تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

با موضوع «مولوی، سروش آسمانی، خروش زمینی»؛

نشست ادبی مفاخر و سبک ایرانی در پیشاور برگزار شد

به همت خانه فرهنگ ایران در پیشاور و با مشارکت بخش تاریخ دانشگاه پیشاور، نشست ادبی «مولوی، سروش آسمانی، خروش زمینی» با هدف بررسی سلوک عرفانی و افکار مولانا برگزار شد.

به همت خانه فرهنگ ایران در پیشاور و با مشارکت بخش تاریخ دانشگاه پیشاور، نشست ادبی «مولوی، سروش آسمانی، خروش زمینی» با هدف بررسی سلوک عرفانی و افکار مولانا با حضور جاوید اقبال، رییس بخش تاریخ دانشگاه پیشاور، سیدمنهاج الحسن، رییس اسبق بخش تاریخ و استاد دانشگاه، اسلم میر، سید حسین حسینی، جواد کاکا خیل، استاد دانشکده پزشکی بنو، وقار علیشاه، سلمان بنگش، ابراهیم دهنادی، سرپرست سرکنسولگری، مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های ایالت خیبرپختونخوا و علاقه‌مندان به مولانا در دانشگاه پیشاور، برگزار شد. 

جاوید اقبال در سخنرانی خود، گفت: اگر زندگی مولوی را به دو بخش تقسیم کنیم، در دوره اول، فقیه و عالم برجسته دینی بوده و در دوره دوم پس از ملاقات با شمس تبریزی سالک و عارف بی بدیل بحساب می‌آید.

رییس بخش تاریخ دانشگاه پیشاور با اشاره به نی نامه مولانا اظهار کرد: در همانندی ارتباط انسان با خدا و شاخه و درخت، در شعر مولانا، تمثیل و حکایتی آموزنده نهفته است. حکایت جدایی نی از اصل خود (درخت)، در نظر مولوی دوری انسان‌‎ها از اصل خویش (خداوند) بیان شده است.

وی همچنین، افزود: مولوی همواره انسان‌ها را به بازگشت و شناخت خود برای رسیدن به معرفت الهی از مسیر خودشناسی به خداشناسی، مورد تأکید و توجه قرار می‌دهد.

اسکندریان در سخنانی، با اشاره به دوران کودکی مولانا گفت: زمانی که مولانا به همراه پدرش بهاءالدین ولد از بلخ به نیشابور عزیمت کرد، به رسم صوفیان آن زمان که به دیدار بزرگان و وارستگان هر شهر می‌رفتند، بهاءالدین ولد نیز به همراه پسرش مولانا به ملاقات شیخ عطار، عارف و شاعر بزرگ و نامی شهر نیشابور رفتند.

رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور افزود: آموزه‌هاى مولانا آينه‌هاى جان است، تا آدمى در هر دوره و زمانه‌اى بتواند در اين آينه بنگرد و حقيقت فراموش شده خود را به ياد آورده و از كژى‌ها و بيمارى‌هاى ذهن و روانِ خود رها شود.

وی بیان کرد: بى دلیل نيست که شمار عاشقان و مشتاقان اشعار روشنى بخش و زندگى آفرين مولانا، هر روز در هر گوشه از جهان افزون و افزونتر مى‌شود.

اسلم میر، استاد بخش تاریخ دانشگاه پیشاور در مقاله ارایه شده خود، با اشاره به احوالات و افکار هدایتگر و روشنی بخش مولانا گفت: مولانا با درک واقعی باطن نورانی قرآن و تجلی آن در اشعار گرانقدر خود تأثیرگذار سلوک و افکار عرفانی در بسیاری از شعرای پارسی‌گوی بوده است.

وی اظهار کرد: تفکر و تعمق در اشعار مولانا که همانا، تجلی حقيقت لايتناهى قرآن کریم است، زندگى انسان‌ها را از مرزهاى ملال و کرختی و روزمرگی عبور داده و همچون باران بهار خون طراوت و سرزندگى را در رگ‌هاى وجودشان جارى می‌سازد. كشش و گرايش به اشعار مولانا آسمان زندگی را آبی و آفتابی کرده و شوق و عشق را در وجود انسان پدید می‌آورد. 

اسلم میر گفت: از زمان‌های دور تا گذشته نزدیک، اشعار بزرگانی همچون مولانا در دانشگاه‌های شبه قاره تدریس می‌شد، اما متاسفانه پس از ورود انگلیس و تاثیر افکار غربی بر نظام آموزشی این سرزمین موجب عدم بهره‌مندی و ناکامی نسل امروزی از این مهم شده است.

سیدحسین حسینی، استاد بخش تاریخ دانشگاه پپشاور تأکید کرد: مولانا به عنوان سرآمد مکتب عشق الهی با عشق‌ورزی بر همگان آتشی بر دل سوختگان عالم و خروشی در میان عارفان پس از خود افکنده است. مولانا در مقام عشق توانست همگان را خارج از هر دین و مذهبی به گرد خود آورد.

وی با برشمردن سه شعاع عرفان مولانا جهان شمول بودن، نور هدایت گری و آتش افروزی کلام گفت: کلام مولانا چونان حصاری برگرد افکار شعرا و عرفای عالم حلقه بسته و چون خورشیدی عالم گیر بر دل‌های وارستگان جهان تابیده و در هدایت عالمی برای شناخت انسان و معبود کفایت می‌کند.

حسینی افزود: با توجه به گسست نسل امروزی با ارزش‌های والای انسانی، برگزاری چنین نشست‌های ادبی برای شناخت و آگاهی از انسان‌های وارسته همانند مولانا نقش بسزایی ایفا می‌کند.

انتهای پیام/ص


١١:١٧ - 1398/12/10    /    شماره : ٧٤٦١٢٩    /    تعداد نمایش : ٢٣خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1173764
 بازدید امروز : 147
 کل بازدید : 6675367
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.5625