تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

جشنواره فیلم‌های مستند ایرانی در بلگراد برگزار می‌شود

با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان؛

جشنواره فیلم‌های مستند ایرانی در بلگراد برگزار می‌شود

 

در حاشیه برگزاری هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند کوتاه نووی‌ساد، مقرر شد تا در سال 2021 با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی کشورمان جشنواره‌ فیلم‌های مستند ایرانی در بلگراد برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند کوتاه (SEIZE FILM 2020) شهر نووی‌ساد در استان ویوودینا ـ صربستان با رعایت ضوابط و نکات ایمنی وزارت بهداشت و درمان کشور در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در حضور حداقل ممکن تماشاچیان، با موضوع «زندگی، فعالیت‌ها و دستاوردهای افراد معلول» در سالن سینمای فرهنگسرای شهر افتتاح شد.

این جشنواره با نمایش 41 فیلم مستند منتخب از میان 417 فیلم رسیده از سرتاسر جهان، به روابط انسانی پرداخت و در قالب موضوعاتی چون چالش‌ها، شادی‌های روزمره، عشق و نوع دوستی و ورزش و یا مسائل متفاوتی همچون خشونت و تبعیض‌های چندگانه آن را مورد بحث و بررسی قرار داد.

در این رویداد فرهنگی، دو اثر مستند ایرانی نیز با عناوین «همزیستی» و «گاندو» با موضوعات مورد نظر موفق به ورود به بخش رقابتی شدند که فیلم «همزیستی» به کارگردانی کمیل سهیلی با رأی متفق داوران جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره امسال را به خود اختصاص داد.

پس از نمایش فیلم‌ها، در گفتمان نقد و تحلیل فیلم‌های جشنواره که توسط مسئولین برگزار کننده صورت پذیرفت، به این مهم اشاره شد که این رویداد فرصتی مناسب است برای ایجاد تغییر در نوع دیدگاه‌ها و جنبه‌های فکری افراد نسبت به جهان اطراف و اشخاصی که دارای نارسایی و ناتوانی‌های ویژه هستند و اذعان داشتند که فیلم‌های «همزیستی» اثر کمیل سهیلی و «گاندو» به کارگردانی تیمور قادری به خوبی نقش خود را ایفا کردند.

در این برنامه، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان نیز حضور داشت که لوح تقدیر برترین فیلم جشنواره برای فیلم «همزیستی» به وی تحویل شد.

شیرازی ضمن تشکر از خانم میلِسا میلینکوویچ (Milesa Milinković) مدیر جشنواره و دیگر دست ‌اندرکاران جشنواره و همچنین، توجه خاص هیئت داوران به سینمای ایران، اینگونه جشنواره‌ها را محل مناسبی برای کمک به رشد و شکوفایی استعدادهای جوان و نقش ویژه آن در آگاهی و تعالی دیدگاه ها و جنبه‌های فکری جامعه خواند.

در پایان برنامه ضمن گفتگو با مدیر جشنواره و با اشاره به تعداد بی شمار فیلم‌های پر محتوی و ارزنده رسیده از فیلمسازان ایرانی طی هجده دوره برگزاری این رویداد که همه ساله در جشنواره شرکت می‌کنند، مقرر شد تا در سال 2021 با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی کشورمان جشنواره‌ای مختص فیلم‌های مستند ایرانی در بلگراد برگزار شود.

بنابر اعلام این خبر، هجدهمین جشنواره جهانی فیلم‌های معلولین Seize the film صربستان ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر برگزار شد.


١٢:٤٨ - 1399/07/08    /    شماره : ٧٥٧٦٤٢    /    تعداد نمایش : ١٧خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1174973
 بازدید امروز : 67
 کل بازدید : 6692438
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.1407