تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

در بازدید از مرکز ایرانشناسی قفقاز تأکید شد؛

بهره‌مندی محققان ایرانی از اتاق ایران دانشگاه اسلاونی ارمنستان

در جریان بازدید سفیر و رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان از مرکز ایرانشناسی قفقاز، بر ضرورت بهره‌مندی محققان ایرانی از اتاق ایران دانشگاه اسلاونی تأکید شد.

عباس ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان به همراه سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان از مرکز ایرانشناسی قفقاز بازدید کردند.

در این برنامه، ظهوری با آساتوریان، رییس مرکز ایرانشناسی قفقاز دیدار و در ‌خصوص سابقه و وضعیت کار آن مرکز افزود: با توجه به اهمیت تحقیقات ایرانشناسی و گسترش روابط علمی و فرهنگی ایران و ارمنستان، بر لزوم گسترش فعالیت مرکز ایران شناسی تأکید داریم و باید موضوع تجهیز و تعمیر ساختمان بنیاد ایرانشناسی مورد توجه قرار گیرد.

حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان نیز با بیان اینکه جمعی از دانشجویان و محققین جوان ایرانی مقیم ارمنستان اقدام به تأسیس یک پژوهشکده علمی و فرهنگی در ارمنستان کرده‌اند، خواستار حمایت مرکز ایرانشناسی قفقاز از این پژوهشکده شد.

آساتوریان هم در سخنانی، اعلام آمادگی کرد تا اتاق ایران دانشگاه اسلاونی (روسی ـ ارمنی) را که با کمک رایزنی فرهنگی ایران تجهیز شده است، در اختیار محققان پژوهشکده علمی و فرهنگی در ارمنستان قرار دهد.

در پایان این برنامه، مقرر شد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، همراه با رایزن فرهنگی کشورمان دیداری از انستیتو شرقشناسی دانشگاه اسلاونی داشته باشند و زمینه همکاری در عرصه ایرانشناسی را مورد بررسی بیشتری قرار دهند.

نگاهی به مرکز ایرانشناسی قفقاز در ایروان

در دی ماه 1375 در ایروان، «مرکز ایرانشناسی در قفقاز» و نخستین سمینار ایرانشناسی این مرکز توسط مرحوم حسن حبیبی، معاون اول وقت رییس جمهوری اسلامی ایران گشایش یافت. در این مراسم وزیر علوم و آموزش، دانشمندان و ایران‌شناسان جمهوری ارمنستان، ایران‌شناسان میهمان از کشورهای روسیه و اوکراین، سفیر و اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان و دوستدارانِ فرهنگ ایران‌زمین حضور داشتند.

اهداف عمده «مرکز ایرانشناسی در قفقاز» به شرح زیر عنوان شده است:

- پژوهش، تحقیق و تحلیل در زمینۀ تاریخ، دین، مذهب، تمدن، سیاست، زبان و فرهنگ ملل ایران و منطقۀ قفقاز.

- مساعدت به استقرار و استحکام روابط و همکاری و هماهنگی در برنامه‌ریزی و فعالیت‌های همه‌جانبه بین مراکز ایران‌شناسی و شرق‌شناسی ارمنستان، ایران، قفقاز و کشورهای مشترک‌المنافع.

- مساعدت به معرفی بین‌المللی آثار علمی، منابع تاریخی و ارزش‌های فرهنگی کشورهای قفقاز.

- احداث کتابخانه و بانک اطلاعات در زمینۀ تاریخ، دین و مذهب، زندگی معاصر و دستاوردهای فرهنگی ملل ایران و منطقۀ قفقاز.


١٣:٣٧ - 1399/03/24    /    شماره : ٧٥٢٤٧٢    /    تعداد نمایش : ٨خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1585349
 بازدید امروز : 399
 کل بازدید : 6676702
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 7.3750