تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

زنان در دین اسلام از جایگاه بالایی برخوردار هستند

در بمبئی تأکید شد؛

زنان در دین اسلام از جایگاه بالایی برخوردار هستند

 

در جریان برگزاری وبینار «نقش زنان در جامعه بشری» که به همت خانه فرهنگ ایران در بمبئی برگزار شد، بر منزلت و شأن حضرت فاطمه زهرا(س) و جایگاه بالای زنان در دین اسلام تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آستانه چهل‌ودومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و خجسته سالروز ولادت بانوی دو عالم، یگانه دخت پیامبر اعظم حضرت زهرای مرضیه(س)، وبیناری با عنوان «نقش زنان در جامعه بشری» به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی برگزار شد.

در ابتدای وبینار، محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفتمانی نوین که بر پایه ارزش‌های دینی و اخلاقی و پیشرفت همه آحاد جامعه بود، در مقابل چهره آزاد اندیشان و مستضعفان جوامع دیگر قرار گرفت و امروزه متفکران و اندیشمندان دینی  انقلاب اسلامی را الگوی کامل و مناسب برای پیشرفت کشورها معرفی می‌کنند و همین امر باعث هراس و وحشت استکبار جهانی و ایادی آن شده است و هربار با طرح شایعات، توطئه‌ها و تحریم‌ها مانع از الگو برداری دیگر مردمان کشورها شده‌اند.

وی با مقایسه جایگاه زنان در دوران ستم شاهی طاغوت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: در دوران ستم شاهی، زنان در جامعه ایران نقش چندانی در جامعه ایران نداشتند اما امروز با برکت انقلاب اسلامی و برنامه ریزی های بعمل آمده بیش از هشتاد درصد این قشر از جامعه توانسته‌اند با پشتکار و سعی و کوشش به مدارج علمی بالا دست یابند و نه تنها در ایران بلکه در سطح جهانی مطرح شوند.

فریحه ناز، کارشناس امور کامپیوتر در خصوص جایگاه زنان در جامعه بیان کرد: در دین مبین اسلام زنان دارای مقام و جایگاه مخصوص و ویژه‌ای هستند و بر اساس آموزه‌های این دین آسمانی، زن جایگاهی رفیع در نظام هستی دارد و از دامن زن، مرد به معراج می‌رود.

وی یادآور شد: زنان از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار هستند که خداوند متعال در کتاب آسمانی قرآن کریم به آنها اشاره کرده است. افزون بر آن، زنانی همچون حضرت فاطمة زهرا(س)، مریم، آسیه و مادر حضرت موسی علیه السلام از آن دسته زنانی هستند که خداوند از آنها به بزرگی یاد کرده است.

فریحه ناز تأکید کرد: برای شناخت منزلت و شأن حضرت فاطمه زهرا(س) باید به آیه‌های قرآن کریم و حدیث و کلام پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و اهل بیت (ع) مراجعه کنیم تا از بین آن‌ها بتوانیم در حد وسع خود، شناختی از منزلت بانوی گرامی اسلام داشته باشیم و بدانیم به چه دلیل حضرت زهرا(س) به عنوان الگو و سرآمد زنان عالم معرفی شده‌اند.

خانم ملکه میستری، استاد بازنشسته دانشکده پونا هند در سخنانی، گفت: یکی از موضوعات مهم اجتماعی امروز جایگاه و نقش دختر در عرصه خانواده و اجتماع است. با بررسی در منابع اسلامی می‌توان فهمید که دختر در اندیشه اسلامی چه جایگاه والایی داشته و دارد.

وی افزود: ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی رشد و ترقی بسیار چشمگیری داشته است و زنان در همه ارگان‌ها و نهادها نقش فعالی دارند و در متن جامعه در حال فعالیت هستند. اگر به دیگر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی نگاه کنید در می یابید زنان آنچنان در جامعه فعال نیستند و در کشورهای غربی که شاهد فروپاشی اخلاقی هستیم، زنان را با عنوان کالا می‌نگرند و هر از چند گاهی شاهد رسوایی‌های اخلاقی در میان جوامع آنها هستیم که باعث نگرانی و تشویش خاطر قشر زنان می‌گردد. دین مبین اسلام دستورات کامل و جامعی برای انسان دارد که عمل به آنها نه تنها خشنودی خداوند باری تعالی را در پی دارد بلکه باعث ترقی و شکوفایی نوع بشر در همه زمینه‌ها می‌شود.

خانم ممتاز پیر بهای، رییس سازمان مشاوره ترویج زبان و ادبیات مراتی اردو برای زنان (Marathi Urdu Mahila Shayita Parishad ) نیز در سخنانی، اظهار کرد: پیامبر اعظم (ص) با شرک، بت پرستی و با سنّت‌های جاهلانه و ضدّ ارزش‌های اخلاقی همچون تحقیر و زنده به گور کردن دختران مبارزه کردند. آن حضرت در برخورد با یگانه دخترشان فاطمه(س) همگان را به حیرت وا می‌داشت. دست حضرت فاطمه(س) را می‌بوسید و می‌فرمودند: «پدرش فدای او باد.»

خانم رفعت النساء قادری، استاد بیولوژی دانشکده سر سید اورنگ آباد با اشاره به نقش مهم زنان در همه جوامع گفت: اگر می‌خواهید جامعه‌ای را اصلاح کنید بایستی آموزش زنان جامعه را مورد توجه قرار گیرد تا انسان‌ها در اولین مرحله که فضای خانواده است به درستی آموزش ببینند. دین مبین اسلام را می‌توان به عنوان بهترین دین الهی دانست که در جهت تکریم زنان، گام‌های عملی برداشته است و امروزه زنان در کشورهای اسلامی دارای مقام و منزلت مناسبی برای خویشتن هستند.

وی در ادامه، مطرح کرد: امروزه در همه جوامع به ویژه جامعه هند شاهد شکوفایی زنان در همه عرصه‌ها هستیم و این به دلیل ایمان، خود باوری و تلاش و کوشش بسیار این قشر از جامعه است. اگر مسابقات علمی، ورزشی و هنری و ... را مورد تحلیل قرار دهیم به خوبی در می‌یابیم که زنان امروزه همپای مردان در رقابت شرکت می‌کنند و دارای مدال‌های افتخار نیز می‌شوند.

خانم ارم رضوی، کارشناس بازاریابی حرفه‌ای و از شیعیان مقیم بمبئی درباره دستورات کامل دین مبین اسلام درباره زنان مطالبی را بیان کرد و از مشاهدات خود در خصوص سفرهایی که به جمهوری اسلامی ایران داشته سخن گفت.

 


٠٧:٥٣ - 1399/11/19    /    شماره : ٧٦٤٤٦٩    /    تعداد نمایش : ٨خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1182736
 بازدید امروز : 93
 کل بازدید : 6750806
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 11.4063