تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

پورمرجان دردیدار با رییس کمیته دولتی در امور تشکل های دینی ج. آذربایجان تاکید کرد:

تبادل هياتهاي علمائي و ديني دوکشور برای توسعه فعالیت های دینی

پورمرجان دردیدار با رییس کمیته دولتی در امور تشکل های دینی ج. آذربایجان تاکید کرد:

تبادل هياتهاي علمائي و ديني دوکشور برای توسعه فعالیت های دینی

 

در دیدارقربانعلی پورمرجان رایزن فرهنگی کشورمان در باکو با مبارز قربانلی رییس کمیته دولتی در امور تشکل های دینی جمهوری آذربایجان، طرفین به چند پیشنهاد به صورت مشترک در حوزه همکاری های دینی تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در این دیدار مبارز قربانلی رییس کمیته دولتی در امور تشکل های دینی جمهوری آذربایجان با اشاره به ترویج اسلام هراسی از سوی کشورهای غربی، گفت: متاسفانه ریشه خشونت ها، تکفیری ها و افراطی ها که عمدتا در جهان غرب و کشورهای اروپایی بوده است  ولی با اتهام جهان اسلام به افراطی گری، اسلام هراسی را در کشورهای مختلف ترویج و تبلیغ می کنند.

وی افزود: متاسفانه با توجه به وجود اشتراکات مستحکم در جهان اسلام و برگزاري كنفرانسهاي متعدد در مورد وحدت ،  بر اختلافات بيش از حد دمیده می شود و این موضوع اتحاد کشورهای اسلامی و جهان اسلام را به تاخیر و خطر می اندازد.

مبارز قربانلی گفت: در حالی که دو جنگ جهانی در اروپا رخ داد و میلیون ها انسان در این جنگ ها کشته شدند، این کشورها بعد از پايان جنگ به اتحاد رسیدند و در سایه این اتحاد ساختار اقتصادی، نظامی و سیاسی محکمی را به وجود آوردند كه توسعه و پيشرفت امروز آنها نتيجه اين اتحاد بوده است . وظیفه اصلی ما نیز در جهان اسلام با کنارگذاشتن اختلافات، دستیابی به صلح، اتحاد و یکپارچگی می باشد.

مبارز قربانلی از آمادگی این کمیته در راستای توسعه روابط دینی و علمی دو کشور و همچنین تبادل اساتید و دانشجویان مراکز آموزشی ج. ا. ایران با دانشگاه الهیات ج. آذربایجان که زیرمجموعه کمیته دولتی می باشد خبر داد.

درادامه این دیدار پورمرجان ،  تبادل هياتهاي علمائي و ديني بين دو كشور را مورد تاكيد قرار داد و از تجربه تشكيل کمیته علمایی مشترک با برخي از كشورها که مسئولیت پیگیری امور دینی را دارند گفت كه اين ايده از طرف رییس کمیته دولتی در امور تشکل های دینی ج. آذربایجان مورد استقبال  قرار گرفت  و پیشنهاد نمود كه در دیدار با شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده هم اين موضوع طرح شود چون يك موضوع مهمي است و حتي مي تواند با حضور چندين كشور اين اتفاق بيافتد.

رایزن فرهنگی کشورمان ادامه داد: در دنياي اسلام متاسفانه كشورها با اتفاقات كوچك نبايد خود را درگير سازند و به موضوعات مهمتري بايد بيانديشند . وي به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص تمدن نوین اسلامی اشاره كرد كه كشورهاي اسلامي بايستي در اين موضوع نقش ايفا كنند و اين از موضوعات مهم در جهان اسلام است.

در این دیدار فعالیت های چاپی متقابل در حوزه مقالات اساتید و علمای دینی دو کشور در مجلات ایران و آذربایجان مطرح شد که در نتیجه طرفین به صورت مشترک پیگیر این موضوع خواهند شد.

مبارز قربانلي رییس کمیته دولتی در امور تشکل های دینی جمهوری آذربایجان كه منصوب رییس جمهور این کشور می باشد ، کلیه امور مربوط به مسائل دینی، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد که در حوزه های دینی فعالیت می کنند و صدور مجوزهاي لازم را  هماهنگی و مديريت  مي كند.

رییس کمیته دولتی در امور تشکل های دینی جمهوری آذربایجان  درادامه سخنان خود افزود:تمدن نوين اسلامي از موضوعات بسيار  مهمي است و ما هم چند برنامه براي اين كار داشته ايم و گفتگوهاي تمدني و فرهنگي را در سطح بالا برگزار كرده ايم ولي كارهاي علمي مشترك در اين زمينه ضروري است . خوشبختانه كشور ما يك كشور باز و به لحاظ اداري غير ديني است ولي 95 درصد آنرا مسلمانان تشكيل مي دهند و مابقي متعلق به بقيه اديان است . در بين مسلمانان هم همزيستي بسيار خوبي وجوددارد و اختلافي احساس نمي شود.

مبارز قربانلي از پيشنهادات رايزن فرهنگي تشكر كرد و به دانشگاه الهيات آذربايجان اشاره كرد كه در حوزه علمي مي توانيم از مسير اين دانشگاه همكاريهاي خوبي داشته باشيم .

پورمرجان به همراه مبارز قربانلي از برخي تابلوهاي مربوط به مساجد در داخل ساختمان كميته امور ديني بازديد كرد.


١٠:٣٠ - 1399/08/27    /    شماره : ٧٦٠١٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٦خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1177233
 بازدید امروز : 578
 کل بازدید : 6714554
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.3125