تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در شبکه بین‌المللی (PTC) صربستان

 

مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد، فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران را در شبکه بین‌المللی برون مرزی آر تی اس (PTC) معرفی کرد.

در راستای اجرای برنامه‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و پس از برپایی نمایشگاه خوشنویسی در بلگراد و تهیه برنامه‌ای از سوی شبکه بین‌المللی برون مرزی آر تی اس (PTC) صربستان، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد به معرفی فعالیت‌های فرهنگی ایران در صربستان پرداخت.

ضبط برنامه در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در بلگراد انجام شد و برنامه تلویزیونی در تاریخ (7 اسفندماه) از شبکه بین‌المللی برون مرزی آر تی اس (PTC) پخش شد.

شیرازی به فرهنگ غنی ایران اشاره کرد و گفت: ایران یا آنچنانکه نامش در پیشینه تاریخی ما آمده است، یعنی، پرشیا، مهد تمدن بشری است و شهرت آن نه تنها به دلیل تاریخی و پایه گذاری نخستین امپراتوری بزرگ باستانی (امپراتوری هخامنشی) در بیش از پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح است، بلکه با سه عامل فرهنگ، ادبیات و هنر پیوند خورده است.

وی ادامه داد: ادبیات هزار ساله ایران، شاعران و سخنوران فارسی زبان از جمله فردوسی، حافظ، سعدی و مولانا (رومی) از یک سو و هنر اصیل و پُرآوازه ایرانی به ویژه در معماری، فرش، نقاشی میناتور و خوشنویسی از سوی دیگر، قلمرو فرهنگی ایران را تا دوردست‌ها پیش برده و در طول تاریخ بخشی از پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری شده است.

رایزن فرهنگی ایران در بلگراد افزود: ایران سرزمین شعر، ادب، هنر و فرهنگ است و دلیل آن بی‌تردید در مهربانی، صلح دوستی و عدالت خواهی مردم ایران است که تجلی آن در خلق آثار بی نظیر ادبی و هنری پدیدار شده است.

تأکید بر تعمیق روابط و دوستی مردم ایران و صربستان

وی همچنین، خاطرنشان کرد: کشور ایران با صربستان تفاهمات و اسناد فرهنگی متعددی به امضاء رسانده و این تفاهمات و اسناد فرهنگی همواره از سال‌ها پیش بین دو کشور وجود داشته اما نکته مهم این است که در چند سال اخیر، سعی بر این است با همکاری وزارت فرهنگ دو کشور این برنامه مبادلات عملیاتی‌تر شود.

شیرازی بیان کرد: برگزاری مناسبت‌های فرهنگی با همکاری دولت صربستان مانند برگزاری هفته فیلم، نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، ترجمه و چاپ کتاب، نصب تندیش مشاهیر در دو کشور و موارد دیگر نشان از روابط خوب فرهنگی بین دو کشور است.

وی در ادامه سخنانش، مطرح کرد: استمرار برنامه‌های فرهنگی بین کشورها موجب تعمیق روابط و دوستی مردم دو کشور می‌شود؛ چرا که فرهنگ اساس روابط بین‌المللی است.

رایزن فرهنگی ایران در بلگراد یادآور شد: در طی اجرای برنامه‌های فرهنگی در صربستان شور و شوق مردم را به هنر و فرهنگ ایرانی می‌توان مشاهده کرد. این نشانه دوستی، صمیمیت و مهربانی این مردم بزرگ به فرهنگ و هنر مردم ایران است که برای ما بسیار ارزشمند است.

وی در خصوص روابط فرهنگی دو جانبه بین ایران و صربستان گفت: رایزنی فرهنگی ایران تا کنون حدود 100 کتاب در موضوعات مختلف از فارسی به صربی ترجمه کرده است که برخی از آنها با همکاران ناشران صربستان در قالب تفاهمنامه است.

شیرازی ادامه داد: همچنین در سال 2019 تفاهمنامه همکاری بین نمایشگاه کتاب تهران و صربستان به امضا رسید که این امکان فراهم می‌شود تا ناشرین صربستان بتواند در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کنند. سال 2018 صربستان به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کردند که وزیر فرهنگ صربستان به همراه هیاتی میهمان کشور ایران بودند که مذاکرات خوبی صورت گرفت.

وی افزود: امضای تفاهمنامه ساخت فیلم مشترک بین دو کشور در سال 2019 بین مؤسسه سینمایی فارابی و مرکز فیلم صربستان از دیگر اقدامات است. در ماه ژانویه مجسمه نیکولا تسلا دانشمند شهیر صربستان در شهر تهران نصب شد و متقابلا تندیش عمر خیام دانشمند بزرگ ایران در شهر بلگراد نصب خواهد شد.

شیرازی در پایان سخنانش، خاطرنشان کرد: برگزاری هفته فیلم ایران در شهرهای مختلف با همکاری موزه سینمایی کینوتکا و مراکز فرهنگی، شرکت در جشنواره‌های فرهنگی، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، نشست‌های علمی، آموزش زبان فارسی و فعالیت‌های بسیار زیاد دیگر که همگی با همکاری دولت صربستان انجام می‌شود، ما را در اجرا و استمرار این برنامه‌ها تشویق می‌کند.

 


١١:٠١ - 1398/12/10    /    شماره : ٧٤٦١٢٤    /    تعداد نمایش : ٤١خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1173760
 بازدید امروز : 128
 کل بازدید : 6675348
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.4219