تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

آسیب های فعلی جهان اسلام ناشی از تفرقه و اختلاف بین مسلمانان است

استاد دانشگاه الغیاث هرات افغانستان:

آسیب های فعلی جهان اسلام ناشی از تفرقه و اختلاف بین مسلمانان است

 

محمد اسماعیل حقانی در وبینار بزرگداشت «عید سعید قربان» که به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در هرات، مزارشریف و کابل برگزار شد، گفت: آسیب های فعلی جهان اسلام ناشی از تفرقه و اختلاف بین مسلمانان است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وبینار بزرگداشت «عید سعید قربان» با حضور اساتید دانشگاه‌های شهید ربانی کابل، الغیاث هرات و اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ از سوی نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات، مزارشریف و کابل برگزار شد.

در این وبینار، موضوعاتی نظیر اهمیت عید سعید قربان از منظر اسلام ناب محمدی(ص)، نقش عید الضحی در وحدت امت اسلام و چگونگی برگزاری مناسک حج در عصر کرونا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

عيد قربان نماد وحدت مسلمانان جهان

محمد اسماعیل حقانی، استاد دانشگاه الغیاث هرات در آغاز این وبینار طی سخنانی، گفت: در عصری که رنج و مصیبت اصلی دنیای اسلام از تفرقه و اختلاف آب میخورد، سخن از وحدت و همبستگی نیاز مبرم جامعه است.

وی افزود: آنچه باعث شکست جهان اسلام شده، کثرت کفار و قدرت آنها نیست، بلکه تفرقه و اختلاف بین خود مسلمانان است.

حقانی در ادامه، دین اسلام را دین وحدت و اتحاد خواند و تأکید کرد: اکثر احکام اسلامی اگر درست اجرا شود، نهادینه کننده وحدت اسلامی خواهند بود و بارزترین نمونه آن مناسک حج در عید سعید قربان است.

این کارشناس علوم دینی افغانستان، پوشیدن لباس‌های یکسان، تراشیدن همگانی موی سر، تجمع منظم در یک مکان از سراسر دنیا در مراسم حج را بیانگر اهمیت وحدت و انسجام امت اسلامی دانست و اضافه کرد: تحکیم وحدت دستور صریح الهی بوده و مانند نماز و روزه بر هر مسلمانی فرض است.

وی اظهار کرد: اگر مسلمانان اختلافات جزئی را دامن نزنند و درک کنند که آنچه باعث تضعیف آنان شده، اختلاف و تفرقه است و صادقانه کنار هم بایستند، پیروز میدان خواهند بود و دیگر کفاری چون آمریکا نمی‌تواند بر آنها حکومت کنند.

این استاد دانشگاه مطرح کرد: باید مسلمانان در این مناسبت بزرگ (عید قربان)، بغض‌ها، کینه‌ها، تعصبات مذهبی و آنچه که باعث اختلاف و تفرقه بین آنان می‌شود را قربانی کنند.

قربانی کردن؛ نمادی از قطع دلبستگی‌ها و جلوه‌ای از ایثار در راه خدا

در بخشی دیگر از این وبینار، پوهنیار نورالله حنیف، استاد دانشگاه شهید ربانی و حجت‌الاسلام سید ابراهیم مرتضوی، رییس اتحادیه مکاتب خصوصی استان بلخ نیز در رابطه با اهمیت عید سعید قربان از منظر اسلام و برگزاری مناسک حج در ایام کرونا گفت‌وگو کردند.

نورالله حنیف با اشاره به اهمیت عید قربان از دیدگاه اسلام بیان کرد: اسلام دین کامل و جامع است و در همه بخش‌های زندگی برنامه دارد، عید قربان یکی از اعیاد هم و بزرگ مسلمین به شمار می‌رود به نحوی که برخلاف بسیاری از اعیاد، مورد اختلاف نبوده و همه فرق اسلامی این روز را به عنوان عید بزرگ اسلامی گرامی می‌دارند.

این استاد دانشگاه افزود: از جمله آموزه‌های اسلام برای تکامل و رشد انسان‌ها، ایثار از جان و مال در راه خداوند یگانه است به این معنا که انسان، همه دارایی‌ها و امکاناتش را امانت الهی بداند که باید در طریق بندگی هزینه کند. قربانی کردن نیز نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی‌ها و جلوه‌ای از ایثار مال و جان در راه محبوب واقعی و رضای خداوند متعال است.

حجت‌الاسلام مرتضوی از دیگر سخنرانان این وبینار بود که ضمن تبریک عید فداکاری، ایثار، اخلاص و عشق به مسلمین جهان، در مورد برگزاری مناسک حج در عصر کرونا گفت: حج یکی از فریضه‌های مهم الهی است که وجوب شأن بستگی به شرایط خاص دارد.

 


١٢:٢٢ - 1399/05/11    /    شماره : ٧٥٤٧١٨    /    تعداد نمایش : ١٢خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1587328
 بازدید امروز : 649
 کل بازدید : 6714625
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 8.7344