تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

گسترش همکاری‌های دوجانبه فرهنگی بین ایران و هند

 

رییس دانشکده اسماعیل یوسف بمبئی در دیدار وابسته فرهنگی ایران در بمبئی خواستار اجرای فعالیت‌های مشترک فرهنگی بین دو مرکز در قالب امضای تفاهمنامه همکاری دوجانبه شد.

 محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی ضمن بازدید از قسمت‌های مختلف دانشکده اسماعیل یوسف چون «کتابخانه و دپارتمان زبان و ادبیات فارسی» با خانم سواتی واهال، رییس این دانشکده دیدار کرد.

آشوری در سخنان خود به بیان فعالیت‌های خانه فرهنگ ایران در بمبئی پرداخت و گفت: برگزاری جشنواره‌های متعدد فرهنگی و هنری، برپایی نمایشگاه صنایع دستی، نشست‌های علمی فرهنگی، برگزاری دوره‌های مختلف زبان و ادبیات فارسی و ... از جمله فعالیت‌های این نمایندگی است.

وابسته فرهنگی کشورمان در بمبئی اظهار کرد: این دانشکده با وجود تاریخچه مناسب و خوب در زبان و ادبیات فارسی در ایالت مهاراشترا پتانسیل خوبی برای همکاری‌های آینده دارد و بایستی در این راستا برنامه‌ریزی‌های مناسبی انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تفاهمنامه دوجانبه می‌تواند چگونگی اجرای فعالیت‌های مشترک را مشخص کند و در قالب آن می‌توان دوره‌های کوتاه مدت برای دانشجویان رشته‌های دیگری که علاقمند به فراگیری زبان فارسی هستند در این دانشکده ایجاد کرد تا از طریق آن دانشجویان پس از گذراندن دوره گواهینامه رسمی مشترک به آنها ارائه شود.

تداوم همکاری‌های فرهنگی بین ایران و هند

خانم سواتی واهال در سخنانی، گفت: این دانشکده از سال 1924 تأسیس شده و تاکنون در رشته‌های مختلف آموزشی همچون زبان و ادبیات فارسی، عربی، اردو و تکنولوژی اطلاعات و فن آوری و رشته‌های دیگر دانشجویان بسیاری را جذب کرده است که بسیاری از آنها تاکنون دانش‌آموخته شده‌اند.

رییس دانشکده اسماعیل یوسف بمبئی افزود: گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی این دانشکده به عنوان تنها بخش فعال در مقطع کارشناسی در ایالت مهاراشترا محسوب می‌شود و فقط یک استاد به نام «صدیقی» در آن مشغول فعالیت است و اکنون حدود 57 دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی در سال‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند.

وی با استقبال از طرح رییس خانه فرهنگ ایران در بمبئی مبنی بر تداوم همکاری‌های فرهنگی به ویژه در زمینه زبان و ادبیات فارسی گفت: این دانشکده تمایل دارد که با خانه فرهنگ فعالیت‌های مشترکی را داشته باشد و در این زمینه بهتر است در قالب یک تفاهمنامه همکاری دوجانبه فعالیت‌های مشترک مطرح شود و براساس آن قالب طرح‌ها و برنامه‌ها اجرایی شوند.

در پایان هر دو طرف خواستار اقدامات لازم جهت امضای تفاهمنامه شدند و وابسته فرهنگی ایران در بمبئی هدایایی شامل کتاب‌های مختلف به رییس دانشکده، رییس دپارتمان زبان و ادبیات فارسی و استاد زبان فارسی به رسم یادبود اهدا کرد.

 


١٠:٥٠ - 1398/12/11    /    شماره : ٧٤٦١٥٣    /    تعداد نمایش : ١٣خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1173763
 بازدید امروز : 143
 کل بازدید : 6675363
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.3438