تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

نشست «جایگاه و مقام زن در اسلام و مسیحیت» در صربستان

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد؛

نشست «جایگاه و مقام زن در اسلام و مسیحیت» در صربستان

 

نشست تخصصی «بررسی جایگاه و مقام زن در اسلام و مسیحیت» با حضور نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی ایران و صربستان به زبان‌های فارسی، انگلیسی و صربی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت اداره ارتباطات فرهنگي بين‌المللي زنان اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان، نشست تخصصی «بررسی جایگاه و مقام زن در اسلام و مسیحیت» با حضور نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس صربستان و اساتیدی از ایران و صربستان به صورت مجازی و به زبان‌های فارسی، انگلیسی و صربی در پلتفرم اسکای روم برگزار شد.

زهره الهیان، نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و ریس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی «تأثیر انقلاب اسلامی بر قوانین جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان و خانواده» را مطرح کرد.

وی با تؤکید بر این که این گونه نشست‌ها موجب تبادل تجربیات و به اشتراک گذاشتن رویکردها در ادیان می‌شود و ادیان توحیدی می‌توانند به نقاط اشتراک زیادی در حوزه زنان و خانواده دست یابند، افزود: دین مبین اسلام، الگوی زن را نه در حاشیه و به دور از تحولات تاریخی و مانند موجودی که جنسیتش بر انسانیتش ترجیح دارد، بلکه به عنوان وجودی که می‌تواند در عین حفظ عفت و ارزش‌های انسانی در متن و مرکز تحولات سیاسی فرهنگی اجتماعی قرار بگیرد، مورد توجه قرار می‌دهد.

الهیان با ذکر این مطلب که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، امام خمینی(ره) به عنوان رهبر این انقلاب، نگاهی پویا و عمیق نسبت به زن و جایگاه ایشان در همه‌ی عرصه‎های جامعه ارائه کردند، گفت: این نگاه منشأ تحول عظیمی در نحوه حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، علمی، مدیریتی و خانوادگی شد که سرمایه انسانی امروز جامعه بانوان توانمند ایران، مدیون این نگاه نواندیشانه است.

میسالا پرامنکوویچ، اولین زن مسلمان محجبه مجلس جمهوری صربستان، معاون رییس حزب عدالت و آشتی و عضو شورای شهر مسلمان نشین نووی پازار در ایالت سنجاک صربستان به ارائه نکاتی پیرامون «برابری جنسیتی در پرتو حقوق و قوانین شرعی» پرداخت.

وی افزود: بنابر آموز‌ه‌های قرآنی، زن یکی از عناصر مهم جامعه است و زن و مرد به نسبت مساوی در برابر رفاه، سعادت و خوب و بد جامعه مسئول و وظایف مشخصی دارند و حق ندارند در مقابل ظلم و بی عدالتی‌های اجتماعی و سیاسی جسماً، زباناً و قلباً بی تفاوت و ساکت باشند. بر اساس کلام قرآن، زن باید همچون مردان آموزش دیده و تحصیل کند و در جایگاه‌های علمی حضور فعال داشته باشد.

توفیقی، استادیار دین پژوهی دانشگاه ادیان و مذاهب به طرح مباحث خود با عنوان «توحید به مثابه نقطه آغاز پیشرفت برای زنان مسلمان و دریچ‌ ای برای گفتگوی میان فرهنگی» پرداخت.

خانم بوبانا آنجلکوویچ، تحلیل‌گر اجتماعی و سیاسی انجمن بین‌المللی ژئوپولیتیکای صربستان با اشاره به اهمیت زن در ادبیات و فرهنگ صربستان، گفت: در ادبیات مردمی صربستان، زن به عنوان یک همسر، مادر و خواهر معرفی می‌شود که در شرایط ویژه کارهای قهرمانانه‌ای انجام می‌دهد، مثل یک درمانگر و ...، این قبیل چیزها نقش بسیار متفاوت و بسیار پیچیده‌ی زن در فرهنگ و جامعه ارتدکس را ارائه می‌دهد.


٠٧:٤٣ - 1399/11/21    /    شماره : ٧٦٤٥٧٨    /    تعداد نمایش : ٧خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1182760
 بازدید امروز : 124
 کل بازدید : 6750837
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 11.0313