تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

فرهنگ زيربنای توسعه روابط همه جانبه است

رایزن فرهنگی ایران در چین:

فرهنگ زيربنای توسعه روابط همه جانبه است

 

عباسعلی وفایی در وبینار «ایران و چین فهم تمدن‌های در مسیر جاده ابریشم از دوران باستان تاکنون» با تأکید بر لزوم ایجاد ارتباط بین نخبگان، دانشگاهیان، ادیبان و فرهنگ‌دوستان دو کشور گفت: فرهنگ زيربنای توسعه روابط همه جانبه است.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در چین در سخنرانی خود در وبینار «ایران و چین فهم تمدن‌های در مسیر جاده ابریشم از دوران باستان تاکنون» با بیان سابقه باشکوه و تمدنی دو کشور در میان کشورهای صاحب تمدن و شناخته شده جهانی، از ارتباط بیش از دو هزار ساله این دو تمدن و داد و ستدهای فرهنگی، اقتصادی و علمی بدون تخاصم همراه با همگرایی یاد کرد.

وی افزود: حافظه ادبی ایران سرشار از نیک نمایی چین و فرهنگ و هنر آن است و نشان می‌دهد که در گذشته، تصویر روشن و زیبایی از چین بوده است. حتی در ادبیات فارسی آثاری مستقل به صورت نظم و نثر در باره چین به رشته تحریر در آمده است و این در حالی است که کمتر کشوری اینگونه از سوی اهل ادب توصیف شده باشد و ایران نیز از شمار کشورهایی است که در توصیفات تاریخی و یاد کرد مشاهیر جایگاه خاصی داده است.

وفایی همچنین، بیان کرد: برای استمرار ارتباط در این روزگار و تعمیق روابط، نیازمند شناخت بیشتر از یکدیگر هستیم و وضعیت کنونی به ویژه بر نسل جوان امروزی، رضایت بخش نیست.  یکی از روش‌های ماندگار و اثر گذار در تقویت روابط، قلم زنی استادان دانشگاه‌ها و انتشار آثار در شناخت دو ملت است.

رایزن فرهنگی کشورمان در چین اظهار کرد: برای ارتقای روابط و کمک به شناخت دو جامعه از یکدیگر می‌توان از مشارکت دانشگاهیان و انتشار مقالات و کتاب و ایراد سخنرانی آنان در نشست‌های فرهنگی بهره برد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از راههای تعمیق روابط می‌تواند تقویت کرسی‌های زبانی، ادبی و ایرانشناسی و چین‌شناسی در کشورهای مقصد باشد. خوشبختانه در سال‌های گذشته کارهای خوبی صورت گرفته است و نیازمند استمرار برای رسیدن به مطلوب هستیم.

وفایی همچنین، بیان کرد: ایده یک کمربند و یک جاده در روزگار واگرایی‌های جهانی و برخورد تمدن‌ها  می‌تواند حلقه اتصال فرهنگ و ملل و اندیشه‌ای برای همگرایی باشد. این تفکر، کشورهای بسیاری را در کنار هم گرد آورده است تا در موضوعات مختلف با یکدیگر همکاری کنند و سرمایه‌گذاری‌های چینیان در این حوزه همراه با مشارکت دیگر کشورهای در مسیر می‌تواند در روابط یکدیگر سهم فراوانی داشته باشد.

وی اظهار کرد: برای رسیدن به روابط همه جانبه باید به فرهنگ بیشتر پرداخت، زیرا فرهنگ زیر بنای دیگر روابط است و منجر به ماندگاری و تعمیق آن می‌شود، بنابراین باید به این حوزه توجه بیشتری شود.

وفایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در کشور چین برای همکاری‌های مشترک دانشگاهی محدودیتی وجود ندارد و لازم است از این فرصت برای همکاری‌های پژوهشی و آموزشی استفاده کرد.

وی آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در چین را برای ایجاد ارتباط بین نخبگان، دانشگاهیان، ادیبان و فرهنگ‌دوستان دو کشور اعلام کرد.


١٠:٠٩ - 1399/10/17    /    شماره : ٧٦٣٠٢٨    /    تعداد نمایش : ٧خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1179475
 بازدید امروز : 163
 کل بازدید : 6733961
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 8.1250