تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی ادبی آنلاین در بوسنی و هرزگوین با موضوع سعدی شیرازی

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین، نشست ادبی با عنوان «سعدی شیرازی» به صورت آنلاین برگزار شد.

 در این نشست شخصیت‌های همچون فوزی موستاری و سخنرانی آنلاین الویر موسیچ، دکتری زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناس بوسنیایی به صورت زنده از طریق صفحه فیسبوک رایزنی فرهنگی ایران در سارایوو برگزار شد.

براساس گزارش رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی، بیش از 5 هزار نفر مخاطبین آن را مشاهده کرده و مورد بازدید بیش از  2500 نفر بطور آنلاین در طول تایم این سخنرانی قرار گرفته است.

الویر موسیچ، دکتری زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناس بوسنیایی در سخنرانی آنلاین 45 دقیقه ای خود ضمن اشاره به شرایط قرنطینه همگانی موجود و تشکر از ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین برای برگزاری آنلاین این نشست، با عشق و احترام تمام درباره شخصیت سعدی شیرازی و گنجینه اشعار این شاعر ایرانی سخنانی را بیان کرد.

وی اظهار داشت: ابومحمد مصلح الدین مشرف بن عبدالله که در دنیا به سعدی شیرازی شناخته می شود نه فقط از سوی هم دوره ای های خود که از سوی نسل های مختلف در طول تاریخ مورد احترام قرار گرفته است.

موسیچ در ادامه بحث علاقه نسلهای مختلف به اشعار سعدی ابراز داشت: در این ایام که دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم میکند و هر شخص یا کشوری در تلاش برای ایجاد امنیت و سلامت است، سعدی شیرازی قرنها قبل شعر بنی آدم اعضای یک پیکرند را سروده که امروز نیز به کار همگان می آید. این درس اخلاق در مکتب سعدی شیرازی در طول تاریخ به همه بشر است.

وی در ادامه ضمن اشاره به آثار سعدی از جمله گلستان، بوستان و دیوان غزلیات وی ابراز داشت: وقتی که سرزمین بوسنی و هرزگوین تحت حکومث عثمانی قرار داشت، زبان فارسی یکی از زبانهای رسمی این حکومت بود و همین امر باعث شد که دو اثر بوستان و گلستان سعدی در مدارس این سرزمین در طول آن دوران تدریس شوند و نتیجه آن خلق اثر بلبلستان از فوزی موستاری است که تحت تاثیر همین آثار سعدی کتابی ماندگار را در ادبیات بوسنی به یادگار می گذارد.

موسیچ با اشاره به این نکته که کلام سعدی و اشعار سعدی به خواننده کمک می کند که به تکامل اخلاقی برسد با قرائت شعر سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز//مرده آن است که نامش به نکویی نبرند گفت: اشعار و کلام سعدی را می توان از طرق مختلف روحانی، مذهبی و اخلاقی درک کرد اما باید این نکته را در نظر بگیریم که همه این تاثیراتی که سعدی می تواند بر روی افراد بگذارد بخاطر تاثیر قرآن بر روی خود سعدی است. ما باید اشعار سعدی را با تدبر زیادی مطالعه کنیم چرا که آنها روش صحیح فکر کردن را حتی به بشر امروزی نیز می آموزد. این نکته را باید به یاد داشته باشیم که سعدی شیرازی همزمان با اسامی بزرگ همچون حضرت مولانا و حاج بکتاش ولی و دیگر بزرگان می زیسته و همین امر این قرن را بسیار حائز اهمیت می کند.

استاد ایرانشناس بوسنیایی در پایان اظهار داشت: در توافقی که با رایزن فرهنگی ایران داشته ایم، از همه علاقه مندان و دنبال کنندگان این بحث دعوت می کنم تا حکایتها و داستانهای خود را که متاثر از آثار سعدی هستند به رایزنی فرهنگی ایران در سارایوو ارسال کنند تا بعد از تصحیح و ویرایش احتمالی، این حکایتها در قالب یک کتاب و به عنوان اثری آنلاین منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

 


١٢:١١ - 1399/02/06    /    شماره : ٧٤٨٧٣٨    /    تعداد نمایش : ٥٤خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 546700
 بازدید امروز : 611
 کل بازدید : 6678803
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 8.2656