تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

به منظور افتتاح نمایشگاه هنر ایرانی؛

دیدار سفیر ایران با رئیس دانشگاه تشرین سوریه

ترکابادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه ، با رئیس دانشگاه تشرین و دبیرکل شاخه حزب بعث ، قبل از افتتاح نمایشگاه "هنر ایرانی" دیدار و گفتگو کردند .

 " بسام حسن" رئیس دانشگاه تشرین از سفیر جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه استقبال ودرمورد فعالیت های فرهنگی و گسترش زبان و ادبیات فارسی دیدار وگفتگوکرد.

دراین دیدار،ترکابادی با ابراز خوشنودی از این دیدار ، به شرح پیشرفت های علمی و فنآوری های پیشرفته مانند نانو و سلول های بنیادی کشورمان پرداخت وگفت: علیرغم تمامی موانع و عدم دسترسی به تکنولوژی های جدید، ایران امروز به همت دانشجویان و فرزندان خود پیشرفت های چشمگیری داشته است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود : موافقتنامه های همکاری های علمی و دانشگاهی بسیاری میان دو کشور داریم و می باید آنها را عملیاتی نمایم.   

درادامه "بسام حسن" رئیس دانشگاه تشرین با بیان این که روابط میان ایران و سوریه یک رابطه استراتژیک می باشد بیان داشت: در زمینه های علمی هنوزگام های بسیاری لازم است برداریم. همچنین نسبت به کادرسازی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری لازم میدانم تا همکاری و گام های بیشتری برداشته شود.

وی به تاسیس دانشگاه تشرین که توسط مرحوم فقید حافظ اسد در سال1970 صورت گرفته ، اشاره و بیان کرد : 120 هزار دانشجو در 21 دانشکده این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه طرطوس جزء دانشگاه تشرین محسوب می شد اما از وقتی طرطوس استان شده این دانشگاه طرطوس نیز مستقل شده است.

درادامه ترکابادی مردم سوریه را مستحق بهترین ها دانست و گفت مردم سوریه با سواد، باهوش و مردمی بزرگ هستند.

صالحی نیا رایزن فرهنگی کشورمان، در این دیدار از رئیس دانشگاه تشرین، درخواست ایجاد گروه زبان و ادبیات فارسی را مطرح کرد و بسام حسن اظهار داشت: در حال حاضر زبان فارسی در معهد عالی لغات تدریس می گردد و ایجاد گروه زبان وادبیات فارسی مستلزم به حد نصاب رسیدن کادرعلمی آن می باشد که باید بیش از 2 نفر می باشد اما در هر صورت با فراهم شدن مقدمات اولیه آن می توانیم این گروه را راه اندازی کنیم .

رایزنی فرهنگی کشورمان در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: ما اکنون در دانشگاه های دمشق، حلب و حمص گروه زبان و ادبیات فارسی را به صورت فعال داریم.

بسام حسن نیز در پاسخ گفت: آماده پذیرش و استقبال از استاد زبان فارسی اعزامی از ایران هستیم ما ساختار اولیه زبان فارسی را در سال گذشته ایجاد کردیم .

ملاقات با دبیر شاخه حزب بعث

بعداز دیدار با رئیس دانشگاه تشرین، هیئت جمهوری اسلامی ایران با "لويء صیّوح" دبیر شاخه حزب بعث در دانشگاه، دیدار کردند.

ترکابادی ابتدا از تلاش های صورت گرفته از سوی مرحوم حافظ اسد در ساخت این دانشگاه مهم در منطقه ساحل یاد کرد و پیروزهای اخیر ارتش سوریه را به صیّوح تبریک گفت و آرزوی موفقیت و پیروزی نهایی را برای سوریه از خداوند متعال مسئلت نمود و افزود: پیروزی شما پیروزی ماست زیرا، هر دوکشور در محور مقاومت قرار دارند.

دبیر شاخه حزب بعث در دانشگاه تشرین، ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به مهمانان ، به رابطه تاریخی امام خمینی (ره) با مرحوم فقید حافظ اسد در ایجاد یک رابطه برادری و دوستی همراه با محبت میان دو ملت ایران و سوریه اشاره کرد .

 وی در ادامه گفت: این قضیه ربطی به دولت ها ندارد، بلکه این دوستی و برادری میان مردم دو کشور ترسیم شده است. در این 8 سال جنگ، ایران درکنار سوريه بود ، دریک صف و یک خندق ، خون شهداي دو کشور اینجا با یکدیگر ممزوج شده است ما از این حمایت و ایستادگی شما ممنون هستیم.

وی از رسانه های تبلیغی دشمنان که بر علیه جمهوری اسلامی ایران از هیچ کوششی فروگذاری نمی کند سخن به میان  آورد و گفت :برای کسی كه ایران نرفته باشد این تبلیغات تاثیر گذار است زیرا تصور می کنند ایران یک کشور خارج از تاریخ و اصول و قوانین بین الملل است . ما وقتی به ایران سفر کردیم با چشمان خود دیدیم که این تبلیغات ، نادرست مي باشد . ایران یک کشور صنعتی و دارای دموکراسی است که تمامی مذاهب در آن به راحتی در کنار هم زندگی می کنند و مردم نیز از آزادی های خود برخوردار هستند . ما آماده هستیم در تمام زمینه ها از جمله رسانه و امور فرهنگی با شما همکاری داشته باشیم.

در پایان دیدار، هیئت جمهوری اسلامی ایران به اتفاق استاندار، رئیس دانشگاه و دیگر شخصیتهای سیاسی و فرهنگی برای افتتاحیه نمایشگاه هنرایرانی به سالن مرکزی کتابخانه دانشگاه تشرین رفتند.


٠٩:١١ - 1398/07/30    /    شماره : ٧٣٧٤٣٦    /    تعداد نمایش : ٧٨خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1174038
 بازدید امروز : 158
 کل بازدید : 6679531
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.6557