تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

در اندونزی؛

نشست «سعدی و ادبیات فارسی: نقشی برای بشریت»

به همت رایزنی فرهنگی ايران و با همکاری اتا‌ق‌های ایران در دانشگا‌ه‌های اندونزی، نشست «سعدی و ادبیات فارسی: نقشی برای بشریت» در فضای مجازی برگزار شد.

در ابتدای اين نشست، میکائیل، مسئول اتاق ایران در دانشگاه پالمبانگ به عنوان مدیر برنامه توضیحاتی را ارائه داد.

سپس، مهرداد رخشنده رایزن فرهنگی ایران در اندونزی گفت: خوشحال هستم که اولین برنامه فرهنگی خود را در فضای مجازی با موضوع شعر و ادب فارسی آغاز می کنم و از آنجائیکه سعدی یکی از بزرگترین شاعران ایرانی است و می توان او را یکی از ستون های شعر و ادبیات فارسی دانست و با توجه به سفرهای او و نگارش خاطرات سفرش بصورت نظم و نثر،  توانست این آثار در تاریخ به یادگار بماند و به همین دلیل است که شعر های سعدی اصولا" برگرفته از آلام و دردهای اجتماعی است و در حال حاضر هم که جهان با بحران شیوع ویروس کرونا مواجه شده است این شعر زیبای سعدی گویای این مهم است:

بنی آدم اعضای یک پیکرند                     که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار                   دگر عضوها را نماند قرار

در ادامه بستیان فارغ التحصیل زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و استاد دانشگاه اندونزی سخنان خود را توسط پاورپوینت به سمع حاضران رساند و ضمن بیان تاریخ گذشته ایران و شکل گیری و فروپاشی امپراطوری ها و سلسله های مختلف در ایران، گفت: بیداری زبان و ادبیات فارسی را می توان از قرن هشتم با هدف کاهش سلطه عرب و ترویج مجدد زبان فارسی دانست .

در بخش دیگری از سخنان خود ضمن برشمردن زندگی سعدی شیرازی،  بیان داشت:  آثار این شاعر بزرگ که از او شخصیتی ماندگار برجای گذاشته است را می توان کتاب بوستان را نام برد که کاملا" شاعرانه (حماسی) است و از داستانهایی تشکیل شده است که بیانگر فضیلت عمومی است که برای هر مسلمان توصیه شده است (عدالت، سخاوت، فروتنی، قناعت) .

وی درادامه اظهارداشت :اثر بعدی او گلستان است که در قالب نثر شامل داستانها و حکایات شخصی است. این متن با شعرهای مختصر و متنوع، کلمات قصارزیبایی را در هم آمیخته است و در نهایت غزلیات سعدی است که می توان آن را مجموعه ای از اشعار با ترانه دانست که به بیان تجربه های انسان در قالب غزل می پردازد. و در نهایت پایان بخش نشست هم پرسش  و پاسخ بود.


١٢:١٠ - 1399/02/06    /    شماره : ٧٤٨٧٣٧    /    تعداد نمایش : ٥٦خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1173974
 بازدید امروز : 419
 کل بازدید : 6678611
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.3437