تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بيرجند

ناحيه‌اى كه بيرجند جزء كوچكى‌ از آن را تشكيل مى‌داد، « قهستان» ( كهستان ـ كوهستان) نام داشت و در مسير حوادث پس از ظهور اسلام، جايگاه نسبتاً مهمى‌ داشته است. اين ناحيه از يك سو به دليل كوهستانى‌ بودن، پناهگاه نهضت‌هايى‌ نظير اسماعيليان بوده است، و از سوى‌ ديگر، به سبب خشكى‌ اقليمى‌ و وجود بيابان‌هايى‌ كه به آب‌وهواى شبه جزيره عربستان شباهت دارد، مورد توجه اعرابى‌ كه از جور خلفاى عباسى‌ و حاكمان وقت مى‌گريخته‌اند، قرار داشته است و اين گريختگان به اين منطقه پناه مى‌آورده‌اند. در اسطوره‌هاى تاريخي، بناى قهستان را به سام‌بن نريمان نسبت مى‌دهند و آن را بخشى‌ از قلمرو فريدون، پنجمين پادشاه پيشدادى‌ مى‌دانند . در ناحيه بيرجند آثارى‌ از وجود زرتشتيان نيز به دست آمده است. به نظر مى‌رسد، زرتشتيان به اين نواحى‌ مهاجرت كرده باشند. ناحيه بيرجند ، به عنوان بخشى‌ از قهستان، در مسير حركت اعرابى‌ بود كه عربستان را به قصد نواحى‌ مختلف خراسان بزرگ و ماوراءالنهر پشت سر مى‌گذاشتند و لذا هنوز هم روستاهاى عرب‌نشين در جنوب بيرجند وجود دارند. با اين‌كه مناطق كوهستانى‌ در اين ناحيه ارتفاع اندكى‌ دارند؛ ليكن براى استقرار فرقه اسماعيليه كه به نواحى‌ شرقى‌ ايران پناه مى‌آوردند، مأمن مناسبى‌ بوده است. قلاعى‌ كه از اين دوران در بيرجند باقى‌ مانده است، حضور طولانى‌ فرقه اسماعيليه را در آن قرون آشكار مى‌سازد. از قرن دهم و يازدهم هجرى‌ ، يعنى‌ از دوران صفويان به بعد،‌فصل جديدى‌ در تاريخ بيرجند گشوده شد كه موجبات رونق و آبادانى‌ آن را فراهم آورد:
- با رسميت بخشيده شدن به مذهب شيعه در دوره صفوي، قائنات كه پناهگاه شيعيان به شمار مى‌رفت، مورد توجه بيش‌ترى‌ قرار گرفت.
- با توجه به اهتمام صفويان به امر تجارت، در اين منطقه نيز امر داد و ستد رونق يافت.
- در اين دوره با گسترش تجارت و استقرار امنيت در اين ناحيه، شكوفايى‌ اقتصادى‌ و اجتماعى‌ بيرجند آغاز، و اين شهر به مرور به يك مركز حكومت ناحيه‌اى تبديل شد و به همين دليل، رونق و توسعه يافت و بناهاى جالب‌توجهى‌ در آن پديد آمد كه برخى‌ از آن‌ها تا كنون نيز باقى‌ مانده‌اند.
- اين شهر در حال حاضر، يكى‌ از شهرهاى مهم جنوب خراسان و يكى‌ از مراكز عمده تجارى‌ و اقتصادى‌ است.
 

 

طبس

شهر طبس در ميان كوير قرار گرفته است. در گذشته، اكثر راه‌هاى كويرى‌ به اين شهر منتهى‌ مى‌شدند و به همين مناسبت، اين شهر به نام دروازه خراسان نيز معروف شده بود. اين شهر در زمان خلافت عثمان توسط اعراب مسلمان فتح گرديد. در نيمه دوم قرن پنجم هجري، طبس به تصرف پيروان مذهب اسماعيليه درآمد. در زمان حكومت سلجوقيان، سلطان سنجر به قلاع اسماعيليه حمله كرد و در نتيجه اين يورش، در اين شهر خرابى‌ بسيار به بار آمد. بعد از چندين بار حمله به فرقه اسماعيليه، عاقبت سلطان سنجر از درِ صلح با اسماعيليان درآمد؛ با اين شرط كه آن‌ها از بنا كردن قلاع خوددارى‌ كنند. در دوره شاه عباس اول، اين شهر به تصرف عبدالمؤمن خان ازبك درآمد و ازبكان آنجا را ويران ساختند. آثار به جا مانده در اين شهر، عمدتاً به قرون پنجم و نهم هجرى‌ تعلق دارند. طبس امروزى‌ به رغم ويرانى‌هاى تاريخى‌ و بلاياى طبيعى‌ ـ زلزله و سيل – از رونق و زيبايى‌ ويژه‌اى برخوردار است.

 

نام و نشانى‌ اماكن و ديدنى‌هاى مهم استان

 شهرستان بيرجند
غار چنشت – جنوب شرق بيرجند
امام‌زاده زيدبن موسى‌ - روستاى آفريز بيرجند

شهرستان طبس
مناره كبير گلشن – دهكده گلشن
ارگ طبس – طبس
آرامگاه سپهسالار – روستاى چهارده طبس
مسجد جامع – طبس
امام‌زاده حسين – طبس
بقعه شيخ ابونصر ايراوه‌اى – 110 كيلومترى‌ شمال طبس
امام‌زاده طبس – 3 كيلومترى‌ شمال غرب طبس

 


 

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4168
 بازدید امروز : 140
 کل بازدید : 6675360
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.0156