تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

با عنوان «درخت دوستی»؛

جشنواره شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی در هند برگزار شد

جشنواره شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، مرکز میکروفیلم نور و بنیاد پازور وابسته به یونسکو در مرکز بین‌المللی هند برگزار شد.

 جشنواره فرهنگی و هنری شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی با عنوان «درخت دوستی» شامل نمایشگاهی از پنجاه اثر مینیاتور از داستان‌های شاهنامه همراه با توضیحات انگلیسی با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، مرکز میکروفیلم نور و بنیاد پازور وابسته به یونسکو در مرکز بین‌المللی هند برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره، شریواستاوا، مدیر مرکز بین‌المللی هند، علی چگینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، خانم شرناز کومار، از انجمن پارسیان و مسئول بنیاد پازور، قاسمی از شخصیت‌های مسلمان و معاون دانشگاه همدرد، محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران و جمعی دیگر از مسئولین و علاقه‌مندان حضور داشتند.

مدیرکل مرکز بین‌المللی هند در سخنانی، شاهنامه را از شاهکارهای ادبی جهان خواند که به دلیل پیام‌ها و محتوای بلند موجود در آن باید به مخاطبین معرفی و عرضه شود.

وی همچنین با اشاره به علاقه‌مندی جامعه هند به شُعرای نامی ایران از جمله فردوسی، برپایی اینگونه جشنواره‌ها در معرفی آثار نام‌آوران شعر و ادب فارسی را تلاشی در تحکیم پیوندهای فرهنگی دو کشور خواند.

سفیر کشورمان نیز در این مراسم شاهنامه را هویت ایرانیان و نمادی از خردورزی و شجاعت ایرانی برشمرد و بر ضرورت معرفی این شاهکار بزرگ ادبی به جامعه هند بویژه نسل جوان تأکید کرد.

در ادامه این برنامه، خانم شرناز کومار، رییس بنیاد پازول و خانم ناصر شرما، نویسنده و مترجم بخشی از شاهنامه فردوسی به زبان هندی نیز در خصوص ویژگی‌ها و اهمیت ادبی شاهنامه و تأثیر آن در پیوندهای تاریخی فرهنگی ایران و هند سخنانی ارائه دادند.

انتهای پیام/ص

 


١٠:٥٩ - 1398/12/10    /    شماره : ٧٤٦١٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٠خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 546605
 بازدید امروز : 167
 کل بازدید : 6675387
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 11.0156