تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی رایزنی فرهنگی ایران؛

برگزاری کارگاه آموزشی «آشنایی با زنان و آموزش عالی در ایران» در عشق‌آباد

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان، این کارگاه آموزشی با حضور شیدا اصغر زاده، کارشناس حقوق بین‌الملل سفارت ایران در ترکمنستان و جوانان علاقمند ترکمنی در محل اتاق ایرانشناسی این نمایندگی، برگزار شد.

در این برنامه که برای نخستین بار برگزار و با استقبال شرکت کنندگان روبرو شده بود، رضا خانیان، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی جوانان ترکمنی با پیشرفت‌های زنان در نظام آموزش عالی ایران برشمرد.

وی گفت: در دو کشور همسایه ایران و ترکمنستان اکنون دختران حضور موثری در اجتماع دارند و زمینه‌های این حضور را از طریق موفقیت در کسب مدارج عالی تحصیلی فراهم می‌کنند.

خانیان افزود: در ترکمنستان قربانقلی بردی محمد اف، رییس جمهور، برای آموزش عالی جوانان ترکمن برنامه‌های فراوانی را به اجرا گذاشته و چنانچه می‌بینیم دختران ترکمن در این عرصه نیز حضور فعالی دارند و در حال طی مدارج عالی علمی هستند.

وی همچنین، بیان کرد: در ایران نیز پس از انقلاب اسلامی پیشرفتهای زنان در این عرصه شگفت آور است و این کارگاه برای آشنایی با آن برگزار شده است.

شیدا اصغر زاده نیز در این نشست، گفت: اکنون در ایران آمار حضور دختران و زنان در دانشگاهها بسیار چشمگیر است بصورتی که هم اینک 25 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه ها یعنی حدود 18000 نفر را زنان تشکیل می‌دهند و دختران ایرانی هر سال رتبه‌های اول کنکور را کسب می‌کنند.

وی ضمن بیان طی مراحل تحصیلی خود در دانشگاه‌های ایران تا اخذ دانشنامه دکتری اقتصاد که برای شرکت کنندگان در کارگاه بسیار جالب بود، گفت: دانشگاه‌های ایران اکنون به سطحی رسیده اند که بسیاری از آنها هر ساله در رتبه بندی، در شمار دانشگاه‌های برتر جهان قرار می‌گیرند و پیشرفت‌های فراوان امروز ایران در عرصه‌های مختلف مرهون بهره‌مندی از دانش دانشجویان ایرانی در رشته‌های مختلف است و زنان هم در آن نقش فعالی را ایفا می‌کنند.

این نشست با طرح پرسش و پاسخ جوانان علاقمند ترکمنی ادامه یافت و مهمان نشست به سوالات فراوان و مختلف شرکت کنندگان در خصوص چگونگی حضور زنان تحصیل کرده ایرانی در عرصه اجتماعی و حتی فعالیت‌های اقتصادی به تفصیل پاسخ داد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٤٥ - 1399/03/25    /    شماره : ٧٥٢٤٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٣خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1585416
 بازدید امروز : 416
 کل بازدید : 6678608
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.4688