تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

گرچه از آغاز تهاجم نظامی دشمن به خاك جمهوری اسلامی ایران رزمندگان اسلام طی عملیات چریكی بطور مداوم ضربات طاقت فرسایی را بر دشمن وارد می آورند و این امر خود در جلوگیری از پیشروی دشمن و شكستن روحیه مزدوران بعثی تأثیر بسزا داشت ولی رزمندگان اسلام با گذشت چند ماه از آغاز جنگ موفق شدند عملیات گسترده خود را سازمان دهند .
 بطوریكه اولین عملیات نظامی گسترده علیه دشمن در تاریخ 21/3/60 پس از گذشت حدود دو ماه در منطقه دارخوین و تحت نام " فرمانده كل قوا خمینی " انجام گرفت .
 سلحشوران اسلام در این عملیات با تار و مار ساختن یك تیپ زرهی عراق ، ضمن انهدام 43 تانك و نفربر ، 29 تانك و نفربر دیگر را نیز سالم به غنیمت گرفته و مقدمه شكستن محاصره آبادان را فراهم ساختند .
 در پی این عملیات ، عملیات گسترده دیگری انجام گرفت كه مهمترین آنها عملیات " ثامن الائمه " یا شكستن حصر آبادان ، " طریق القدس " ، " فتح المبین " ، " بیت المقدس " ، " رمضان " ، " محرم " و ... می باشد . طی هر عملیات بخشهای وسیعی از اراضی اشغال شده توسط دشمن آزاد شد و دشمن با دادن تلفات فراوان و حمعا حدود 50 هزار اسیر مجبور به فرار گشت . مهمترین و شورانگیزترین عملیات رزمندگان اسلام عملیات آزادسازی خرمشهر بود كه انعكاس بین المللی وسیعی یافت و دژی كه استالینگراد عراق نامیده می شد فتح گردید .
 در عملیات آزاد سازی خرمشهر كه 25 روز به طول انجامید ، بیش از 19 هزار نفر از سربازان دشمن به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند و بیش از 16500 تن از آنان كشته و زخمی شدند .
 آزادی خرمشهر به حدی افسانه ای بود كه رسانه های گروهی تا روزها پس از فتح خرمشهر هنوز با ناباوری از آن یاد می كردند و روزها طول كشید تا رژیم عراق به واقعیت آن اعتراف كرد .
 با آزادی خرمشهر كمر دشمن بعثی شكست و ندای صلح طلبی رژیم متجاوز عراق بالا گرفت . گرچه پیروزی خرمشهر یك كار خدایی بود و وقوع آن در مخیله هیچكس نمی گنجید و شور و هیجان و شادی ناشی از آن سراسر جبهه ها و شهرها را فرا گرفت و دل تك تك مسلمانان در اقصی نقاط عالم را شاد كرد و جهان را به قدرت جمهوری اسلامی ایران و عزم راسخ رزمندگان اسلام در ادامه دفاع مقدس خویش معترف ساخت ولی ویرانی های خرمشهر و آثار خون شهدای حماسه آفرین این شور عشق و ایثار بعنوان یك سند زنده تاریخ انقلاب اسلامی باقی ماند .
 این شهر بندری زیبا كه زمانی یك مركز تجارتی مهم در خاورمیانه بود بدست مزدوران بعثی صهیونیست عراق به ویرانه ای تبدیل شد كه دل هر بیننده ای را بدرد وا می دارد .
 بخش عظیمی از شهر توسط دشمن تسطیح و مین گذاری شده و تقریباً تمامی ساختمان های باقیمانده شهر آسیب فراوان دیده بود .
 مسجد جامع شهر كه آخرین سنگر مقاومت رزمندگان باقیمانده در شهر قبل از اشغال نهایی شهر بود در مدت اشغال ، آسیب فراوان دیده بود .

مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4461
 بازدید امروز : 71
 کل بازدید : 6678263
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 8.5000