تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

تعمیق همکاری‌های علمی ایران و جمهوری آذربایجان

تعمیق همکاری‌های علمی ایران و جمهوری آذربایجان

 

در جریان دیدار رایزن فرهنگی ایران در باکو با رییس دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان بر ضروت تعاملات و تعمیق همکاری‌های علمی به ویژه در حوزه الهیات و معارف اسلامي بین دو کشور تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو ضمن حضور در دانشگاه (انستيتو) الهیات جمهوری آذربایجان با عاقل شیرین اف، رییس این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، طرفین بر تعاملات و تعمیق همكاري‌هاي علمی به ویژه در حوزه الهیات و معارف اسلامي بین دانشگاه‌های دو کشور به تبادل نظر و گفتگو پرداختند.

عاقل شیرین اف به بیان فعالیت‌های علمی و برنامه‌های آتی دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان پرداخت و گفت: در دوره چهارم تحصیلی این دانشکده که سال آینده است، آموزش زبان فارسی نیز آغاز می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند.

رییس دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان در ادامه سخنانش، این اقدام را گامی مثبت در توسعه روابط دو کشور توصیف کرد.

عاقل شیرین اف همچنین با ارائه توضیحاتی در خصوص چاپ چند مجله علمی تحقیقاتي دینی در طول سال، گفت: يك مجله كاملا علمی داريم كه در طول سال، 2 مرتبه چاپ مي‌شود و يك مجله علمي ترويجي داريم كه در هر سال سه نوبت چاپ مي‌شود و ما مشتاق چاپ مقالات اساتيد و اندیشمندان ایرانی در مجله‌های مذکور هستيم. اين مقالات مي‌توانند به زبان‌هاي انگليسي، عربي يا آذري باشند.

پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو نیز ضمن ارائه توضيحاتي از وضعيت علوم انساني و ديني در دانشگاه‌هاي ايران، با اعلام آمادگی برای هر نوع همکاری در حوزه‌های مختلف، معرفی حقایق و واقعیات دینی از طریق آموزش را از مهمترین فعاليت‌هاي ديني و علمي برشمرد.

آشنایی با دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان

دانشگاه الهیات در سال 2018 میلادی بر اساس دستور الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان تأسیس شد و هدف از راه‌اندازی آن، حفظ محیط معنوی و دینی و تحصیل متخصصان در سطح بالا در داخل آذربايجان بوده است.

اين دانشگاه (انستيتو) قبلا در داخل دانشگاه دولتي باكو به صورت يك دانشكده بود كه با هدف فوق الذكر و با دستور ریيس جمهور آذربايجان تبديل به دانشگاه يا انستيتو شد و بر جايگاه آن افزوده شد.

بر اساس توضيحات عاقل شيرين اف، فرق دانشگاه با انستيتو در آذربايجان اين است كه انستيتو تك رشته است ولي دانشگاه چندين رشته را در خود دارد و اين دانشگاه چون صرفا در رشته الهيات دانشجويان را تربيت خواهد كرد بنابراين عنوان انستيتو بر آن نهاده‌اند و حكم رياست اين دانشگاه را ریيس جمهور صادر مي‌كند.

اين دانشگاه در دوره دكتري در 2 رشته دين شناسي و فلسفه دين فعال است و در دوره فوق ليسانس 5 رشته اسلام شناسي، روانشناسي دين، جامعه شناسي دين، فلسفه دين و تاريخ اديان را به دانشجويان ارائه مي‌دهد.


١٠:٢٧ - 1399/08/27    /    شماره : ٧٦٠١٥٥    /    تعداد نمایش : ١٨خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1177249
 بازدید امروز : 614
 کل بازدید : 6714590
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 8.8438