه های مزبور و آلودگی آب های خلیج فارس و سواحل آن گردید و حیوانات آبزی بسیاری را نابود ساخت كه سرانجام با همت متخصصین ایرانی پس از 230 روز مهار گردید .
 9- نقض كنوانسیون شیكاگو و پیمان بین المللی هوایی 1944 در مورد هواپیمایی آزاد بصورت حمله به هواپیمایی تجاری ، دزدی هوایی ، نسبت به خطوط هوایی جمهوری اسلامی ایران و تهدید خطوط هواپیمایی بین المللی در مورد عبور از آسمان ایران و حتی حمله به هواپیمای وزیر خارجه الجزایر ، بن یحیی ،‌ در تاریخ 12/2/61 كه در مرز هوایی بین تركیه و ایران رخ داد و منجر به شهادت وی و همراهانش گردید .
 10- نقض كنوانسیون لاهه و مقررات یونسكو در مورد حفظ آثار و اموال فرهنگی و احتراز از حمله به این آثار در زمان جنگ ، بصورت تخریب آثار باستانی جنوب ایران از جمله قلعه و موزه شوش ، بقعه دانیال نبی ،‌ آثار باقیمانده از شهر آپادانا در شوش ،‌ قلعه سلاسل ، موزه ی هفت تپه و پل باستانی شوشتر و حمله هوایی به مسجد جامع اصفهان كه از بناهای مهم تاریخی در فرهنگ اسلامی محسوب می شود. حمله عراق به این مسجد مورد اعتراض مجامع بین المللی از جمله یونسكو گردید .
 11- نقض پروتكل 1970 ژنو و قطعنامه 407 آژانس بین المللی انرژی در مورد عدم حمله به نیروگاه های اتمی .
 رژیم عراق چندین باربه نیروگاه اتمی بوشهر حمله كرد ، كه مورد اعتراض مجامع بین المللی نیز قرار گرفت .

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5010
 بازدید امروز : 608
 کل بازدید : 6739051
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 7.7188