تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

همکاری‌های کتابخانه‌ای ایران و جمهوری آذربایجان گسترش می‌یابد

 

همکاری‌های کتابخانه‌ای ایران و جمهوری آذربایجان گسترش می‌یابد

 

در دیدار رایزن فرهنگی ایران در باکو با ریيس كتابخانه ملي آذربايجان مقرر شد تا همکاری‌های کتابخانه‌ای دو کشور به ویژه در زمینه ديجيتالی كردن اسناد و مرمت كتاب و نسخ خطی، گسترش یابد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در باکو با کريم طاهراف، ریيس كتابخانه ملي آذربايجان دیدار و در باره اجراي يادداشت تفاهم همكاري بين دو كتابخانه ملی ایران و آذربایجان گفت‌وگو کرد.

طاهراف در سخنانی، گفت: ما به حضور در نمايشگاه‌هاي كتاب ايران علاقه‌مندیم و همينطور مشتاقيم تا كتاب‌هاي ايران را در نمايشگاه بين‌المللي كتاب آذربايجان مشاهده کنیم و امسال اگر محدوديت‌هاي كرونا برطرف شود شايد در ماه‌هاي اكتبر و نوامبر بتوانيم این رویداد فرهنگی را برگزار کنیم.

ریيس كتابخانه ملي آذربايجان در خصوص برگزاري نشست‌های مشترك در موضوعات ادبيات مشترك و يا موضوعات فرهنگي ديگر بالاخص نظامي گنجوي اعلام آمادگي كرد.

پورمرجان بر لزوم توسعه همكاري‌های كتابخانه‌اي بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، تأکید کرد و گفت: كتابخانه ملي ايران با  داشتن بيش از 3 ميليون جلد كتاب، هزاران سند و بيش از 40 هزار نسخه خطي و خدمات بسيار گسترده‌اي كه به اساتيد، دانشجويان و محققين كشومان مي‌دهد از جايگاه بسيار بالایي برخوردار است و به توسعه ارتباط با كتابخانه‌هاي كشورها بالاخص كشورهاي دوست و همسايه اهميت زيادي قائل است.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو ادامه داد: طی چند سال گذشته، ديجيتالي كردن كتاب‌ها و اسناد از اولويت‌هاي كتابخانه ملي ايران بوده است و ما مي‌توانيم در اين حوزه با همديگر همكاري داشته باشيم. كتابخانه ملی ايران آمادگی دارد در حوزه مرمت كتاب و نسخ خطي ميزبان چند نفر از متخصصين آذربايجاني باشد تا دوره‌هاي تخصصي را براي آن‌ها برگزار کند و از تجربيات همديگر بهره مند شوند.

پورمرجان در پایان سخنانش، از ترجمه آذری كتاب «هفت پيكر نظامي گنجوي» توسط مركز فرهنگي ايران در باكو خبر داد.

در ادامه این دیدار مقرر شد؛ همايش يا سمينارهاي فرهنگي و ادبي مشترك با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در باكو برگزار شود.


٠٧:٤١ - 1399/11/21    /    شماره : ٧٦٤٥٧٧    /    تعداد نمایش : ٦خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1182770
 بازدید امروز : 134
 کل بازدید : 6750847
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 9.6407