تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

هر چند كه عدم آمادگي نيروهای مسلح جمهوری اسلامی در ابتدای جنگ برای مقابله با دشمن و عدم تجهیز نیروهای مردمی برای حضور در جبهه ها باعث شد كه نیروهای بعث عراق بتوانند در چند روز اول جنگ مناطق وسیعی از خاك میهن اسلامی ایران را به تصرف خود در آورند ولی این پیشروی بیشتر در مناطق غیر مسكونی صورت گرفت و مردم جان بر كف شهرهای جنوبی ایران بخصوص آبادان ، خرمشهر ، اهواز ، دزفول ، سوسنگرد ، ... با دستی خالی در برابر نیروهای متجاوز تا دندان مسلح عراق مقاومت كردند و جلوی نفوذ افراد بعثی را به شهرهای ایران گرفتند ، حماسه ها آفریدند و برای جلوگیری از سقوط شهرها تا سرحد شهادت ایستادگی كردند ، این مقاومت و ایستادگی چونان بود كه هنوز چند روز از آغاز جنگ نگذشته بود كه سران حزب بعث و فرماندهان نظامی رژیم عراق دریافتند كه محاسبات آنها و اطلاعاتی كه به آنها داده شده بود مبتنی بر واقعیت نبوده است و آنچه در این میان از قلم افتاده است ،‌ نیروی پر توان مردم ایران می باشد كه چون سدی استوار در مقابل این تجاوز ایستاده اند و لذا امید فتح سه روزه ایران سرابی بیش نبوده است و باید هر چه سریعتر خود را از مهلكه نجات دهند .
مقاومت و پایمردی مردم ایران و شكست رژیم عراق در رسیدن به اهداف تعیین شده اش بحدی آشكار بود كه رسانه های گروهی غربی كه همواره دشمنی خود را به جمهوری اسلامی ایران نشان داده اند و در طول جنگ غالباً از رژیم عراق حمایت كرده اند ، یك هفته پس از آغاز جنگ مجبور شدند اعتراف نمایند كه عراق نه تنها نتوانسته به اهداف خود برسد ، بلكه تلفات سنگینی را نیز متحمل گردیده است .
روزنامه " گاردین " در شماره مورخه 5/7/59 خود پس از بیان حوادث چند روز اول جنگ چنین نتیجه گیری می كند :
" نیروهای مسلح عراق هفته خوبی را پشت سر نگذاشتند ، عراق نه به پیروزی های قابل توجهی دست یافته است و نه به پیروزی های سطحی بر یك دشمن كه نیروهای نظامیش مختل و نابسامان است . "
این روزنامه به تاریخ 7/8/59 نیز از قول خبرنگارش " دیوید فرهول " كه از روزهای جنگ خط اول جبهه های جنگ عراق را مورد بازدید قرار داده بود تحلیلی ارائه داده ، نوشت :
تا آنجا كه می توان برنامه اولیه عراق را در جنگ حدس زد می توان تنها آنرا نوعی فریب خوردگی دانست .
بسیاری علائم حاكی از این بود كه با یك یورش سریع هوایی و سرانجام با یك حمله كاری موضوع خاتمه یافته ( حكومت جمهوری اسلامی سرنگون شود ) ، و كلیه وقایع توسط مطبوعات جهانی بررسی و گزارش شود .
این برنامه یك هفته كارگر افتاد ولی بتدریج سرعت پیشروی عراق كاهش یافت و در پاره ای از موارد كاملاً متوقف ماند .صدام اشتباهاً به شورش اعراب ایران و استقبال آنها از قوای مهاجم عراق دل بسته بود ، در حالیكه : " هیچگونه طغیانی از جانب آنها مشاهده نشد .
سئوالی كه باقی می ماند این است كه آیا رئیس جمهوری عراق یك بهانه منطقی برای توجیه شكست برنامه هایش ارائه می دهد یا نه " . روزنامه ی " تایمز " نیز در تاریخ 9/7/59 در سرمقاله ی خود تحت عنوان " هرگز به یك انقلاب حمله نكن " چنین اظهار نظر می كند :
" محاسبات اولیه عراق مبنی بر اینكه ایران پس از سرنگونی رژیم شاه و بحران های داخلی ناشی از انقلاب اسلامی هم از نظر اقتصادی و هم از لحاظ نظامی تضعیف شده بود ، درست از آب در نیامد ....
آنچه را كه رهبران عراق از نظر دور داشتند . ظرفیت و آمادگی مردم ایران كه هنوز در شور و هیجان یك رستاخیز مذهبی و سیاسی بسر می بردند در جمع شدن به دور مظاهر انقلابشان بود " .
خبرنگار روزنامه ی " تایمز " در بصره نیز همان روز گزارش میدهد : " مقاومت شدید نیروهای ایرانی در مقابل سربازان عراقی باعث ایجاد نوعی نا باوری و احساس یأس در میان عراقی ها شده است " .
و بالاخره روزنامه " واشنگتن‌ پست " نیز حدود دو هفته پس از آغاز جنگ تحمیلی می نویسد :
" مقامات نظامی عراق كه آشكارا خسته می نمایند و اعتماد خود را از حصول به پیروزی بر ایران از دست داده اند از كارآیی نیروی هوایی ایران و تصمیم قاطع ارتش و پاسداران انقلاب ایران سخن می گویند ، پاسداران مصمم هستند تا پای جان بجنگند و هرگز تسلیم نشوند .
یك افسر عالی رتبه عراق شكایت می كرد كه پاسداران دیوانه وار برای رسیدن به شهادت می جنگند " .
اگر چه مقاومت مردم آبادان در محاصره چند ماهه این شهر و صبر و تحمل مردم دزفول و اهواز و پایمردی آنها در زیر گلوله های توپ و بمباران هوایی و حملات موشكی غیر قابل وصف است ولی مقاومت مردم مبارز خرمشهر و نیروهای كمكی سایر شهرها كه به یاری آن ها آمده بودند و تلفاتی كه این مردم با دست خالی به رژیم عراق وارد كردند ، حماسه دیگریست كه قلم قدرت بیان آن را ندارد و تنها می توان گفت كه این رزمندگان تنها با چنگ و دندان و تنها در شرایطی كه جز چند اسلحه سبك و كوكتل مولوتف دست ساز ، چیزی در اختیار نداشتند با اتكاء به خداوند بیش از یك ماه در مقابل ارتش تا به دندان مسلح عراق مقاومت كردند وحماسه آفریدند .
 

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5457
 بازدید امروز : 236
 کل بازدید : 6739354
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 8.6250