تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛

نخستین نشست کارگروه فرهنگی ـ بین‌الملل زنان دستگاه‌های اجرایی برگزار شد

نخستین نشست کارگروه تعاملات فرهنگی ـ بین‌الملل زنان،(اول بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به میزبانی اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور برگزار شد.

نخستین نشست کارگروه فرهنگی ـ بین‌الملل زنان پیش از ظهر امروز (اول بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید محمدحسین هاشمی، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی و محمدعلی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و سعیده باقری فرد رئیس اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از مشاورین زن وزراء و دستگاه‌های اجرایی، مدیران نهادها و مراکز علمی- پژوهشی زنان، اساتید، پژوهشگران و بانوان فعال و تأثیرگذار در عرصه بین‌الملل در محل حوزه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

ابراهیمی‌ترکمان در سخنانی، با اشاره به رويكرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مركز ديپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ايران، گفت: اين سازمان با در اختيار داشتن 85 نمایندگی فرهنگی در 63 کشور از جهان در قالب فعاليت‏های متنوع، مخاطبان خود را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهای انقلاب اسلامی ايران آشنا می‌‌کند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به فعاليت نمايندگی‌های فرهنگی ايران اشاره و تصريح كرد: رایزنی‌های فرهنگی كشورمان در خارج از كشور با هدف تعميق، توسعه و ارتقای سطح روابط فرهنگی ميان كشورها فعاليت می‌كند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جایگاه ارزشمند بانوان در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از تحولات مهمی که در پرتو انقلاب اسلامی در زنان ایران به وجود آمد، تحول روحی و فکری آنان بود. از این رو پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد حضور زنان در عرصه‌های مختلف هستیم.

وی تأکید کرد: بدین ترتیب زنان ایرانی با الهام از فرهنگ انقلاب اسلامی به روشنی نشان دادند که در تمام عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... حضور جدی خواهند داشت و اعتقادات دینی و ارزش‌های اسلامی نه تنها مانع از شرکت آنها در فعالیت‌های مختلف فردی و اجتماعی نیست، بلکه این فعالیت‌ها را در جهت صحیح هدایت می‌کند.

ابراهیمی‌ترکمان افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در توسعه روابط فرهنگی با سایر کشورها، بيش از پيش به بانوان و نقش آنان توجه می‌کند، از این رو در نظر دارد از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی دستگاه‌های مختلف برای این مهم استفاده کند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: نقش و جايگاه بانوان در توسعه جامعه يك نقش اساسی و تأثيرگذار است كه نبايد از آن غفلت شود.

وی در پایان سخنانش، ابراز امیدواری کرد با بهره‌مندی از زمینه‌های فراوان موجود به ویژه توانمندی بانوان در تقویت فعالیت‌های فرهنگی ماندگار و اصیل، گام‌های مؤثرتری در تقویت روابط فرهنگی بین کشورها برداشته شود.

هاشمی معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم در سخنان خود، با تأکید بر لزوم فعالیت های بین المللی در حوزه زنان و خانواده و هم‌افزایی و یکپارچه‌گی مؤسسات و نهادهای فعال در این حوزه گفت: بر این اساس احیاء کارگروه تعاملات فرهنگی بین الملل زنان جهت بهره گیری از همه ظرفیت های نظام ضرورت می یابد و امیدواریم با برگزاری این سلسله نشست‌ها و فعال نمودن کارگروه ها در محورهای؛ ارتباطات، پژوهش و فرهنگی، کمیته‌های تخصصی تشکیل شود.

 

سعیده  باقری فرد رییس «اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان» ضمن خیر مقدم به میهمانان این نشست، به معرفی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولی رسمی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و در ادامه به مأموریت اصلی «اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان» در مجموعه سازمان اشاره نمود؛ 

«اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان» سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور بهره گيري مطلوب از ظرفيت ديپلماسي فرهنگي در حوزه زنان و خانواده و ايجاد زمينه‌هاي مناسب جهت برقراري تعاملات فرهنگي سازنده با زنان ساير كشورها، زیر مجموعه اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور فعالیت می نماید و با توجه به الزامات قانونی و نیز فرمایشات و تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم فعالیت های بین المللی در حوزه زنان و خانواده، عهده دار مأموريت غنا بخشي به عملكرد صف و ستاد در این حوزه با هم افزايي نهاد هاي مرتبط داخل كشور و بهره گيري از ظرفيت هاي بومي جامعه هدف می باشد، تا بتواند به تحقق اهداف عالیه نظام در عرصه بين‌الملل جامة عمل بپوشاند.

رییس «اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان» در ادامه افزود؛ تأثیرگذاری در جامعه جهانی و معرفی الگوی زن مسلمان ایرانی موفق به جامعه بین الملل، نیازمند بهره گیری از تمامی ظرفيت هاي نظام جمهوری اسلامي و گسترش تعاملات با دستگاه ها و نهادهای متولي فعالیت های بین المللی زنان و خانواده در داخل کشور و ایجاد همگرایی و اقدامات کارشناسانه وسیع می باشد.

بر این اساس، اولین نشست تعاملات فرهنگی بین المللی زنان به میزبانی  اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و اداره توسعه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار گردید و امید است با احصاء دقیق ظرفیت های دستگاه ها و نهاد های مختلف در حوزه زنان، مقدمات هم افزایی مطلوب تحقق یابد.

در ادامه این نشست، مشاورین وزراء  زن دستگاه‌های اجرایی، امور بین‌الملل زنان سایر نهادها و دانشگاه‌ها و بانوان فعال و تأثیرگذار در عرصه بین‌الملل به ارایه نقطه نظرات، راه کارهای لازم در خصوص هم افزایی و بیان ظرفیت های دستگاه خود جهت فعال نمودن کارگروه های مربوطه پرداختند.

   

 
 

 

 

 

 


١٠:٢٨ - 1398/11/02    /    شماره : ٧٤٣٢٨٥    /    تعداد نمایش : ٤٠خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1585355
 بازدید امروز : 411
 کل بازدید : 6676714
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 9.5156