تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش نشریه آلمانی تاگس‌شو از غم و اندوه ایرانیان پس از شهادت سردار سلیمانی

 

 

 

 

 

 

منبع: تاگس‌شو

نشریه آلمانی تاگس‌شو در گزارشی مفصل، غم و اندوه مردم ایران پس از شهادت سردار سلیمانی را توصیف کرده است. کارین سنتس، نویسنده تاگس‌شو در گزارش خود درباره غم و اندوه مردم و تظاهرات گسترده پس از شهادت سردار سلیمانی در شهرهای مختلف ایران نوشته است. در ادامه، ترجمه بخشی از این گزارش را می‌خوانید:

رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از کشته‌شدن ژنرال سلیمانی، سه روز عزای عمومی اعلام کرده است. صدها هزار نفر در خیابان‌های سراسر کشور با در دست داشتن عکس‌های بزرگی از ژنرال سلیمانی به عزاداری مشغولند.

غم و اندوه با عصبانیت و نفرت از عاملان درآمیخته است. سخنگوی سپاه پاسداران هنگام مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران، اشک می‌ریزد. این تصویری است که ما کمتر از نظامیان دیده‌ایم. تمام ایران از کشته‌شدن سردار نخبه سپاه در غم و اندوه فرو رفته است. مردم عزادار بلافاصله پس از انتشار خبر کشته‌شدن سردار سلیمانی در شهرهای مختلف به خیابان آمده‌اند. در مراسم نماز جمعه نیز هزاران نفر در شهرهای بزرگ و کوچک به تظاهرات پرداختند. تظاهرکنندگان در خیابان‌ها با سردادن شعار علیه آمریکا و اسرائیل، عصبانیت و نفرت خود را نسبت به آنها نشان دادند. یکی از عزاداران تهرانی در این باره به خبرنگار تاگس‌شو گفت:« من فکر می‌کنم این باعث می‌شود که ایران و عراق به هم نزدیک‌تر شوند. نفرت از آمریکا نیز بیش‌ از گذشته در میان ایرانیان گسترده می‌شود. ما نسبت به اقدامات ایالات متحده هوشیارتر شده‌ایم و با آنها مقابله می‌کنیم.» یک ایرانی دیگر نیز به خبرگزاری رویترز گفت:« یک نفر باید خیلی احمق باشد که چنین تروری را انجام دهد. ایران عامل ثبات در خاورمیانه است و سردار سلیمانی کسی بود که تاثیر زیادی بر ثبات و صلح در این منطقه داشت.» شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که دولت ایالات متحده، چنین اقدامی را انجام دهد، اما حالا اکثر کارشناسان معتقدند که اقدامات دولتمردان آمریکا، خطر درگیری در منطقه را افزایش می‌دهد و روابط تهران و واشنگتن را تیره‌تر می‌کند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از نخستین دولتمردان ایرانی بود که نسبت به کشته‌شدن سردار سلیمانی در توییتر واکنش نشان داد و از تشدید رفتارهای احمقانه آمریکا سخن گفت. وی در توییتی دیگر با تمجید از دستاوردهای سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس، گفت: «هر دو نقش مهمی در مبارزات مردم عراق و سوریه علیه شبه نظامیان تروریستی داعش ایفا کردند.» ظریف همچنین درباره تشدید رفتار احمقانه آمریکا هشدار داد.

او شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس را یک عمل ناجوانمردانه و نشان‌دهنده ناامیدی ایالات متحده از سیاست‌های خاورمیانه خود دانست:« بی‌تردید اقدامات ایالات متحده نوعی تروریسم دولتی است. با اقدام ناجوانمردانه دولت آمریکا، کسانی که تمام زندگی خود را صرف مبارزه با ظلم کرده‌اند، کشته شده‌اند و حاکمیت عراق نقض شده است.» مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در تلویزیون دولتی ایران گفت:« همه می‌دانند آتشی که ترامپ روشن کرده است، آمریکایی‌ها را در منطقه هدف قرار خواهد داد.» او افزود:« ما جنایت آمریکایی‌ها را بی‌جواب نمی‌گذاریم. آمریکا ۳۶ پایگاه نظامی در منطقه دارد که نزدیک‌ترین آن در بحرین است. دورترین پایگاه آمریکا در جزیره دیگو گارسیای اقیانوس هند است و همه این‌ها زیر بُرد موشک‌های ما قرار دارند. وقتی آمریکا به نیروهای ما در کشورهای اطراف حمله می‌کند، ما پاسخ آنها را می‌دهیم. رویارویی با نیروهای آمریکایی در منطقه برای ما آسان‌تر است.» یک شهروند تهرانی نیز به خبرنگار رویترز گفت:« فکر نمی‌کنم این جنایت آمریکا بی‌جواب بماند. متاسفانه کاری که آمریکا کرد، زندگی مردم در عراق و بسیاری از کشورهای همسایه را نیز ممکن است در خطر بیاندازد.»

لینک خبر:

https://www.tagesschau.de/ausland/soleimani-iran-101.html


١٠:٣١ - 1398/10/23    /    شماره : ٧٤٢٧١٨    /    تعداد نمایش : ٢٠خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1173967
 بازدید امروز : 406
 کل بازدید : 6678598
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 6.8750