تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

اندیشه‌های مولانا نیاز امروز جامعه بشری است

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان در گفت‌وگو با کوزمودرومیو؛

اندیشه‌های مولانا نیاز امروز جامعه بشری است

 

مصاحبه تصویری خبرگزاری کوزمودرومیو با مهدی نیک خواه قمی رایزن فرهنگی کشورمان در یونان پیرامون روابط فرهنگی دو کشور در سایت و صفحات مجازی این رسانه خبری منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،رایزن فرهنگی کشورمان طی این مصاحبه در خصوص روابط فرهنگی دو کشور و فعالیت های رایزنی فرهنگی گفت: اگر بخواهیم تعریفی از روابط ایران و یونان داشته باشیم باید به بیش از 2500 سال گذشته برگردیم. ناگزیر این دو تمدن بزرگ در طول تاریخ بر همدیگر تاثیرات فراوانی داشته اند، دانشمندانی از دو طرف به کشورهای همدیگر سفر کرده و در دوره هایی تئاترهای یونانی در دربار پادشاهان ایرانی به نمایش درآمده است.

مهدی نیکخواه قمی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد:فلسفه ایران از فلسفه یونان متاثر بوده و در طول تاریخ بدان افزوده است. یعنی هم تاثیر پذیرفته و هم تاثیر گذاشته است. اما در تاریخ معاصر روابط رسمی فرهنگی ایران  و یونان به سال 1956 میلادی باز می گردد. ما بر اساس یک سری اسناد بالا دستی که بین دو کشور امضاء شده است، فعالیت می کنیم. یک برنامه موافقتنامه فرهنگی از 20 نوامبر 1956 بین ایران و یونان وجود دارد که بر اساس مفاد آن، هر پنج سال خود به خود تمدید شده و تا کنون معتبر است. بر اساس این موافقتنامه ما تبادلات فرهنگی در قالب برگزاری هفته های فرهنگی، هفته های فیلم، برگزاری نمایشگاه ها و ... را با هدف شناخت بیشتر دو ملت از یکدیگر پی گیری می کنیم. لذا، هر نوع برنامه ای که بتواند فرهنگ و هنر دو کشور را به یکدیگر معرفی کرده و بتواند ارتباط عمیق تری بین هنرمندان و اصحاب فرهنگ برقرار کند، جزو وظایف کاری ما است.

وی در ادامه در خصوص همکاری های علمی و دانشگاهی گفت: در زمینه فعالیت های علمی و دانشگاهی، بر قراری ارتباط دانشگاه ها و اساتید از طریق انعقاد تفاهم نامه ها، اعطای بورسیه تحصیلی و فرصت های مطالعاتی از برنامه هایی است که در دست اجرا داریم. در زمینه آموزش زبان فارسی 9 دوره در سطوح مختلف در رایزنی فرهنگی درحال برگزاری است و با دانشگاه ارسطو شهر تسالونیکی هم تفاهم نامه ای داریم و از کلاس های آموزش زبان فارسی آن دانشگاه حمایت می کنیم.

رایزن فرهنگی کشورمان  در ادامه افزود:در ایام شیوع ویروس کرونا که تعاملات شکل دیگری به خود گرفته است وبینارهای علمی در موضوعات مختلف داشته ایم. برای مثال وبینار گفتگوی دینی با موضوع دین و سلامت که با همکاری مشترک وزارت آموزش، تحقیق و ادیان و آکادمی ولوس از یونان و مرکز گفت گوی ادیان و فرهنگ ها از ایران برگزار شد و یا وبیناری که به مناسبت روز جهانی انیمیشن در خصوص همکاری های ایران و یونان در حوزه پویانمایی با همکاری انیماسیروس و آسیفاهلاس از یونان و خانه انیمیشن و صنف انیمیشن از ایران برگزار شد. همچنین دوره های دانش افزایی داشتیم که توسط دانشگاه باقرالعلوم (ع) از ایران برگزار و تعداد چهار نفر از دانشجویان رشته دکتری الهیات دانشگاه ارسطو در آن شرکت کردند.

نیکخواه قمی در پاسخ به سوال مجری در خصوص دوره های مثنوی خوانی و نقش مولانا و به طور کلی شعر و ادب در پیوند شرق و غرب گفت: فارق از تقسیم بندی غربی و شرقی، در اندیشه های شعرای بزرگ و قله های شعر و ادب فارسی یک سری مفاهیمی وجود دارد که از ذات و فطرت انسانی بر آمده و ما به عنوان یک انسان در هر گوشه جهان وقتی با این اندیشه ها آشنا می شویم یک گمشده ای را در فضای متلاطم و پرآشوب کنونی از آن دور مانده ایم را پیدا می کنیم. لذا، بر همین اساس است که اندیشه های مولانا در غرب رواج پیدا کرده و ما را با مفاهیمی آشنا می کند که انسان امروز مدتی است که فراموش کرده است. به هر حال، مولانا درست است که ایرانی است اما یک شخصیت شناخته شده جهانی است و اندیشه های مولانا نیاز امروز جامعه بشری است. در واقع در مثنوی معنوی نسخه هایی وجود دارد که راه حل رهایی از تعلقات مادی بشری را به ما نشان می دهد و آرامش دونی را به ارمغان می آورد.

علاوه بر انتشار این خبر ویدئوی کامل این مصاحبه ده دقیقه ای با زیرنویس یونانی در سایت و صفحات مجازی  رسانه خبری کوزمودرومیو به آدرس ذیل منتشر شده است. لازم به ذکر است سايت خبرى كوزمودروميو (مسير هاى دنيا) يك رسانه مستقل است كه شش سال پيش ايجاد شد. این خبرگزاری در حوزه های مختلف خبری فعالیت داشته و باتوجه به مشی معتدل آن بسیاری از شخصیت های علمی و فرهنگی با این رسانه همکاری دارند به گونه ای که طی چند سال اخير جايگاه خود را نزد افکار عمومی بالا برده و به يكى از رسانه هاى جريان اصلى در یونان تبديل شده است.

https://kosmodromio.gr/2021/01/17/h-poihsh-mas-fernei-se-epafh-me-kosmou/

 


٠٨:٣٤ - 1399/11/01    /    شماره : ٧٦٣٦٦٠    /    تعداد نمایش : ١١خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1186467
 بازدید امروز : 63
 کل بازدید : 6766906
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 10.2436