تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

تاکید برتعمیق و گسترش مطالعات ایران شناسی /تدوین تاریخ شفاهی ایرانشناسان ارمنی

در دیدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس انستیتو شرق شناسی علوم ارمنستان؛

تاکید برتعمیق و گسترش مطالعات ایران شناسی /تدوین تاریخ شفاهی ایرانشناسان ارمنی

 

سیدحسین طباطبائی رایزن فرهنگی ج. ا. ایران در ارمنستان با حضور در انستیتو شرق شناسی آکادمی ملی علوم ارمنستان، با رئیس و پژوهشگران دپارتمان ایرانشناسی این انستیتو دیدار و در خصوص همکاری های مشترک به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در این دیدار روبرت قازاریان رئیس این انستیتو، پروفسور آرمانوش کوزمویان محقق ادبیات کلاسیک فارسی، کریستینه کوستیکیان پژوهشگر تاریخ و نسخ خطی فارسی و گوهر اسکندریان متخصص تاریخ و تحلیلگر مسائل ایران معاصر حضور داشتند.
در ابتدای دیدار روبرت قازاریان ضمن خوشامد و تبریک به رایزن جدید فرهنگی کشورمان در ارمنستان، چون همیشه انستیتو تحت مدیریت خود را آماده و علاقمند به همکاری با رایزنی فرهنگی و نهادهای علمی و پژوهشی ایران دانست و ابراز امیدواری نمود این همکاری ها دامنه وسیع تری را در بر بگیرد.
طباطبائی ضمن تشکر از فراهم آمدن امکان این دیدار و تبریک متقابل به آقای قازاریان که به تازگی به عنوان رئیس انستیتو شرقشناسی منصوب شده است، نقش ایرانشناسان ارمنی از جمله پژوهشگران این انستیتو را در تحکیم روابط بین دو کشور مهم و شایان توجه خواند و گسترش بیش از پیش این همکاری ها را با تعریف سطحی جدید از مطالعات ایرانشناسی در ارمنستان از اهداف و برنامه های خود دانست و به تفصیل به ارائه پیشنهادات خود در این خصوص پرداخت.
برگزاری نشستی با موضوع «آسیب شناسی مطالعات ایرانشناسی در ارمنستان» با حضور محققان و پژوهشگران مراکز، دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی، تدوین تاریخ شفاهی ایرانشناسان ارمنی، اعطای جایزه «هراچیا آچاریان» به ایرانشناسان برجسته ارمنی به صورت دوره ای، برگزاری همایش بین المللی «میراث ایرانی در قفقاز» با همکاری مراکز پژوهشی فعال در حوزه های مختلف ایرانشناسی ارمنستان، گسترش ارتباط و همکاری جامعه ایرانشناسی ارمنستان با موسسات و مراکر پژوهشی و دانشگاهی ایران و حمایت از پژوهش های جدید در حوزه مطالعات ایرانی، از جمله پیشنهادات رایزن فرهنگی کشورمان به انستیتو شرقشناسی آکادمی ملی علوم ارمنستان بود.
طباطبائی با اشاره به این که بهمن ماه سال آینده مصادف با سی مین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان است، سازماندهی برنامه های علمی و پژوهشی به این مناسبت را از جمله زمینه های دیگر همکاری با جامعه ایرانشناسی ارمنستان دانست.


روبرت قازاریان رئیس انستیتو شرقشناسی ارمنستان ضمن استقبال از پیشنهادات سازنده رایزن فرهنگی ایران، از برنامه انستیتو تحت مدیریت خود برای برگزاری همایشی بین المللی به مناسبت سی مین سال روابط دیپلماتیک ایران و ارمنستان خبر داد و همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی را در برگزاری هرچه باشکوه تر این رویداد خواستار شد. وی با مهم و جدی خواندن دیگر پیشنهادهای رایزنی فرهنگی، ضمن درخواست تشکیل جلسه ای دیگر برای بررسی جزئیات دقیق این پیشنهادات، تهیه و امضای تفاهم نامه همکاری های علمی و پژوهشی بین انستیتو شرقشناسی ارمنستان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را از جمله امور ضروری برای استمرار همکاری های سازنده دانست.
همکاری با کتابخانه ملی ایران، ارتباط با مراکز ارمنی شناسی در ایران، تبادل منشورات شرق شناسی بین ایران و ارمنستان، برگزاری دوره های کوتاه و کارگاهی در خصوص تاریخ و ادبیات ایران و برگزاری نشست های علمی و پژوهشی مشترک از جمله پیشنهادات طرف ارمنی در این دیدار بود.
طباطبائی با تشکر از حسن نظر و استقبال دوستان انستیتو شرقشناسی ارمنستان از پیشنهادات ارائه شده، عزم طرفین بر گسترش کیفی همکاری های دوجانبه را مهم ترین شرط در تعمیق روابط دانست و آمادگی خود را برای اجرای پیشنهادات ارائه شده اعلام نمود.
رایزن فرهنگی ایران با اعلام این که امکان دسترسی پژوهشگران مطالعات ایرانی به پایگاه های اطلاعاتی «نور مگز» و «نورلایب» در کتابخانه مسجد کبود ایروان برقرار شده است، آمادگی خود را برای فراهم آوردن منابع مرجع برای محققین ارمنیِ موضوعات مختلف مرتبط با شرق شناسی و ایران شناسی اعلام نمود.

در پایان این دیدار که در فضائی بسیار دوستانه انجام شد، مقرر شد در اولین فرصت، جلسه ای کاری به منظور بررسی دقیق و عملیاتی کردن پیشنهادات و توافقات صورت گرفته، برگزار گردد.  


١٠:٣٤ - 1399/10/30    /    شماره : ٧٦٣٦٢٤    /    تعداد نمایش : ٦خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1182725
 بازدید امروز : 80
 کل بازدید : 6750793
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 10.4844