تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

راه‌های گسترش روابط فرهنگی ایران و فیلیپین بررسی شد

با حضور مقامات فرهنگی دو کشور؛

راه‌های گسترش روابط فرهنگی ایران و فیلیپین بررسی شد

 

به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، وبینار «بررسی راه‌های گسترش روابط فرهنگی ایران و فیلیپین» از سوی رایزنی فرهنگی ایران در مانیل برگزار و زوایای مختلف تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر جامعه فیلیپین بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل به مناسبت گرامیداشت چهل‌ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با همکاری کمیسیون ملی فرهنگ و هنر فیلیپین، وبینار «بررسی راه‌های گسترش روابط فرهنگی ایران و فیلیپین» با حضور علیرضا توتونچیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران و ابوالحسن خلج‌منفرد، رییس مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با مشارکت دبیرکل کمیسیون فرهنگ و هنر فیلیپین و جمعی از مقامات فرهنگی و اساتید دانشگاهی در بستر زوم و فیسبوک برگزار شد.

مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در مانیل در آغاز سخنان خود، به روابط خوب دو کشور ایران و فیلیپین در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و به بیان برخی همکاری‌های فرهنگی، علمی و هنری نظیر جشنواره فیلم، موسیقی، صنایع دستی، غذا، نمایشگاه کتاب و خوشنویسی و سمینارهای علمی و کلاس آموزش زبان فارسی و همکاری‌های دینی پرداخت.

وی با تبیین ماهیت انقلاب اسلامی ایران، ویژگی فرهنگی انقلاب را برجسته توصیف کرد و گفت: انقلاب و نظام اسلامی ایران تحت رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله العالی) خواستار توسعه روابط بین ملت‌ها و کشورها بر اساس دوستی و صلح و احترام متقابل است.

صبوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم و دولت فیلیپین نیز به مقوله پاسداشت سنت‌ها و فرهنگ اهمیت ویژه‌ای قائل هستند و این موضوع بستر لازم را برای گسترش همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور دوست ایران و فیلیپین بیش از پیش فراهم آورده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در مانیل افزود: در دوره شیوع کرونا هرچند فعالیت‌های فرهنگی تحت تأثیر محدودیت‌های کرونا قرار گرفت، ولی هیچگاه متوقف نشد و رایزنی فرهنگی ایران با همکاری کمیسیون ملی فرهنگ و هنر و سازمان‌های فرهنگی فیلیپین توانستند برنامه‌های خوبی را از طریق فضای مجازی هماهنگ و اجرا کنند.

توتونچیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مانیل در سخنرانی خود، به بررسی روابط ایران و فیلیپین در طول 42 سال گذشته پرداخت. وی اظهار کرد: دفاع از حقوق ملت‌های تحت ستم در جهان، تنش زدایی و توسعه روابط خارجی بر اساس احترام متقابل همیشه در اولویت بوده است.

توتونچیان ادامه داد: ایران برای حفظ صلح و امنیت به دنبال ایجاد اعتماد متقابل بهتر و بیشتر با کشورهای منطقه و جهان است. جمهوری اسلامی ایران تلاش عملی برای ایجاد همکاری‌های منطقه‌ای به منظور مبارزه با تروریسم و افراط گرایی انجام داده است و ارتقای همگرایی منطقه‌ای و تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جهان همواره در دستور کار سیاست خارجی دولت بوده است.

در ادامه این وبینار، پیام ویدئویی آرسه نیو لیزاسو، دبیرکل کمیسیون ملی فرهنگ و هنر فیلیپین (وزیر فرهنگ و هنر) پخش شد. در بخشی از این پیام آمده است: دو کشور فیلیپین و ایران دارای فرهنگی غنی با تاریخی برجسته و مردمی فرهنگ دوست هستند که به وجود آورنده این فرهنگ‌ها هستند. رایزنی فرهنگی ایران از جمله فعالترین واحدهایی است که با ما همواره در همکاری و تعامل بوده است.

وی در ادامه سخنانش در این پیام ویدئویی، افزود: آمادگی کامل کمیسیون فرهنگ و هنرهای فیلیپین برای همکاری‌های گسترده با سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌کنیم و تأکید داریم در همین ایام شیوع بیماری کووید -19 همچنان به دنبال گسترش روابط فرهنگی با ایران هستیم.

خلج‌منفرد، رییس مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مطرح کرد: ایران و فیلیپین دارای ارز‌ش‌های مشترک خوب فرهنگی فراوانی هستند و با توجه به این زمینه‌ها گسترش بیشتر روابط فرهنگی دو کشور همراه با اجرای برنامه‌های متعدد در راستای گسترش روابط دو جانبه در حوزه‌های مختلف میسر و مورد انتظار طرفین است.

سخنران بعدی این وبینار، خانم مارگاریتا موران فلورنتو، رییس مرکز و رییس هیأت امناء مرکز فرهنگی فیلیپین بود. وی فرهنگ و هنر را عواملی قوی در درک دو ملت از زوایای گوناگون دانست و افزود: هنر و فرهنگ تأثیرات وسیعی را در راستای ساخت انسان‌ها بر عهده دارند و این امری صادق در تمام کشورهای جهان است.

خانم مارگاریتا موران فلورنتو اظهار کرد: آنچه امام خمینی(ره) در زمینه پاسداشت هویت فرهنگی جوامع در نظر داشتند، می‌تواند عامل گسترش همکاری‌های فرهنگی دو کشور باشد و ما شاهدیم که تبادلات فرهنگی به عنوان عاملی در افزایش همکاری‌های بیشتر ایران و فیلیپین در سایر حوزه‌ها نیز قرار گرفته است، لذا ما دارای مشترکاتی هستیم که باید آن‌ها را تقویت کنیم و مرکز فرهنگی فیلیپین آمادگی کامل خود را برای همکاری با سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در مانیل اعلام می‌کند.

خانم ماریا هوزه فینا بلمونته، شهردار شهر کی زون سیتی نیز در این وبینار، گفت: دو کشور ایران و فیلیپین دارای پتانسیل‌های زیادی برای همکاری با یکدیگر هستند.

پخش پیام ویدئویی سزار گیلبرتو آدریانو، رییس کتابخانه ملی فیلیپین نیز از دیگر برنامه‌های این وبینار بود. در این پیام تأکید شده است: همکاری گسترده کتابخانه ملی فیلیپین و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در مانیل با تأسیس اتاق مطالعات ایران آغاز شد. در این میان، نسبت به ارائه کلاس‌های زبان فارسی، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی - هنری و کارگاه‌های آموزش خوشنویسی اقدام شد.

در ادامه، علاوه بر معرفی دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و گوشه‌هایی از اقدامات فرهنگی و هنری رایزنی فرهنگی کشورمان در مانیل، شرکت‌کنندگان به زوایای مختلف تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر جامعه فیلیپین و نیز وجود ظرفیت‌های فراوان علمی، فرهنگی و دینی بین دو کشور برای گسترش همکاری‌ها اشاره کردند.

 


٠٩:٣٢ - 1399/11/25    /    شماره : ٧٦٤٧٧٢    /    تعداد نمایش : ٢خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1182758
 بازدید امروز : 121
 کل بازدید : 6750834
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 9.5469