تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

همکارهای دینی ایران و نخجوان توسعه می‌یابد

در دیدار با ريیس آژانس دولتی امور تشکل‌های دینی نخجوان؛

همکارهای دینی ایران و نخجوان توسعه می‌یابد

 

در جريان ديدار وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان با وقار بابایف، ريیس آژانس دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری خودمختار نخجوان بر ضرورت توسعه همکارهای مشترك دینی تأكيد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان با وقار بابایف، ريیس آژانس دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری خودمختار نخجوان و حاجی صاحب ممداف، قاضی ارشد نخجوان دیدار و گفتگو کرد.

در ابتداي اين ديدار، بابایف ازاقدامات مختلف و وضعیت امور دینی در جمهوری خودمختار نخجوان گزارشی ارائه كرد. وي ادامه داد: اگر ما به تاریخ نگاه کنیم می بینیم که روابط ایران و آذربایجان همیشه از سطح بالایی برخوردار بوده است. مشترک بودن تاریخ، فرهنگ و دین ما نیز از دلالت بر این موضوع دارد. سال ها به ما اجازه نداده اند که اندیشه اصلی دین اسلام را یاد بگیریم. مسایل دینی را به ما به شکل دیگر تبلیغ و منتقل کرده اند. ما بعد از حکومت شوروی فهمیدیم که فلسفه نهضت امام حسین (ع) چیست. فلسفه امام حسین (ع) باعث شد که در کشور ما نیز ده ها هزار نفر پیرو راه امام حسین (ع) باشند که بعضی از آنها در جنگ قره باغ اخیر به شهادت رسیده اند. ما یاد و خاطره شهدای آذربایجان و اسلام، به خصوص شهدای ایران را گرامی می داریم.

بابایف اظهار كرد: فهمیدن فلسفه قیام امام حسین (ع) جلوی ایجاد گروه های تکفیری مانند داعش را هم می گیرد. ما شاهدیم که در صف داعش از هر ملیت و کشوری جمع شده اند. همه آنها در جهالت بسر می برند. ولی انسان با درک نهضت امام حسین (ع) از پیوستن به گروه های تکفیری و تروریستی که با دین اسلام اصلا ربطی ندارند، جلوگیری می نماید. به خاطر آن است که ما هم تلاش می کنیم که مردم ما با اندیشه های مکتب امام حسین (ع) بیشتر آشنا شوند.

وی افزود: مجموعه آژانس دولتی امور تشکل های دینی آمادگی همکاری در زمینه های مختلف دینی با ایران را دارد. ما آمادگی داریم که در زمینه گردشگری مذهبی نیز با شما همکاری کنیم. ما می خواهیم که مردم ایران از عبادتگاه ها و اماکن دینی زیارتی جمهوری خود مختار نخجوان بازدید کنند. ما برای توسعه این موضوع با دپارتمان گردشگری نخجوان نیز در حال گفتگو هستیم. در بازدید از مساجد و عبادتگاه های جمهوری خود مختار نخجوان  متوجه خواهید شد که همه آنها بازسازی و مرمت شده اند. ما برای تمام مساجد روحانی منصوب کرده ایم.

بابایف گفت:مسجد نهرم که یکی از مساجد زیباترین مساجد نخجوان می باشد، توسط معماران جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شده است. همچنین معماران ایرانی برای ساختن مسجد جدید شهر نخجوان و مسجد قدیم اردوباد نیز مشارکت می نمایند.

وابسته فرهنگی کشورمان ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) گفت: با توجه به شرایط کنونی و وجود فضای مجازی چناچه ازنظر دینی و اعتقادی محتوای مطابق شرع اسلام ناب در اختیار جامعه و جوانان قرار نگیرد ممکن است این محتوا از طریق گروه های افراطی با گرایشات سیاسی ضد اسلام و ضد شیعی با رویکرد انحرافی در اختیار آنها قرار بگیرد و این خوراک مسوم باعث ایجا گروههای تکفیری و تروریستی مانند داعش گردد که همه ما شاهد جنایات وحشتناک آنها در منطقه بودیم جا دارد از تلاش ها و مجاهدت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش که با نثار خون خودشان  در راه خدا و مبارزه با تروریسم منطقه را از شر گروه تروریستی داعش نجات دادند یادشان را گرامی بداریم قطعا وجود پیروان مکتب امام حسین(ع) و وجود شور حسینی در دل رزمندگان شیعی ایران و آذربایجان از مهمترین عوامل پیروزی و آزادسازی مناطق اشغالی دو کشور می توان نام برد.

در این دیدار ربیعی در راستای توسعه روابط و همکاری های دینی و برگزاری برنامه های مشترک بین ایران و نخجوان اعلام آمادگی کرد.

قاضی صاحب آمادگی خود را برای همکاری های امور دینی اعلام كرد. در ادامه، طرفین به توسعه همکاری های مشترک  امور دینی تاکید كردند.


٠٨:٥٦ - 1399/10/27    /    شماره : ٧٦٣٤٩٩    /    تعداد نمایش : ١١خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1182742
 بازدید امروز : 100
 کل بازدید : 6750813
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 12.4063