تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

وبینار «فضای فرهنگی و کتاب در اوراسیا: سمت‌وسوهای تعامل» برگزار شد

با سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه؛

وبینار «فضای فرهنگی و کتاب در اوراسیا: سمت‌وسوهای تعامل» برگزار شد

 

وبینار «فضای فرهنگی و کتاب در اوراسیا: سمت‌وسوهای تعامل» با مشارکت نمایندگان کشورهای روسیه، ایران، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، چین، هند و سریلانکا برگزار و قهرمان سلیمانی در باره جایگاه صنعت چاپ و نشر ایران سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با اهتمام کتابخانه دولتی عمومی علمی ـ فنی شعبه سیبری آکادمی علوم روسیه، وبینار بین‌المللی «فضای فرهنگی و کتاب در اوراسیا: سمت و سوهای تعامل» در روزهای (2، 4 و 5 تیرماه) با مشارکت نمایندگان کشورهای روسیه، ایران، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، چین، هند و سریلانکا برگزار شد.

در این همایش بین‌المللی، شرکت‌کنندگان گزارشی از توانمندی‌ها و کاستی‌های حوزه فرهنگ و اطلاع‌رسانی با تکیه بر کتاب و کتابخوانی، درکشورهای خود را ارائه کردند.

با توجه به گسترش ویروس کرونا و مشکلات پیش آمده برای مراکز فرهنگی و صنعت نشر در سطح جهان، شرکت‌کنندگان دیدگاه‌های خود و دستگاه‌های فرهنگی کشور متبوع را در مواجهه با این پدیده نوظهور بیان کردند.

در روز دوم این همایش، نمایندگان کشورهای ایران، ازبکستان، قزاقستان، آذربایجان و روسیه، به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند. برگزارکنندگان این همایش، حوزه اوراسیا و تحولات فرهنگی حادث شده را به عنوان قلمروی مشترک برای کشورهای شرکت‌کننده، مورد بحث قرار دادند.

این همایش بخشی از سلسله همایش‌های علمی کاربردی است که به صورت برخط برگزار می‌شود. عنوان کلی این مجموعه از نشست‌ها «فضای کتاب: فرمت جدید» است که برگزار کنندگان می‌کوشند با اشتراک دیدگاه‌ها و تجربه‌ها، راهی برای ایجاد تحرکی تازه در فضای کتاب و کتابخوانی ایجاد کنند.

قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه در سخنانی، یکی از شاخص‌های مهم توسعه یافتگی در جهان امروز را میزان تولید و مطالعه کتاب دانست. وی در گزارشی در باره جایگاه صنعت چاپ و نشر ایران گفت: ایران یکی از ده کشور بزرگ تولید کننده کتاب در دنیاست. بر مبنای آمار تولید سالانه کتاب در ایران، با کشور توسعه یافته‌ای چون آلمان برابری می‌کند و این نشان دهنده این است که در امر توسعه فرهنگی به شاخص تولید کتاب در ایران توجه مناسبی صورت گرفته است.

سلیمانی با تشریح اقدامات برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب تولید و مطالعه کتاب در ایران، برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی کشور توصیف کرد.

وی  اظهار کرد: اعطای جایزه به کتاب‌های برتر در حوزه‌های گوناگون علم و فرهنگ و هنر و اعطای تسهیلات در صنعت نشر، موجب شده که بخش خصوصی در این حوزه بتواند رشد مناسبی داشته باشد. علاوه بر ایران در کشور همسایه ما افغانستان نیز صنعت نشر و کتاب‌های تولید شده در ایران مورد توجه قرار می‌گیرد. هر نوع کتابی که در ایران تولید می‌شود در این حوزه قابل استفاده است.

سلیمانی افزود: در امر کتابخوانی، ایجاد باشگاه‌های کتابخوانی از برنامه‌های مورد حمایت است. بیش از هزار باشگاه کتابخوانی با تنوع ترکیب جمعیتی، در فضای فرهنگی ایران فعالیت دارند.

رایزن فرهنگی ایران در روسیه، تحریم‌های وضع شده از جانب امریکا را موجب ایجاد مشکل در شبکه‌های توزیع و فروش کتاب ایرانی در سطح جهان دانست.

وی همچنین به مشکلات کنونی جامعه جهانی و تأثیر آن بر صنعت چاپ و نشر و امر کتابخوانی اشاره کرد.

پس از آن، خانم عادله عبدالله یوا، از جمهوری آذربایجان، استاد دانشگاه اقتصاد آذربایجان با عنوان «نشر کتاب و دستگاه‌های انتشاراتی و علمی بین‌االمللی در تأمین آموزش ملی در آذربایجان» و ژوماکت قرابایف، عضو آکادمی علوم طبیعی روسیه، مرکز ملی علمی و فنی و اطلاعات قزاقستان با عنوان «فرهنگ کتاب و سمت و سوی تعاملات هنری در فضای کشورهای مشترک المنافع» سخنرانی کردند.

در ادامه این نشست مجازی، خانم محبت یولداش اوا، نویسنده کودک خبرنگار و مترجم از ازبکستان با عنوان «مسائل ادبیات کودک و تربیت نویسندگان جوان در حوزه ادبیات کودک»، خانم کوثر تردیوا، نویسنده از ازبکستان با عنوان «توسعه ادبیات کودک در ازبکستان: ابعاد اخلاقی در ادبیات کود»، دینش کولاتونگا، رییس شورای بین‌المللی ادبیات کودک در سریلانکا با عنوان «شکوفایی فرهنگ کتابخوانی در اواسط قرن بیست، رکود و جهش‌های جدید»، سوا سینک، استاد علم اطلاعات و کتابخانه در دانشگاه گروناننگ امریتسر از هند با عنوان «فرهنگ کتاب و کتابشناسی در هند»، ووکای از چین، کارشناس امور همکاری‌های بین‌المللی کتابخانه ملی چین با عنوان «حفظ و نگهداری میراث فرهنگ ملی در شکل دیجیتال ـ شروع همکاری‌های کتابخانه‌ای چین و روسیه» به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.


١٢:٢٠ - 1399/04/07    /    شماره : ٧٥٣١٥١    /    تعداد نمایش : ٣خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1585343
 بازدید امروز : 342
 کل بازدید : 6676645
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 9.4688