تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی تأثیر فارسی بر مالایو در زبان و ادبیات، فرهنگ و تمدن، فلسفه اسلامی و عرفان

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی؛

بررسی تأثیر فارسی بر مالایو در زبان و ادبیات، فرهنگ و تمدن، فلسفه اسلامی و عرفان

 

در نشست علمی روابط اندونزی و ایران، موضوع «تأثیر فارسی بر مالایو در زبان و ادبیات، فرهنگ و تمدن، فلسفه اسلامی و عرفان» با حضور نخبگان و فرهیختگان دو کشور ایران و اندونزی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و با همکاری دانشگاه شریف هدایت‌الله جاکارتا، نشست علمی «روابط اندونزی و ایران» با عنوان «تأثیر فارسی بر مالایو در زبان و ادبیات، فرهنگ و تمدن، فلسفه اسلامی و عرفان» با حضور جمعی از فرهیختگان، اساتید و دانشجویان در بستر فضای مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست خانم فکریه، از اساتید دانشگاه شریف هدایت‌الله و مدیر اتاق ایران آن دانشگاه به عنوان مدیر برنامه، ضمن بیان کوتاهی از کلیات و اهداف برگزاری این نشست به معرفی سخنرانان پرداخت.

یوسف رحمان، رییس دانشکده اصول الدین و فلسفه دانشگاه اسلامی دولتی شریف هدایت‌الله جاکارتا به عنوان مهمان ویژه برنامه گفت: یقینا روابط دو کشور ایران و اندونزی از گذشته تا بحال بوده است و یادآوری این اتفاقات در تاریخ می‌تواند تأثیر بسزایی در روند همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور داشته باشد و از طرفی بیان و مرور تاریخ می‌تواند برای نسل جوان و به ویژه دانشجویان که مخاطبان اصلی این نشست هستند نیز، مفید باشد. 

آزاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی با اشاره به روابط رسمی هفتاد ساله بین دو کشور و 42 مین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ایران گفت: سابقه روابط تاریخی بین دو کشور ایران و اندونزی به قرن‌ها بر می‌گردد و زبان فارسی یکی از تأثیرات مهمی است که در اندونزی داشته و بیشتر در زبان و ادبیات مالایو مشاهده می‌شود.

تأثیرگذاری فارسی بر مالایو در زمینه فرهنگ و تمدن

سخنران بعدی برنامه، شکران کامل، کارشناس ادبیات تطبیقی و استاد تمام دانشکده ادب و علوم انسانی دانشگاه شریف هدایت‌الله جاکارتا بود. وی در سخنانی، اظهار کرد: تأثیر فارسی بر مالایو در زمینه فرهنگ و تمدن در دو بخش ادبیات و مطالعات اسلامی دسته بندی می‌شود. در ادبیات، شعر که از سنت‌های فارسی محسوب می‌شود و تأثیر چشمگیر آن بر زبان مالایو مشهود است؛ عمر خیام با رباعیات اش، رومی با مثنوی اش در جهان ادبی مالایو و اندونزی مورد پیروی است.

باستیان، استاد دانشگاه اندونزی و رییس گروه عربی دانشکده علم فرهنگ دانشگاه اندونزی در سخنان خود، مطرح کرد: ایران با تمدن و فرهنگ کهن قدمت خود در جهان شناخته شده است و می‌توان ایران را دروازه اسلام و شرق دانست.

مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی سخنران پایانی این برنامه بود. وی برگزاری این نشست همزمان با حرکت خروشان ملت ایران به رهبری امام خمینی(ره) و پیروزی ملت ایران و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران در 42 سال قبل را به فال نیک گرفت و گفت: خداوند بزرگ را شاکریم که در حال حاضر این نظام اسلامی با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله العالی) علیرغم فشارها، تهدیدها و تحریم‌های ظالمانه غرب در حال حرکت به سوی پیشرفت و دستاوردهای شگفت انگیزی است.

وی افزود: براساس آنچه که در صفحات تاریخ ثبت شده است، اندونزی از سال‌ها پیش یعنی قرن 7 میلادی با کشورهای دیگری مانند ایران، چین، اعراب و دیگر کشورهای منطقه در ارتباط بوده است ولی در این میان تأثیرگذاری ایرانیان در اندونزی به قدری بوده است که برخی از محققان اندونزیایی معتقد هستند که اسلام را ایرانیان به اندونزی آورده‌اند. در آن سال‌ها، ایرانیانی که به منظور تجارت به اندونزی سفر می‌کردند در کنار تجارت به تبلیغ دین اسلام نیز می‌پرداختند و مقدمات آشنایی مردم اندونزی با دین مبین اسلام را فراهم می‌ساختند.

رخشنده با اشاره به اشتراکات فرهنگی ایران و اندونزی اظهار کرد: عناصر و میراث فرهنگی و تاریخی مشترک همواره مبنا و فرصت مناسبی جهت توسعه و تحکیم هرچه بیشتر روابط میان دو حوزه فرهنگی و تمدنی جهان اسلام است؛ یعنی حوزه ایرانی و حوزه ملایو، به ویژه دو کشور ایران و اندونزی به عنوان مرکز و پایگاه اصلی این دو حوزه فرهنگی و تمدنی.

وی ادامه داد: فرهنگ ایرانی اسلامی به دلیل بهره مندی از غنای معنوی و انسانی و سهم انکارناپذیر آن در فرهنگ و تمدن اسلامی، گنجینه ارزشمندی به شمار می‌رود که به دلیل جاذبه‌های نهفته در آن ملت‌های بسیاری از جمله مردم مسلمان اندونزی را مجذوب خود کرده و تأثیرات ماندگاری را از خود برجای گذاشته است.

وی در بخش پایانی سخنانش، افزود: برقراری و توسعه ارتباطات و مناسبات فرهنگی و هنری میان دو کشور بزرگ و مسلمان جمهوری اسلامی ایران و اندونزی نیز، هم در چارچوب نهادهای فرهنگی سازمان‌های بین‌المللی و اسلامی همانند یونسکو، سازمان کنفرانس اسلامی و هم بر اساس قراردادها و تفاهمنامه‌های فرهنگی و علمی دوجانبه و منعقده بین دو کشور و هم با بهره گیری از نهادهای مدنی و انجمن‌های غیر دولتی و با استفاده از سرمایه بزرگ علقه‌های عاطفی و افکار عمومی و سابقه ذهنی مثبت دو ملت نسبت به یکدیگر شکل گیرد.


٠٧:٣٩ - 1399/11/21    /    شماره : ٧٦٤٥٧٦    /    تعداد نمایش : ٦خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1182778
 بازدید امروز : 145
 کل بازدید : 6750858
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 11.4531