تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

اهدای لوح تقدیر رییس جمهور ایران به ایرانشناس ژاپنی

در جشنواره بین‌المللی فارابی؛

اهدای لوح تقدیر رییس جمهور ایران به ایرانشناس ژاپنی

 

جایزه برگزیده یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی به نوبوآکی کندو، ایرانشناس و پژوهشگر برجسته ژاپنی تعلق گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن؛ جایزه برگزیده بخش بین‌الملل یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی طی مراسمی با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان ایرانی و ژاپنی به نوبوآکی کندو، ایرانشناس و پژوهشگر برجسته ژاپنی اهداء شد.

مرتضی رحمانی‌موحد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به تلاش‌ها و همکارهای مستمر و موفق علمی و پژوهشی میان اساتید و محققین برجسته دو کشور، مشارکت و فعالیت‌های ایرانشناسان ژاپنی در معرفی ابعاد و آثار گوناگون فرهنگی و تاریخی ایران را ارزشمند و اثرگذار دانست و این خدمات را بخش لاینفک میراث هزار ساله تبادلات مردمی ایران و ژاپن مطرح کرد.

سجادپور، معاون وزیر امور خارجه و رییس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی نیز در ارتباط مجازی ضمن تبریک به پروفسور کندو، فعالیت‌های ایرانشناسان ژاپنی را بسیار مهم در این برهه از تاریخ که برخی درصدد هستند آثار فرهنگی و تمدنی ایران را از بین ببرند، دانست و تأکید کرد: ایرانشناسی بخش اصلی و تأثیرگذار برای شناخت تمدن بشری بوده و ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های علمی دو کشور هرچه بیشتر توسعه یابد.

میرزائی، مدیرعامل مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی نیز در ارتباط برخط ضمن تبریک به کندو، از اینکه نتوانستند حضوری در ایران از او قدردانی کنند، اظهار تأسف کرد و از مساعی سفارت کشورمان در توکیو با بنیاد فارابی جهت اهداء جایزه وی تشکر و ابراز امیدواری کرد این تلاش‌ها سرآغازی برای گسترش بیشتر همکاری‌های علمی میان محققین ژاپنی و پژوهشگران ایرانی باشد.

نوبو آکی کندو نیز طی سخنانی در این مراسم، بیان کرد: سی سال پیش فکر نمی‌کردم بعد از سال‌ها تحقیق بر روی نسخ خطی و کارهای پژوهشی به این افتخار دست پیدا کرده و بتوانم در مناسبات علمی میان دو کشور ایران و ژاپن اثرگذار باشم و اکنون از بیناد فارابی و سفارت جمهوری اسلامی در ژاپن ابراز تشکر کرده و امیدوارم که همکاری‌های علمی دو کشور دوست توسعه بیابد.

در ادامه، لوح تقدیر حسن روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران همراه با دیگر تقدیرنامه‌های بنیاد فارابی، کمیسیون ملی یونسکو و دبیرخانه آیسسکو به همراه دیگر جوایز ارزشمند فرهنگی جشنواره از سوی رحمانی موحد، سفیر ایران در ژاپن به نوبوآکی کندو اهداء شد.

آشنایی با «نوبوآکی کندو»

«کندو» دهم فوریه 1966 در توکیو متولد شد و در حال حاضر استاد برجسته مؤسسه تحقیقات زبان‌های فارسی و آفریقایی دانشگاه مطالعات خارجی توکیو، ایرانشناس و پژوهشگر نسخ خطی است. کندو در سال‌های 1984 تا 1989 در دانشکده ادبیات دانشگاه توکیو مقطع کارشناسی را گذراند، در سال 1991 از مدرسه عالی/دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم انسانی دانشگاه توکیو مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ و در سال 1994 از همان دانشگاه به دریافت درجه دکترا نائل شد.

وی در سال 1997 دومین دکترای خود را از دانشکده تحصیلات تکمیلی و علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه توکیو با دفاع از رساله (قدرت‌های محلی در ایران از قرن هفدهم تا نوزدهم) دریافت کرد و در حال حاضر استاد تمام و عضو هیأت علمی دانشگاه است.

علایق پژوهشی نوبو آکی کندو متمرکز بر تاریخ صفوی و قاجار، تاریخ تهران و ارتباطات فرهنگی در بین جوامع پارسی است. از او آثار و تحقیقات متعددی به چاپ رسیده که مهمترین آنها گزیده‌ای از اسناد فارسی، دستور الملوک متن کامل بر اساس نسخ خطی حیدر آباد، جامعه و احکام اسلامی در ایران، تاریخ اجتماعی تهران عصر قاجار، مهاجرت و همزیستی چند قومی در تهران عصر قاجار و نقشه برداری از ایران در عهد صفوی است.

 


١١:١٨ - 1399/07/23    /    شماره : ٧٥٨٣٤٠    /    تعداد نمایش : ١٦خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1174972
 بازدید امروز : 66
 کل بازدید : 6692437
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 7.2188