تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

تبیین «گفتمان حج از منظر امام خامنه‌ای» در غنا

در شبکه تلویزیونی پان افریکن؛

تبیین «گفتمان حج از منظر امام خامنه‌ای» در غنا

 

نشست تلویزیونی با عنوان تبیین «گفتمان حج از منظر امام خامنه‌ای(مدظله العالی)» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در غنا در شبکه تلویزیونی پان افریکن غنا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این نشست تلویزیونی توسط شبکه پان افریکن در محل رایزنی فرهنگی ایران در غنا تهیه و ضبط شد، محمد امین قاسم و مصطفی کوایاته، دو تن از محققان اسلامی و از مدرسان ارشد دانشگاه اسلامی غنا شرکت داشتند.

محمد امین قاسم در بخشی از این برنامه به صورت مستدل به تجزیه و تحلیل ماهیت مراسم حج ابراهیمی پرداخت و اظهار کرد: حج ابراهیمی یکی از اعتقادات بنیادین دین مبین اسلام است که دارای ابعاد مختلف دینی و اجتماعی بوده و می‌تواند به عنوان وسیله ای برای انعکاس و حل مشکلات جهان اسلام باشد.

وی ادامه داد: حج علاوه بر آیین‌های مذهبی، دارای جنبه‌های سیاسی و اجتماعی بوده و مظهر آمیختگی امور معنوی و مادی و نماد تداخل دیانت و سیاست توامان است که با حضور بیش از 2 میلیون مسلمان از همه نژادها و ملیت‌های مختلف جهان گرد هم می‌آیند تا یک اصل اسلامی را به نمایش درآورند، بدین معنی که نمی‌توان قدرت اجتماعی حج را دست کم و نادیده گرفت.

محمد امین قاسم افزود: آنهایی که امور دینی را از امور سیاسی جدا می‌کنند و بر جدایی دین از سیاسیت تأکید می‌کنند، نه درک درستی از اسلام دارند و نه فهم دقیقی از توان و پتانسیل نهفته در مراسم با شکوه حج، لذا نمی‌توانند از این واقعه بزرگ در راستای حل مشکلات جهان اسلام استفاده کنند.

مصطفی کوایاته، یکی دیگر از مهمانان شرکت کننده در این برنامه تلویزیونی بود که در سخنان خود، خواستار نظارت و دخالت بین‌المللی در مدیریت امور حج شد.

وی افزود: فریضه حج یک امر اسلامی است و مانند همه امور اسلامی بسیار مهم است و هیچ کس حق ندارد در برابر این اصل اسلامی بایستد.

کوایاته بیان کرد: ورود همه مسلمانان به عنوان ذی‌نفعان در مسئله حج امری ضروری در جهت ایمنی و آسایش همه مسلمانان است و پادشاهی سعودی باید به امر گفتگو در خصوص حج اهتمام جدی به خرج دهد.

در پایان این برنامه، محمد امین قاسم و مصطفی کوایاته از پادشاهی سعودی خواستار شمولیت، مسئولیت پذیری و شفافیت در همه جوانب حج از جمله مدیریت همگانی آن شدند.


١٢:٢٣ - 1399/05/11    /    شماره : ٧٥٤٧١٩    /    تعداد نمایش : ٢٢خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1587323
 بازدید امروز : 635
 کل بازدید : 6714611
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 8.6406